Hurikánu Milton předchází silná bouře. Ve Fort Myers poničila elektrické vedení

Florida se připravuje na náraz hurikánu Milton, který má podle meteorologů dorazit na pevninu v blízkých hodinách. Bouře produkuje tornáda, přičemž jedno z nich už zasáhlo město Fort Myers, informuje CNN. Na záběrech jsou vidět poškozené domy, popadané stromy a zničená čerpací stanice. Právě na západě Floridy se očekává nejhorší situace. Region kvůli hrozícímu nebezpečí opouštějí statisíce lidí. Očekává se, že během dalšího dne a půl síla hurikánu bude kolísat a než dorazí k západnímu pobřeží Floridy, o něco oslabí na třetí stupeň. Meteorologové ale upozorňují, že zasáhne větší území, než se původně očekávalo.

Meteorologové očekávají, že na pevninu by měl hurikán udeřit ještě ve středu nebo ve čtvrtek nad ránem místního času. S největší pravděpodobností udeří na pobřeží jako silný hurikán třetí nebo čtvrté kategorie s větrem přes 150 kilometrů v hodině.

Již několik hodin před předpokládaným příchodem hurikánu na pevninu zasáhla silná bouře s tornádem město Fort Myers. Na záběrech z bezpečnostní kamery jednoho z rodinných domů je vidět, jak se stromy pod náporem větru ohýbají, lámou a jejich kusy létají ve vzduchu.

Fotografie vyvráceného elektrického vedení, stromů a dopravních značek sdílel také šerif okresu Lee County Carmine Marceno. Na síti X se také již objevilo video zachycující tornádo v Hendry County.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) uvedlo, že rozsáhlá a ničivá přílivová vlna může být místy vyšší než tři metry, meteorologové varují také před přívaly deště na úrovni až 300 milimetrů a rizikem tornád.

Podle americké Národní meteorologické služby (NWS) je riziko tornád nyní rekordní. „Národní meteorologická služba vydala na Floridě devadesát varování před tornády a jejich počet přibývá. Je to více, než kdy bylo ve státě za jediný den vydáno,“ uvedla ve středu CNN s tím, že u několika hrozí „obzvláště nebezpečná situace“.

V noci na středu Milton zesílil na pátý stupeň, během dne pak opět zeslábl na hurikán čtvrté kategorie. „Hurikán by mohl zeslábnout na třetí stupeň, ale současně by měla narůst jeho plocha – měl by se až zdvojnásobit. Tím pádem by mohl přejít přes mnohem širší a větší území, než se počítalo,“ popsal redaktor ČT Jakub Nettl.

Meteorolog ČT Michal Žák krátce po 23. hodině řekl, že hurikán možná zeslábne, ale stále zůstane velmi silným. „Nárazy větru a vítr samotný budou působit značné škody nejen na západním pobřeží, ale v celém pásu, kudy se bude ubírat,“ podotkl.

Podle něj se ale trochu zmírnily prognózy vzdutí hladiny moře, kdy počítaly s tím, že v oblasti Tampa Bay by mohlo dojít ke katastrofálnímu zvýšení o tři až čtyři metry. „Teď se zdá, že trajektorie bude mírně jižněji, takže by to vzdutí nemuselo být až tak velké.“ Naopak na východě Floridy by podle něj výška hladiny moře mohla být na některých místech rekordní.

Záběry na hurikán Milton z Mezinárodní vesmírné stanice (zdroj: NASA)

Střed hurikánu nejspíše zasáhne hustě zalidněné pobřeží u města Sarasota jižně od zálivu Tampa Bay a poté se prožene jižně od města Orlando, kde hrozí bleskové záplavy. Miliony obyvatel v oblasti dostaly příkaz k evakuaci a situace je přirovnávána k úderu hurikánu Irma, který si v roce 2017 vyžádal více než 100 mrtvých.

„Ačkoliv je tu naděje, že hurikán před nárazem trochu oslabí, předpokládáme s velkou pravděpodobností, že zasadí velkou ránu a způsobí opravdu velké škody,“ prohlásil guvernér Floridy Ron DeSantis. Americká Národní meteorologická služba (NWS) podle agentury Reuters sdělila, že záplavy by mohly přetrvávat zhruba týden.

Výskyt tornád

Vnější pásma hurikánu již ve středu ráno místního času (odpoledne SELČ) začala postihovat Floridu a během dne až do čtvrtečního rána se podmínky v celém státě budou zhoršovat, uvedlo NHC.

V oblasti jižní a střední Floridy, která zahrnuje města Miami, Tampa a Orlando, žije více než deset milionů lidí. Nedávná Helene přitom vyvolala na jihovýchodě více než třicet tornád.

Biden: „Jde o život“

Americký prezident Joe Biden, který kvůli hurikánu zrušil cestu do Německa, v úterý vyzval lidi, kteří se nacházejí na předpovídané trase hurikánu, aby urychleně svá obydlí opustili. Vzkázal jim, že „jde o život“ a že následky mohou být katastrofální.

Floriďané využívají posledních hodin k záchraně majetku a evakuaci. Ucpali dálnice, kde navíc zhruba každé šesté pumpě došlo palivo. Floridský guvernér nařídil eskorty cisteren na potřebná místa.

Přes velké riziko neodjíždějí ti nejchudší a nemohoucí, mohou ale do provizorních krytů ve skladech u dálnic. Města chystají také zázemí pro záchranáře. Například Saint Petersburg má na krytém stadionu tábor pro deset tisíc z nich. Zůstávají také lékaři. „Upřímně, jsem z toho nervózní. Ale prostě se postaráme o děti, které sem přijdou, odvedeme co nejlepší práci,“ říká lékařka dětské pohotovosti v Tampě Meghan Martinová.

Události: Na Floridu míří hurikán Milton (zdroj: ČT24)

Některé z komunit, které leží na předpokládané trase Miltonu, se přitom ještě nestihly vzpamatovat z následků  hurikánu  Helene, který na konci září zabíjel a napáchal škody od Floridy po Virginii. Stále ještě neodvezené hory sutin jsou zásadní hrozbou. Kusy betonu a pláty plechu může vítr s rychlostí nad 190 kilometrů v hodině změnit ve smrtící střely.

„Pro ty, kterým Helene uštědřila ránu, bude tohle knokaut,“ řekla šéfka krizových operací v okrese Pinellas Cathie Perkinsová. Zatímco apelovala na obyvatele, aby se uchýlili do bezpečí, někteří lidé podle amerického tisku zůstávali ve svých domovech. Christian Burke z obce Gulfport agentuře AP řekl, že jeho otec postavil rodinný dům s betonovou konstrukcí tak, aby vydržel i hurikán páté kategorie.

Animace NASA ukazuje, jak Milton zesiluje (zdroj: EBU/NASA Scientific Visualization Studio/ CSU/CIRA & NOAA)

„Waffle House Index“

Závažnost situace podle televize CNN dokládá i skutečnost, že kolem měst Tampa a Fort Myers zavřely desítky poboček rychlého občerstvení Waffle House, které mají běžně nepřetržitý provoz.

CNN připomíná, že podle takzvaného indexu Waffle House, sestaveného někdejším zaměstnancem Federální agentury pro krizové situace (FEMA) se vyhodnocuje, jak silně bouře postihla určitou oblast.

Při zeleném stupni restaurace fungují normálně. Při žlutém jsou sice otevřené, ale mají omezenou nabídku. To může znamenat, že v oblasti jsou výpadky elektrického proudu nebo dodávek pitné vody. Pokud je vyhlášen červený stupeň, pobočka se úplně zavírá. Znamená to, že daná oblast byla zasažena nejsilněji.

Ciglerová: Může to být hurikán století

„Může to být hurikán století. Míří na Floridu silou, která tam posledních sto let nebyla naměřena,“ připomněla zpravodajka Deníku N v USA Jana Ciglerová. Zmínila, že půda je v důsledku nedávného hurikánu Helene nasycena vodou a nemůže další už pojmout. Problémy může způsobit i až šestimetrová přílivová vlna.

Podle Ciglerové většina lidí výzvy k evakuaci vyslyšela. „Města se proměnila v místa duchů. Zatímco obvykle zůstává asi dvacet procent Floriďanů, jelikož jsou to lidé, kteří jsou na hurikány zvyklí, tak teď je situace tak vážná, že většina tamních obyvatel skutečně uposlechla výzvy úřadů a evakuovala se. Miliony lidí se daly do pohybu. Auta zcela zaplnila dálnici na sever státu,“ zmínila novinářka.

Podobně situaci popisuje přímo z Floridy i zpravodaj ČT v USA Bohumil Vostal. Atmosféra podle něj odpovídá obavě, že půjde o jeden z nejhorších hurikánů, který oblast v poslední době zasáhne.

I on míní, že místní zatím varování poslouchají a řídí se bezpečnostními opatřeními. Hotely v Jacksonville již plní lidé z Tampy Bay, podotkl korespondent.

Florida se připravuje na další hurikán – Milton (zdroj: EBU/The City of Treasure Island/FHP Orlando/@FLHSMV/HSCO/U.S. Air Force)

Meteorolog Miloslav Müller z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ve vysílání ČT24 podotkl, že dochází k určitému posouvání vlastností hurikánů i vlivem klimatické změny. „Mluví se například o tom, že hurikány by měly být srážkově vydatnější. Například hurikán Helene byl o deset procent silnější ohledně vydatnosti srážek i v rychlosti nárazů větru oproti situaci, kdy by nedocházelo k oteplování planety,“ řekl odborník.

Hrozba hurikánů je podle klimatologů v USA čím dál silnější v důsledku klimatických změn poháněných spalováním fosilních paliv. Oteplování vody v Atlantiku zvyšuje riziko extrémně rychlého zesilování bouří, což je jev, který nastal také v případě Miltonu. Ten se v noci stane již pátým hurikánem, který letos zasáhl americkou pevninu, což je mimořádně vysoké číslo. Šest takových případů za rok zažily USA pouze jednou, a to v roce 1886, uvedl odborník na hurikány Philip Klotzbach z Colorado State University.

Nedávný hurikán Helene a nová silná bouře vytvořily značný tlak na Federální agenturu pro krizové situace (FEMA), která pomáhá při živelních pohromách napříč USA. Ředitelka Deanne Criswellová nicméně ve středu ujišťovala obyvatele Floridy, že FEMA je na nový hurikán připravená a že má stále dostatek financí. Americký prezident Joe Biden minulý týden vyzval Kongres, aby pro agenturu vyčlenil dodatečné prostředky.

Načítání...