Žákyně zažalovala londýnskou školu, že jí neumožnila se modlit. Soud se instituce zastal

8 minut
Horizont ČT24: Spor kvůli modlitbě
Zdroj: ČT24

Britské školství dostalo vodítko, jak čelit narůstajícímu tlaku muslimských studentů na povolení náboženských modliteb. Prestižní londýnskou střední školu zažalovala její žákyně za to, že jí neumožnila se modlit. Vrchní soud dal ale za pravdu vzdělávací instituci. Její vedení to označuje za zlom v přístupu k multikulturalismu v zemi.

Spor není podle britských médií jen příběhem o tom, kde začíná a končí svoboda vyznání. Jde podle nich hlavně o to, zda se podaří udržet multikulturalismus Británie. Všechno začalo ve škole, která se vymyká všem ostatním v Londýně. Říká se o ní, že je nejpřísnější v celém městě.

Veřejná škola Michaela, kde panuje přísná disciplína, kde děti nesmí mluvit ani o přestávkách. A hlavně, kde se netolerují žádné náboženské symboly. Ovšem zároveň instituce, kde žáci dosahují skvělých výsledků. Právě tato škola se ale dostala do centra zvláštního sporu. I přes zákaz se jedna z muslimských studentek začala během oběda pravidelně modlit. A když jí to učitelé nedovolili, školu zažalovala.

Rozpoutal se ostrý spor mezi muslimskou komunitou a zastánci sekularity. Rodina dívky dostala od islámských organizací v přepočtu tři miliony korun na soudní výlohy. A učitelům začal kdosi vyhrožovat. „Jednomu mému učiteli se pokusili vloupat do bytu. Jinému rozbili okno. Házeli nám sem lahve na školní dvůr,“ popisuje ředitelka školy Katharine Birbalsingh.

Vláda rozsudek přivítala

Spor navíc rozdělil společnost na zastánce svobody vyznání a na ty, kteří tvrdí, že škola si může určit svoje vlastní pravidla. Škola nakonec spor vyhrála. Soudce Nejvyššího soudu se přiklonil na její stranu. Uznal, že náboženská pravidla si žačka nemůže vynucovat a že jimi navíc omezuje ostatní děti. A především – že pravidla byla jasná už v době, kdy se do školy hlásila. Rozsudek pobouřil část čtyřmilionové muslimské menšiny.

„Podle některých muslimů je to porušení muslimských hodnot nebo britských hodnot obecného respektu,“ sdělil redaktor TV Shia Britain Ayub Nouinou. Rozsudek přivítala i konzervativní vláda. Podle ní si žádná komunita nemůže vynucovat větší místo ve společnosti než ostatní.

Politický a kulturní geograf z Ostravské univerzity Vladimír Baar v Horizontu ČT24 dodal, že sekularizace je jediná možnost, jak udržet multikulturní systém, který nefunguje jinde. Na případu je vidět, že nejde o jednu studentku, ale o celou skupinu lidí. „Zkuste se podívat do islámských zemí, jestli se tam nějaké křesťanské děti mohou modlit ve třídách. Samozřejmě, že ne,“ tvrdí s tím, že muslimské komunity v západním zemích zkouší, jak dosáhnout svých požadavků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpa velmi zajímá bezpečnost Arktidy, řekl Vance v Grónsku

Americký viceprezident JD Vance přiletěl na americkou základnu Pituffik v Grónsku. O ostrov opakovaně projevuje zájem prezident Donald Trump, který tvrdí, že USA Grónsko potřebují k zajištění bezpečnosti. Dánsko i samotní obyvatelé ostrova to odmítají.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno víc než sto obětí

Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Gazanské demonstrace proti Hamásu mají obrovský účinek, míní Borek

V Gaze již třetím dnem protestují Palestinci proti hnutí Hamás. Agentury píšou o největších demonstracích od začátku izraelské ofenzivy po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023, které jsou vzácným projevem nesouhlasu s teroristickým hnutím. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka mají protesty obrovský účinek. „Stovky demonstrantů v Gaze mají neskonale větší dopad než statisíce protestujících ve svobodném světě,“ vysvětluje.
před 12 hhodinami

Panuje chaos. Lidé se bojí dalších otřesů, říkají Češi v Bangkoku

V thajském hlavním městě Bangkoku se během silného zemětřesení, které zasáhlo i Myanmar, zřítil mimo jiné rozestavěný třicetipatrový mrakodrap. Čech Lukáš Kouřil v rozhovoru pro ČT24 popsal, že v metropoli asijské země panuje chaos a panika. Centrum je podle něj ucpané a obyvatelé prchají, protože se obávají dalších otřesů. Podobně se vyjádřil i Michael Jenis, který se v Bangkoku nachází také.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Izrael poprvé od začátku příměří udeřil v Bejrútu

Izrael udeřil na jižním předměstí Bejrútu. Jeruzalém tvrdí, že se jedná o reakci na raketový útok z Libanonu. Francouzský prezident Emmanuel Macron míní, že židovský stát jednostranně porušil příměří s teroristy z Hizballáhu, které platí od loňského listopadu.
před 13 hhodinami

OBRAZEM: Silné otřesy v Asii zabíjely a ničily

Thajsko i Myanmar zasáhlo v pátek zemětřesení o síle až 7,7 stupně. Záchranáři pátrají po přeživších, kteří zůstali v troskách zřícených či poničených budov. Podle odhadu americké geologické služby USGS by se počet obětí mohl s přibližně třetinovou pravděpodobností pohybovat mezi deseti a sto tisíci, kolem pátečního poledne byl ale počet mrtvých z míst neštěstí hlášený výrazně nižší. Záběry zkázy po otřesech plní sociální sítě i servis světových agentur. Lidé ze zasažených oblastí například pořídili záběry vody vylévající se z bazénů na střechách mrakodrapů nebo shromažďování vyděšených lidí v ulicích.
před 18 hhodinami

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
před 19 hhodinami

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
před 19 hhodinami
Načítání...