Za zpomalující ekonomiky začal v Číně sjezd vládnoucí strany

V Pekingu začalo třetí plenární zasedání ústředního výboru Komunistické strany Číny. Odkládané jednání má nastavit ekonomickou politiku na dalších pět let. A to v situaci, kdy hospodářský růst zpomaluje. Situaci komplikují zejména realitní krize, nízké investice a slabá domácí spotřeba.

Čínský hrubý domácí produkt letos v druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 4,7 procenta, tedy méně, než se čekalo. V prvním kvartálu meziroční růst činil 5,3 procenta a analytici odhadovali meziroční růst v tom druhém na 5,1 procenta.

Čínská vláda oficiálně počítá s tím, že letos ekonomika vzroste o pět procent. Tento cíl ale považují analytici agentury Reuters za ambiciózní a upozorňují, že k jeho splnění vláda možná bude muset sáhnout k dalším růstovým stimulům.

6 minut
Sinolog Hála o čínské ekonomice
Zdroj: ČT24

Podle sinologa Václava Hály ale není vůbec jisté, zda se schůze vedení čínských komunistů o něco takového pokusí. „Nepřeceňujme statistiky a data. Současné čínské vedení upřednostňuje politické a bezpečnostní, ne ekonomické otázky. Je tak vůbec otázkou, jestli s tím chce vůbec něco dělat,“ komentuje situaci Hála.

Čína podle něj zůstává i přes zpomalený růst hybatelem světové ekonomiky. A to přesto, že její postavení ochabuje, hlavně kvůli poklesu obchodu s Evropou a Spojenými státy spolu s odlivem dodavatelů ze země, uvedl pro ČT24 sinolog.

Málo obyvatel měst

Podle zpravodajky ČT v Číně Barbory Šámalové může být jedním z dalších projednávaných témat sjezdu v Pekingu problém s bydlením ve městech. Nedostatek bytů čínským městům zamezuje rozšiřovat se o další obyvatele. „V Číně aktuálně žije ve městech pouhých 66 procent lidí, a to je v porovnání s vyspělými státy málo,“ upozornila Šámalová.

4 minuty
Zpravodajka Šámalová: začíná sjezd vedení čínských komunistů
Zdroj: ČT24

Podle Hály zatím Peking tento problém příliš neřešil: „To má celou řadu negativních důsledků na místní i celostátní úrovni. Větší očekávání jsou v tomto směru od čtvrtka, kdy se má vydat komuniké ze závěrečného pléna,“ předeslal sinolog.

„Zbytek roku bude určovat, do jaké míry se vládním představitelům podaří zadržet pád nemovitostního trhu a povzbudit výdaje domácností,“ konstatoval ekonom Harry Murphy Cruise ze společnosti Moody's Analytics.

Realitní krize v Číně se v červnu ještě prohloubila, když ceny nových bytů a domů klesaly nejrychleji za posledních devět let. Právě to zhoršilo důvěru spotřebitelů. Zadlužené samosprávy pak podle agentury AP ztratily možnost získávat více finančních prostředků prodejem pozemků.

Problémy s čipy i kontaminovaným olejem

Čínští komunisté budou podle Šámalové řešit na sjezdu mimo jiné také technologická témata, a to zejména dodávky čipů. Ty Číně komplikují Spojené státy se svými spojenci, kteří se snaží Peking o dodávky čipů připravit.

Plenární schůze v Pekingu má řešit i téma bezpečnosti potravin, které je podle zpravodajky jednou ze zásadních priorit čínského vůdce Si Ťin-pchinga. To naznačuje i řešení nedávného skandálu kolem kontaminovaného oleje na vaření. „Ten se čínská cenzura ani nesnažila příliš ututlat,“ všimla si Šámalová.

Dle zpravodajky ČT v Číně tak prý není příliš pravděpodobné, že by čínské vedení na plénu nebo po něm ohlásilo zásadní změny. „Očekává se potvrzení dlouhodobého cíle, kterým je modernizace Číny do roku 2035, a také chvalozpěvy na politiku čínského prezidenta Si Ťin-pchinga,“ dodala Šámalová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Německo zakázalo spolek odpůrců republiky

Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt v úterý zakázal spolek Království Německo (Königreich Deutschland), který byl největším sdružením takzvaných říšských občanů v Německu. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo německé ministerstvo vnitra. Policie podnikla v této souvislosti ráno razie v sedmi spolkových zemích a zadržela čtyři lidi. Říšští občané odmítají uznávat existenci spolkové republiky.
před 19 mminutami

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V libyjském Tripolisu vypukly boje mezi ozbrojenými skupinami

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 2 hhodinami

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 3 hhodinami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...