Západ chce vrátit výrobu čipů domů. I Česko by z toho mohlo těžit

V moderním automobilu je přes tisíc čipů, které zajišťují jeho provoz, bez čipů se neobejdou led zářivky, elektronika, telefony nebo třeba stíhačky F-35, které chce pořizovat česká armáda. Jenže čipů je málo. Přibrzdila se rychlost a síla dodávek z míst, kde se vyrábějí, do míst spotřeby. Této i dalším podobným výzvám globalizace se věnuje nový díl publicistického pořadu Bilance. Premiéra je ve čtvrtek ve 21:05 na ČT1.

V podstatě celý únor se v kolínském závodě automobilky Toyota nevyrábělo. Na vině byla pozastavená dodávka čipů. U nových vozů ovládají prakticky všechno od řízení přes okénka po světla.

Šlo o konkrétní hmatatelný dopad globální situace s čipy na český průmysl. Podle mluvčího Toyoty bude ambicí podniku nahradit výpadek výroby vozů v dalších měsících. Pro zákazníky to znamená, že na nové vozy budou muset čekat měsíce, či dokonce roky.

Podle oborového sdružení výrobců automobilového průmyslu AutoSAP to pro celé odvětví znamená citelné ztráty. „Vidíme, že jenom v únoru, kdy došlo k zastavení kolínského závodu a k výpadkům v závodech ostatních značek, přišla Česká republika o výrobu minimálně pětadvaceti tisíc vozidel, což vyjádřeno řečí čísel je ztráta zhruba 10 miliard obratu,“ říká ředitel AutoSAP Zdeněk Petzl s tím, že podobné výpadky jsou realitou několika posledních let a jen tak brzy se to nezmění.

Globalizace má na svědomí postupný přesun výroby křemíkových polovodičů s elektrickými obvody z dříve tradičních západních zemí do jihovýchodní Asie. Důvodem je zejména stěhování řady jiných výrob, které čipy potřebují, do Asie.

Zatímco v roce 1990 se v USA a v Evropě vyráběly dvě třetiny světové produkce čipů, nyní jde jen o třetinu. Naopak země jako Čína a Tchaj-wan změnily podíl z nuly v roce 1990 na dnes asi třetinu světové kapacity výroby čipů. Dojde-li z různých příčin (covidové lockdowny nebo projevy protekcionismu) k narušení globálních dodavatelských řetězců, je to problém.

Kdo dá víc miliard

Trend posledních dekád se nyní snaží zvrátit snahy vlád v Evropě i v USA, když připravují balíky podpor lokálního čipového průmyslu. Takzvané „chip acty“ slibují dotace lokálním vývojářům a výrobcům čipů v řádu desítek miliard eur, respektive dolarů.

I v Česku se pomalu začínají rozvíjet firmy, které čipy vyvíjejí nebo i vyrábějí. K jedné z nich patří pobočka americké firmy Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm. Ročně vyrobí asi tři miliardy čipů. Jejich zákazníci jsou výhradně v zahraničí, nicméně v podobě hotových produktů se do Česka tyto čipy znovu vracejí. Michal Lorenc, vedoucí výzkumu a vývoje v Onsemi, čeká od evropské podpory větší posílení vazeb mezi tuzemskými výrobci a evropským trhem.

Dalším příkladem inovativní české společnosti zaměřené na čipy je pražský start-up Tropic Square. Jejich čip je určený pro šifrovací přístroje využívané pro bezpečnostní USB klíče a další aplikace na ověření identity. Vzhledem k omezeným možnostem byli donuceni si čipy nechávat vyrábět v singapurské pobočce tchaj-wanské společnosti UMC. „Technologie, kterou potřebujeme, není nikde jinde v okolí dostupná. Neměli jsme možnost vyrábět v Německu nebo někde tady poblíž. Na Tchaj-wan jsme museli jet.“

Budoucnost: směr Tchaj-wan

Právě na Tchaj-wan se na konci měsíce chystá podnikatelská delegace v čele s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou. Tématem obchodních schůzek a konferencí, které zástupci českých firem absolvují, jsou z velké části polovodiče. Cestu na ostrovní stát plánuje na sto českých firem.

Tchaj-wan patří ke světovým lídrům ve výrobě čipů a do Česka se v nejbližší době chystá přivést investice v řádů stovek milionů korun. Chce zde totiž vytvořit mezinárodní centrum pro vývoj čipů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump a saúdský princ podepsali investiční dohodu za stovky miliard dolarů

Prezident USA Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahájil cestu po zemích Perského zálivu: Saúdské Arábii, Kataru a Spojených arabských emirátech. Cílem jeho návštěvy jsou zejména obchodní dohody a jednání o obřích investicích těchto zemí do americké ekonomiky. Odpoledne Bílý dům oznámil, že byla se Saúdskou Arábií podepsána dohoda zahrnující zakázky za stovky miliard dolarů. Očekává se ale i jednání o válce v Gaze, v níž se Washington s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či rozhovory o Íránu nebo Sýrii. Trump avizoval „převratné“ oznámení.
10:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 1 hhodinou

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
15:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 2 hhodinami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 5 hhodinami

Britská policie zadržela podezřelého ze zapálení domu premiéra Starmera

Britská policie zadržela v úterý nad ránem muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují jednadvacetiletého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.
před 6 hhodinami

Japonští „kravaťáci“ sdílí radost z roztleskávání

Mění činnost, dresscode však ne. Členové japonské akrobatické skupiny Cheer Re-Man’s přes týden pracují v kancelářích, po víkendech se ale scházejí u netradičního koníčku – roztleskávání. Svou vášeň sdílí i s ostatními, když nedávno úspěšně působili v britské talentové soutěži nebo při veřejném vystoupení v Tokiu.
před 6 hhodinami

Kandidátku na starostku na jihu Mexika v přímém přenosu zastřelili

V mexickém státě Veracruz zastřelili během volební kampaně kandidátku na starostku a tři další lidi. Útok se stal v neděli a v pondělí ho potvrdila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová, podle níž zatím není jasný motiv činu. Zavražděná kandidátka patřila k vládní straně Morena. Podle agentury AP jde už o druhého zavražděného kandidáta před červnovými volbami ve státě Veracruz.
před 7 hhodinami
Načítání...