Země EU mají zmapovat únik vody z potrubí, akutní problémy hlásí Řecko

8 minut
Horizont ČT24: EU zahájila kampaň na zajištění dostatku vody do budoucna
Zdroj: ČT24

Evropská unie zahájila v únoru kampaň na zajištění dostatku vody do budoucna. Už teď podle Bruselu pociťuje problémy 38 procent obyvatel členských zemí. Ty mají v rámci unijní kampaně mimo jiné do příštího roku zmapovat úroveň úniku vody z potrubí. Do jeho oprav chce sedmadvacítka následně investovat stovky miliard eur. Akutní jsou problémy s úniky hlavně na jihu Evropy, například v Řecku.

Stejně jako celé Řecko má bohatou historii i tamní přístav Nafplio na Peloponéském poloostrově. Oblast proslula i bohatou úrodou pomerančů, jenže to se v poslední době mění. I kvůli klimatickým změnám vysychá tamní podmořský zdroj sladké vody, do zavlažovacích systémů se jí tak dostává čím dál méně.

„Děje se to z několika důvodů. Tím hlavním je poškození zastaralého vodovodního potrubí. Máme prostě staré trubky a ty praskají,“ přiznal ředitel společnosti dodávající vodu Sokrates Doris.

Na vyschlých polích farmáři tahají vodu až z hloubky tří set metrů. I tak je často příliš slaná, protože do zastaralého systému prosakuje mořská voda. Proslulá oblast, odkud pochází třetina veškeré řecké produkce pomerančů, tím trpí. „Už se to projevilo na skutečnosti, že v loňském roce region Argolida zaznamenal propad v produkci o třicet procent,“ poznamenal předseda místní farmářské asociace George Mavras.

Řecko investuje stamiliony eur

Řecká vláda od roku 2019 investovala do oprav vodovodů půl druhé miliardy eur. Nafplio ovšem dokazuje, že potřeba je mnohem víc. Na špatnou jakost místní vody si nestěžují jen farmáři, ale třeba i šperkařka Lydia Sarakiniotiová. Kov, který se v ní snaží čistit, žloutne nebo hnědne. „To mě vyděsilo. Pokud to má takový účinek na ušlechtilý kov, kdy molekuly mědi v podstatě zčásti oxidují, představte si, co to udělá s lidským tělem,“ podotkla.

Tamní radnice doporučuje obyvatelům, aby v letních měsících, kdy je situace nejhorší, pili pouze balenou vodu. To ovšem přináší další ekologický problém – obrovské množství plastu. „V létě tu nenajdete jediného člověka, který by balenou vodu nepil,“ uvedl obyvatel Nafplio a bývalý radní Babis Antoniadis. Tamní recyklační stanice dle něj zpracovávají každý den 25 až třicet tisíc lahví.

Prvním krokem ke zlepšení situace má být právě oprava potrubí. Distributor už požádal o pomoc Evropskou unii. Ta chce dramatickou situaci řešit plošně a žádá všechny členské země, aby odhadly škody, než spustí masivní investiční program.

„V naší zemi průměrně unikne z potrubí čtyřicet procent vody. Ale je tady řada obcí, kde mají dodavatelé pitné vody ztráty okolo šedesáti procent,“ varoval vedoucí vodohospodářského odboru z řeckého ministerstva životního prostředí Petros Valeridis.

Na současném stavu se podepsala nedávná vleklá hospodářská krize, která investice do oprav v podstatě znemožňovala. I proto patří Řecko v rámci EU mezi nejhůře postižené země. Úniky vody jsou tu dvojnásobné oproti unijnímu průměru, který činí kolem 23 procent.

Situace v Česku

Podle odborníka Martina Nerudy jsou úniky vody v Česku podle údajů z roku 2023 kolem osmnácti procent a jsou způsobeny „zastaralým vodovodním potrubím a haváriemi“. „Vodárenské společnosti se snaží infrastrukturu průběžně opravovat, a zlepšovat tak stav trubek a snižovat úniky vody,“ uvedl Neruda.

Zmínil, že Česko má kvalitní pitnou vodu a dostatek vodárenských nádrží. „Zdroje pitné vody v Česku jsou dostatečné, je ale pravda, že s vodou musíme šetřit a že je potřeba do budoucna snižovat úniky vody z potrubí,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 2 hhodinami

Tisíce věřících proudí k hrobu papeže Františka v Římě

Asi dvacet tisíc lidí se v neděli podle italské televize Sky TG24 přišlo poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, z toho třináct tisíc se už dostalo dovnitř, ostatní čekají ve frontě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
11:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 4 hhodinami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo devět lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na festivalu najel do davu, zemřelo devět lidí, oznámila na síti X policie, která dosud množství obětí neuváděla. Počet zraněných policie neupřesnila, už dříve ale sdělila, že jich bylo více. Řidiče policie zadržela. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na 28

Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar Abbás vzrostl na 28, přes tisíc dalších lidí utrpělo zranění. V neděli o tom informovala agentura AFP s tím, že není jasné, kolik zaměstnanců bylo v době výbuchu v přístavu. Oheň už mají hasiči pod kontrolou, stále ale není uhašen. Celní odbavení a nakládka kontejnerů byly obnoveny, oznámilo podle AFP íránské ministerstvo vnitra.
10:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marca Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 10 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...