V USA se rozjelo nebývale mnoho dezinformací spojených s hurikánem

8 minut
Horizont ČT24: Dezinformace spojené s hurikány
Zdroj: ČT24

Americká Federální agentura pro krizové řízení (FEMA) se v posledních dnech nesoustředí jen na odstraňování škod po posledním hurikánu a přípravy na nový. Napříč internetem se rozjela nebývalá kampaň útoků a dezinformací. Prezident Joe Biden jejich šíření, včetně kampaně Donalda Trumpa, odsoudil. Vedení agentury musí věnovat energii a čas jejich vyvracení a opakovanému uvádění informací o dostupné pomoci na pravou míru.

Americká krizová agentura nyní čelí zcela jiné bouři než obvykle. Ocitla se ve víru dezinformací a musí se bránit nepravdivým tvrzením, že lidem připraveným o domov poskytne pouze 750 dolarů, což je přitom jen první částka na nákup jídla a vody. Objevilo se rovněž tvrzení, že úřady mohou zabavit nemovitosti těm, kteří využijí peníze z federální pomoci.

„Způsobuje to zmatek a chaos. Lidé nejsou schopni získat pomoc, kterou potřebují, protože vidí tolik informací, které nejsou pravdivé,“ vysvětluje zástupce ředitelky FEMA Justin Knighten. Podobné lži kolují hlavně na sociálních sítích – zejména na síti X Elona Muska, který v prezidentských volbách podporuje Donalda Trumpa. Veřejně je přitom šířil i samotný republikánský kandidát při návštěvě oblastí, které zasáhl hurikán Helene.

„Mnoho z peněz, které měly mířit do Georgie, Severní Karolíny a ostatních států, dostanou a dostali lidé, kteří přišli do země nelegálně,“ uvedl tehdy Trump. Ředitelka FEMy Deanne Criswellová ujistila, že z fondů pro pomoc při katastrofách nebyly pro takové účely „čerpány žádné finanční prostředky.“

Vládní agentura zveřejnila na svých stránkách seznam dezinformací, kde je uvádí na pravou míru. Například to, že úřady rozhodně neblokovaly vzdušný prostor, aby pomoc nemohly dopravovat soukromé vrtulníky. Veřejnost museli uklidňovat i guvernéři zasažených států, a to zejména po nařčení, že federální pomoc míří jen do oblastí spravovaných demokraty.

„V Severní Karolíně pracují tisíce místních, státních a federálních úředníků, kteří se starají o to, aby lidé měli to, co potřebují,“ uvedl guvernér Severní Karolíny Roy Cooper. Dopisy vyvracející lži rozesílali svým voličům i republikánští politici. Vedení FEMy současně upozornilo na to, že se s tak velkým počtem dezinformací o boji s následky přírodní katastrofy setkalo vůbec poprvé.

Nejrůznější konspirační teorie se přitom netýkají jen hurikánu Helene, ale i k Floridě se blížícího Miltona. Příznivci Donalda Trumpa šíří zprávy třeba o tom, že vládní politici dokonce zmanipulovali počasí tak, aby bouře zasáhla hlavně oblasti, kde mají většinu republikáni. Jde o další lež, která jen ztěžuje práci všem, co se připravují na novou hrozbu.

Valůch: Do situace vstoupil předvolební boj

Odborník na mediální vzdělávání Jaroslav Valůch uvedl, že bohužel do situace vstoupil předvolební boj a politika. „Jsou to lidé kolem Donalda Trumpa, kteří se snaží zdiskreditovat federální agentury a prezidenta Joea Bidena a Kamalu Harrisovou,“ podotkl s tím, že do hry nyní vstoupil i zakladatel sítě X Elon Musk se svými 200 miliony sledujícími.

„Ten svým dosahem pomáhá šířit nepodložená tvrzení i prokázané nepravdy. Podílel se například na šíření nepravdivých informací o tom, jak údajně FEMA konfiskuje pomoc, nebo že vyčerpala svůj rozpočet na dovážení imigrantů,“ dodal. Na některých místech situace podle něj došla tak daleko, že musejí mít pracovníci FEMA policejní ochranu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 6 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 10 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 10 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...