Srážku komerčního letounu s vojenským vrtulníkem ve Washingtonu nikdo nepřežil, uvedl americký prezident Donald Trump. Virginský guvernér Glenn Youngkin agentuře Reuters sdělil, že těla většiny obětí se již podařilo vyzvednout. Na palubě letadla bylo 60 cestujících a čtyři členové posádky, ve vrtulníku tři vojáci. Oba stroje spadly do řeky Potomac. Federální úřad pro letectví v předběžné zprávě o nehodě uvedl, že počet dispečerů v řídicí věži letiště „nebyl normální pro tuto denní dobu a objem provozu“.
Leteckou nehodu ve Washingtonu nikdo nepřežil
Co přesně způsobilo kolizi nedaleko Reaganova letiště, zatím není jasné, uvedl Trump na tiskové konferenci v Bílém domě. Přesto neštěstí spojoval s podporou rozmanitosti v letové kontrole a kritizoval administrativu svého předchůdce Joea Bidena. „Práce se nyní změnily v misi s cílem zajistit ostatky. Žádní přeživší bohužel nejsou,“ oznámil prezident. „Byla to temná a bolestná noc v hlavním městě naší země a v historii naší země. Tragédie strašlivých rozměrů,“ pokračoval.
Letoun Bombardier CRJ 701 regionální pobočky letecké společnosti American Airlines, který letěl do americké metropole z města Wichita v Kansasu, se z dosud neznámých příčin ve středu večer východoamerického času (v noci na čtvrtek SEČ) srazil s víceúčelovým vrtulníkem Black Hawk, který byl podle ministerstva obrany na cvičném letu, od výrobce Sikorsky před přistáním na letišti Ronalda Reagana.
Předběžná vyšetřovací zpráva podle The New York Times uvádí, že počet dispečerů ve věži nebyl standardní. „Dispečer, který se ve středu večer věnoval vrtulníkům v blízkosti letiště, zároveň dával pokyny letadlům, která přistávala a odlétala na místních ranvejích. Tyto činnosti jsou zpravidla přidělované dvěma dispečerům spíše než jednomu,“ píše list. Také uvádí, že washingtonská řídicí věž už roky nemá dostatek pracovníků, „podobně jako většina míst řízení letového provozu v zemi“.
Pilotka Boeingu 777 z Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT v Praze Anna Polánecká řekla v Devadesátce ČT24, že zhruba od výšky 600 metrů má hlavní roli pilot. „Letadlo je vedeno na zem buď pomocí přístrojů, nebo vizuálně. Trajektorii plně řídí pilot, popřípadě autopilot.“
Řídící letového provozu do toho podle ní u většiny přiblížení civilních letadel vůbec nezasahuje. Měl by tedy hlavně zajistit, že dráha je volná. Pokud by si všiml možné kolizní situace, tak by pilota samozřejmě upozornil, aby přerušil přiblížení, nastínila.
Ředitel Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod Vladimír Plos uvedl, že letové zapisovače („černé skřínky“) jsou dobrým vodítkem k tomu, co se mohlo stát. „Zaznamenávají poměrně velké množství dat, ale nelze k tomu upínat veškeré naděje, není to všemocný nástroj.“ I toto zařízení může někdy selhat. Zpravodaj ČT v USA Bohumil Vostal ve večerním vysílání uvedl, že původní zprávy o nalezení jedné černé skřínky byly popřeny.
Je proto je nutné sebrat veškeré trosky na místě a zjistit všechny další informace. „Skládat celkový obraz, až se dostanu k příčině.“ Tedy například zjistit úhel, pod kterým došlo k nárazu do letadla, dále jsou důležité videozáznamy, záznamy komunikace od řízení letového provozu či kupříkladu údaje o posádce a jejích zkušenostech, jejím aktuálním zdravotním stavu.
Pátrání ve velmi chladné vodě pokračovalo celou noc, uvedl dříve šéf washingtonských hasičů. Redaktor ČT Jan Řápek po čtrnácté hodině SEČ konstatoval, že se záchranné složky snaží dostat tři kusy trupu letadla k pobřeží.
„Věži, viděli jste to?“
Trup letadla se rozlomil na tři části a byl nalezen ve vodě hluboké zhruba do pasu, píše agentura AP. Objeven byl rovněž vrak vrtulníku. Americký ministr dopravy Sean Duffy uvedl, že vrtulník i letadlo letěly podle běžných letových plánů a nedošlo k žádnému přerušení komunikace. „V době před nehodou bylo vše standardní,“ řekl s tím, že se domnívá, že se havárii dalo předejít.
Televizní stanice zveřejnily záběry srážky, po níž začalo přistávající letadlo padat přímo k zemi. „Vypadalo to jako gigantická římská svíce, od čela až po ocas letadla sršely jiskry. Viděl jsem to asi dvě sekundy,“ popsal televizi NBC Ari Schulman, který projížděl ve chvíli srážky okolo Reaganova letiště.
Agentura Reuters cituje zvukový záznam z LiveATC.net, který zachytil poslední rozhovory mezi třemi členy posádky vrtulníku s volacím znakem PAT25 s letovými dispečery před střetem dvou strojů. „PAT25, máte CRJ v dohledu? PAT25, přeleťte za CRJ,“ hovoří na nahrávce jeden z dispečerů. O několik sekund později jiný letoun v reakci na nehodu kontaktoval řízení letového provozu se slovy: „Věži, viděli jste to?“
Dva američtí představitelé informovali, že jednotce amerických sil, k níž patřili vojáci na palubě vrtulníku, byla pozastavena činnost. Jeden ze zdrojů řekl, že helikoptéry 12. leteckého praporu budou dočasně odstaveny z provozu. Jak dlouho nebudou moci vzlétnout, není zatím jasné. Vrtulníky americké Národní gardy budou podle druhého zdroje nadále pomáhat v operaci na řece Potomac.
„Dnes (ve čtvrtek) ráno všichni sdílíme hluboký smutek,“ prohlásila na tiskové konferenci starostka města Muriel Bowserová a zároveň ujistila, že těla obětí budou vyzvednuta.
Generální ředitel American Airlines Robert Isom sdělil, že aerolinky budou s Národním úřadem pro bezpečnost dopravy spolupracovat na vyšetřování a „i nadále poskytovat veškeré dostupné informace“.
Mezi cestujícími byli američtí a ruští krasobruslaři
Na palubě letadla bylo několik amerických krasobruslařů, jejich rodinní příslušníci a trenéři vracející se z kempu po mistrovství v krasobruslení ve Wichitě, uvedla Americká krasobruslařská federace.
Podle ruské státní agentury TASS byli ve zříceném letounu i někdejší ruští krasobruslaři a vítězové mistrovství světa z roku 1994 Jevgenija Šiškovová a Vadim Naumov. Ve skupině zhruba čtrnácti krasobruslařů na palubě byl také jejich syn Maxim.
Kreml vyjádřil soustrast rodinám ruských obětí a dodal, že prozatím neplánuje žádný kontakt mezi Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem.
České ministerstvo zahraničí sdělilo, že nemá informace, že by na palubě letadla byli čeští občané. Velvyslanectví je nadále v kontaktu s místními úřady, sdělila mluvčí resortu Mariana Wernerová.
Soustrast pozůstalým vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS), ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) nebo předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Učinila tak i řada světových lídrů včetně šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, polského premiéra Donalda Tuska či ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.