V polské vládě propukla krize kvůli potratům

3 minuty
Události: Krize v polské vládní koalici
Zdroj: ČT24

V polské vládě propukla krize. V Sejmu totiž koaliční lidovci hlasovali společně s opozicí proti liberalizaci potratů, o kterou usiluje zbytek stran tvořících kabinet premiéra Donalda Tuska. Nejnovější spor může podle některých politologů vést i k odchodu menšího koaličního partnera z vlády. Samotní politici ale takový scénář vylučují.

Polští lidovci se v klíčovém hlasování léta postavili na stranu opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) a odmítli zákon, který by lékaře provádějícího interrupci zbavil trestní odpovědnosti. Na ulicích propukly protesty žen, které od vlády očekávaly jednotu. „Hněv těchto žen dokážu dobře pochopit, protože cítím to samé,“ prohlásil Tusk.

„Věděli, s kým vstupují do koalice. Neříkejte, že jsme uvázli ve středověku. Hlasovala s námi většina Sejmu. To by znamenalo, že většina Poláků také uvázla ve středověku,“ argumentoval předseda Polské lidové strany Władysław Kosiniak-Kamysz.

V současné době je v zemi možné interrupci podstoupit v případě znásilnění nebo ohrožení života matky. De facto jsou tak interrupce zakázané v devadesáti procentech případů. Lidovci chtějí jen částečnou liberalizaci, o níž by navíc vypsali referendum. To ale zbytek koalice odmítá.

Politologové: Ve hře je odchod Levice z vlády

„Musíme povolit legální, dostupné a bezpečné potraty do dvanáctého týdne těhotenství bez udání důvodu,“ říká koaliční poslankyně za stranu Levice Katarzyna Kotulová. Právě Levice nyní zvažuje další kroky, téma chce do Sejmu vrátit.

Podle politologů může být ve hře i odchod z vlády – kabinet by v takovém případě ztratil většinu. „Odchod z vlády by ale byl nesrozumitelný pro voliče Levice, kteří jsou kritičtí vůči PiS,“ soudí politolog z Varšavské univerzity Rafał Chwedoruk. 

Koaliční spory se ale netočí pouze kolem potratů, ale i zdravotního pojištění, nastavení daní či způsobu ochrany východní hranice. Problematický je například návrh lidovců posilující právní ochranu vojáků, kteří na hranici proti migrantům použijí střelnou zbraň. Levice ho odmítá a hovoří o něm jako o rozkazu ke střelbě do lidí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 57 mminutami

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána může v bazilice svatého Petra naposledy rozloučit se zesnulým papežem Františkem. V několik stovek metrů dlouhé frontě před nejvýznamnějším katolickým chrámem stále stojí tisíce lidí. Ráno na vstup čekaly asi hodinu. Dosud se s v pondělí zesnulým osmaosmdesátiletým papežem rozloučilo téměř 130 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 2 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 5 hhodinami

Sovětské názvy ulic či zabírání bytů. Jak se Rusové chovají na okupovaných územích

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu trvá již přes tři roky a Rusové mezitím pokračují v osídlování okupovaných území. Server BBC informoval o tom, jak okupanti zabavují ukrajinské byty v Mariupolu, přičemž zároveň vystavují domy nové. Podle stejného schématu postupují Rusové také v Berďansku, který chtějí podle plánu přestavět. Odstranit při tom mají například i školu či ulici. Některé názvy berďanských ulic už navíc nesou sovětské názvy.
před 5 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 6 hhodinami

Americký soud zablokoval část Trumpova výnosu o pořádání voleb

Americký soud zablokoval část exekutivního výnosu prezidenta Donalda Trumpa z konce března, který měl zavést nová pravidla pro pořádání federálních voleb včetně požadavku na předkládání úředního dokladu o občanství při registraci voliče. Vedení demokratů a řada občanských sdružení tento výnos kritizovaly s tím, že hrozí, že oprávněným občanům bude odepřeno volební právo. Informovaly o tom tiskové agentury Reuters a AP.
před 7 hhodinami

Se zesnulým papežem se rozloučilo už skoro sto tisíc lidí

Po krátké přestávce se ve čtvrtek ráno znovu otevřela bazilika svatého Petra ve Vatikánu, aby se veřejnost mohla rozloučit s papežem Františkem. Už více než 90 tisíc lidí se od středečních jedenácti hodin do čtvrtečních 19:00 přišlo do baziliky svatého Petra ve Vatikánu rozloučit s hlavou katolické církve, která zemřela v pondělí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...