Polský parlament odmítl dekriminalizovat pomoc při potratech

Polský parlament odmítl zákon, který by dekriminalizoval pomoc při potratech. Proti návrhu hlasovalo 218 poslanců, o tři více než pro. Dva zákonodárci se hlasování zdrželi. Polský prezident Andrzej Duda již dříve uvedl, že i v případě přijetí zákona by jej nepodepsal.

Proti zákonu hlasoval téměř celý poslanecký klub Práva a spravedlnosti (PiS) s výjimkou jedné poslankyně. Další hlasy v neprospěch zákona o pomoci při potratech pochází z krajně pravicové Konfederace a protisystémovému hnutí Kukiz’15. Pro se naopak vyslovili poslanci proevropského klubů Občanská koalice (KO) a středové strany Polsko 2050.

„Parlament odmítl zákon o dekriminalizaci pomoci při potratech. Poslanci, kteří hlasovali proti, by se měli stydět. Na tomhle jsme se s polskými ženami nedomluvili. U dalších voleb si vzpomeňme, jak někteří dnes volili,“ napsala na sociální síti X poslankyně Zelených Malgorzata Traczová.

„Náš národ má pořád duši. Budeme vždy stát na straně dobra. Potraty jsou a byly zlo,“ okomentoval výsledek hlasování Rafal Bochenek, poslanec PiS.

Podle serveru Wiadomosci výsledek hlasování přijaly kluby Práva a spravedlnosti a Konfederace ovacemi vstoje.

Národněkonzervativní vláda PiS v roce 2020 v Polsku zpřísnila už tak striktní protipotratovou politiku zákazem interrupce i v případě nezvratného poškození plodu. Polské ženy tak nyní mohou potrat legálně podstoupit pouze, pokud otěhotněly v důsledku trestného činu nebo ohrožuje-li gravidita jejich zdraví či život.

Současná proevropská vláda slibovala zmírnění potratových předpisů před loňskými volbami. Postup v této věci je ale pomalý kvůli neshodám v koalici, v níž se sešli jak konzervativní lidovci, tak Levice, která má tradičně k interrupcím liberální přístup. Nedávno ale například začalo platit nařízení, podle něhož jsou nemocnice financované z veřejných zdrojů povinny potraty provádět. Minulý měsíc dostala první nemocnice pokutu 550 tisíc zlotých (asi 3,2 miliony korun) za to, že zákrok odmítla vykonat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 18 mminutami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 39 mminutami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 1 hhodinou

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
před 2 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 4 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 9 hhodinami
Načítání...