Rusko, Čína či Srbsko zásobují juntu zbraněmi a vojenskou technikou, dodaly jí mimo jiné stíhačky a obrněné vozy. Řekl to v úterý zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva Tom Andrews. Radu bezpečnosti OSN vyzval, aby přijala rezoluci, jež zastaví dodávky techniky, kterou v Myanmaru junta používá proti civilistům, informovala agentura AFP.
Zpravodaj OSN: Rusko, Čína a Srbsko zásobují zbraněmi juntu v Myanmaru
„Navzdory důkazům o krutostech, které myanmarská armáda beztrestně páchá od loňského vojenského převratu, zásobují Rusko a Čína, členové Rady bezpečnosti, místní režim množstvím letadel a obrněných vozů,“ prohlásil Andrews.
Jako ty „nejvíce problematické“ označuje podle agentury AP Andrewsova zpráva dodávky zbraní nejen z Ruska a Číny, ale také ze Srbska. To do Myanmaru vyváží rakety a dělostřeleckou techniku už od roku 2018 a dodávky nepřerušilo ani po vojenském převratu z loňského února.
Zbraně tamní armádě poskytovaly i Bělorusko, Pákistán a Ukrajina, dodávky ale přerušily, když junta převzala moc v zemi. Izrael a Jižní Korea do Barmy vyvážejí techniku, která nemůže být použita proti civilistům, například vojenská plavidla.
Nenakupujte produkty, které financují juntu, apeloval Andrews
Ve svém prohlášení k Radě bezpečnosti Andrews žádal, aby se státy i soukromý sektor vyvarovaly nákupu dřeva, drahokamů a cenných kovů, pokud peníze za ně proudí k juntě v zemi. Podle agentury Reuters také dodal, že je třeba omezit její přístup k zásobám ropy, plynu a devizovým rezervám.
Podle dat OSN bylo v Myanmaru od převratu v únoru 2021 zabito přes 1500 civilistů a stovky tisíc jich musely opustit své domovy.