Změna klimatu vysává Mrtvé moře. Zbývá mu posledních 25 let

Mrtvé moře kvůli změnám klimatu i značnému odběru vody z přítoků dále vysychá. Slané jezero, jehož břehy se dotýkají Izraele, palestinských území a Jordánska, by mohla zachránit silnější mezinárodní spolupráce, která je ale v současné době značně komplikovaná. Napsala to agentura AFP. Úpadek jezera, které by mohlo zaniknout do roku 2050, představuje i těžkou ránu pro tamní cestovní ruch.

Postupné vysychání Mrtvého moře zhoršuje nárůst průměrných teplot, které v oblasti v letních měsících mohou dosahovat až 50 stupňů, i nadměrné odklony a odběry vody v přítocích do jezera, mezi kterými je nejdůležitější řeka Jordán. Podle údajů z roku 2018 se roční přítok vody do jezera snížil z 1,2 miliardy metrů krychlových běžných v 50. letech minulého století na zhruba šestinu.

„Důsledky odklonu vody jsou viditelné všude kolem nás,“ říká na izraelském pobřeží Mrtvého moře hydrolog Nadav Tal z ekologické organizace EcoPeace. Ukazuje přitom na vlnolam, který býval ponořený ve vodě, ale nyní se nachází na souši.

Řešení existují, ale nikdo je nedělá

„Mezinárodní spolupráce je klíčová pro záchranu Mrtvého moře,“ tvrdí Tal. S tím souhlasí i Ohad Karny z izraelského ministerstva pro ochranu životního prostředí. Izraelské úřady připravují plány na zlepšení situace Mrtvého moře, které počítají s přívodem další vody skrze nově vybudovaný kanál a zařízení na odsolování vody. Karny však toto řešení nepovažuje za logické, jelikož by do Mrtvého moře přivádělo vodu, která je zapotřebí jinde. Navíc je nákladné z ekonomického hlediska.

Pobřeží Mrtvého moře
Zdroj: Wikimedia Commons/Wilson44691

„Nemůžeme jednat sami,“ říká Karny s tím, že je nutné o záležitosti jednat i s Jordánskem. Spolupráci mezi Izraelem, Palestinci a Jordánskem však výrazně ztěžují konflikty včetně války v Pásmu Gazy.

Neúspěšnou snahou o záchranu Mrtvého moře byla dohoda mezi Izraelem, Palestinci a Jordánskem z roku 2013. Ta mimo jiné počítala s vybudováním potrubí, které by přivádělo do oblasti vody z Rudého moře. Podle tisku přípravu na realizaci infrastruktury Jordánsko zastavilo v roce 2021, aniž by byl vystavěn jediný metr potrubí.

Dopady na ekonomiku, přírodu i lidi

Úpadek Mrtvého moře má i výrazný dopad na místní cestovní ruch. „Dnes tu není ani jedna pláž, kam je možné jít v naprostém bezpečí,“ popisuje stav na izraelském břehu jezera hydrolog Tal. Symbolem tohoto stavu jsou pláže u kibucu Ejn Gedi, které byly v minulosti mezi turisty značně populární. Už pět let jsou zavřené kvůli výraznému úbytku hladiny jezera a nebezpečným propadům půdy na plážích.

Ubývání vody v Mrtvém moři: srovnání roků 1972, 1989 a 2011
Zdroj: NASA

Hladina Mrtvého moře klesá o zhruba jeden metr za rok. Podle některých odhadů by jezero jako soustavná vodní plocha mohlo zaniknout do roku 2050. Mrtvé moře leží 420 metrů pod hladinou světových oceánů a je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu. Vody jezera se vyznačují mimo jiné velmi vysokým obsahem soli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
před 19 hhodinami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025
Načítání...