V Pásmu Gazy začala druhá fáze očkování dětí proti obrně

3 minuty
Události: Očkování proti obrně v Pásmu Gazy
Zdroj: ČT24

Lékaři v Pásmu Gazy zahájili druhou fázi očkování proti obrně. Vakcínu od neděle dostalo skoro 190 tisíc dětí. Izrael i Hamás zatím respektují vyhlášený lokální a časově omezený klid zbraní. Dlouhodobější příměří se však nadále vyjednat nepodařilo. Izrael povolil očkování poté, co se v Gaze srpnu potvrdil první případ dětské obrny za čtvrt století. Organizace OSN a nevládní organizace chtějí podat vakcínu více než 640 tisícům dětem mladším deseti let.

Podle ředitele Světové zdravotnické organizace Tedrosa Ghebreyesuse byla vakcína během prvních tří dnů podána 187 tisícům gazanských dětí. Dovoz vakcín umožnil Izrael. Jeho rukojmí v Gaze ovšem žádnou mezinárodně garantovanou zdravotní péči nemají a jejich životy používá Hamás pro vydírání židovského státu.

„Chybí nám jídlo, voda, hygienické potřeby,“ říkala v propagandistickém videu Hamásu Karmel Gatová. Tuto terapeutku z Tel Avivu sedmého října teroristé odvlekli z kibucu Beeri u hranice s Gazou, kde byla na návštěvě rodičů. Její matku palestinští ozbrojenci při útoku zavraždili, stejně jako dvanáct set dalších lidí. Karmel (na fotce nahoře uprostřed) únosci koncem srpna zavraždili spolu s dalšími pěti rukojmími. A jejich tragická smrt následně vyostřila hádky napříč izraelskou společností.

Šestice zavražděných izraelských rukojmí
Zdroj: Reuters/Bring Them Home Now

„(Izraelský premiér Benjamin Netanjahu) mohl už dávno uzavřít dohodu o navrácení rukojmí. Už tolikrát se o tom mluvilo a jednalo, že dohoda je na dosah. Mohlo se to stát už na počátku války,“ neskrýval hněv jeden z obyvatelů Izraele Nadav.

Premiér ale trvá na tom, že Hamás se nesmí vrátit do Filadelfského koridoru u hranic s Egyptem. A to kvůli riziku, že by se tudy islamisté znovu vyzbrojili. „Filadelfský koridor nemůže být prostupný. Někdo tam musí být,“ zopakoval znovu Netanjahu argument, kterým rozděluje tamní veřejnost.

Rozpolcenost ukazují i průzkumy. Polovina Izraelců souhlasí, že kontrola nad koridorem u egyptské hranice dává smysl. Devětatřicet procent v tom vidí jen Netanjahuovu zdržovací taktiku. Jasná společenská většina tedy chybí. Válka přitom brzy vstoupí do dvanáctého měsíce svého trvání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 2 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 3 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 3 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 3 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 10 hhodinami
Načítání...