V Grónsku zvítězila strana, která s nezávislostí nespěchá

3 minuty
Události: Grónské volby vyhrála opozice
Zdroj: ČT24

Parlamentní volby v Grónsku vyhráli opoziční Demokraté, kteří s nezávislostí ostrova na Dánsku nespěchají. Informovala o tom agentura Reuters. Kampaň před hlasováním ovládly výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který opakovaně vyjádřil zájem Grónsko získat.

Demokraté v předčasných volbách obdrželi 29,9 procenta hlasů. „Lidé chtějí změnu,“ reagoval na výsledky šéf Demokratů Jens-Frederik Nielsen. „Nechceme nezávislost zítra, chceme dobrý základ,“ zdůraznil politik.

„Demokraté volí velmi opatrný přístup, říkají, že není třeba spěchat. Jsou jednou ze stran, která stejně jako poražené vládní strany odmítla během kampaně říct, v jakém časovém rámci by chtěla po volbách uspořádat referendum,“ uvedla zpravodajka ČT Katarína Sedláčková.

Druhá skončila opoziční centristická a populistická strana Naleraq, které dalo hlas 24,5 procenta lidí. Naleraq si na rozdíl od vítězného uskupení přeje rychlé odříznutí od Dánska. „Naleraq je v tomto ohledu nejvíc radikální, dalo by se říci. Během kampaně říkala, že by chtěla uspořádat referendum už do čtyř let. Politici z této strany věří, že Grónsko by mohlo být nezávislé třeba už do deseti let,“ podotkla Sedláčková.

Vládnoucí strana Inuitské společenství (Inuit Ataqatigiit) a její koaliční partner Pokroková strana (Siumut), které také volí pomalejší cestu k nezávislosti, získaly podle Reuters dohromady přes 36 procent hlasů, což je o třicet procent méně než ve volbách v roce 2021. Podle agentury AFP se tato uskupení umístila na třetím a čtvrtém místě.

Podle Tomáše Sniegoně z katedry evropských studií Lundské univerzity volby rozhodla nespokojenost s dosavadní koalicí. „Byla to koalice spíše nalevo, která regulovala rybolov, což se ve společnosti nesetkalo s dobrými ohlasy. Druhá věc je sociální situace, kdy Grónsku chybí například sestřičky, zdravotnický personál. Takže ekonomika, důraz na domácí problémy byly překvapivě důležitější než geopolitika,“ konstatoval expert.

Trumpův zájem

Trump od lednového nástupu do Bílého domu sliboval učinit z Grónska, které je nyní autonomním územím Dánska, součást Spojených států. Prezident argumentoval tím, že ostrov je životně důležitý pro bezpečnost USA.

„Pevně podporujeme vaše právo na určení vlastní budoucnosti. A pokud se pro to rozhodnete, přivítáme vás do Spojených států amerických,“ uvedl Trump na adresu obyvatel Grónska v nedávném projevu před oběma komorami amerického Kongresu. Zároveň ale prohlásil, že ostrov získá „tak či onak“ a v minulosti nevyloučil použití vojenské síly.

Spojení s USA opakovaně odmítla Kodaň i většina obyvatel Grónska. „Nechceme být součástí USA z jasných důvodů – zdravotnictví a Trump,“ vyjádřila svůj názor bankovní zaměstnankyně z Nuuku Tuuta Lyngeová-Larsenová.

Načasování referenda

Bývalá dánská kolonie má od roku 2009 rozsáhlou autonomii, která zahrnuje i právo vyhlásit nezávislost na základě referenda. „O nezávislosti se mluví už od sedmdesátých let. Byl jsem v Nuuku v roce 2009, kdy se zvyšovala nezávislost na Dánsku, tehdy byl optimismus také veliký a mluvilo se o tom, že v příštím desetiletí už k nezávislosti dojde,“ poznamenal Sniegoň.

Grónský premiér Múte Egede předčasné volby vyhlásil proto, že země se podle něj nachází v obtížných časech, jaké ještě nezažila. Otázky sebeurčení jsou v Grónsku často diskutované i bez ohledu na Trumpova prohlášení a v dosavadním 31členném parlamentu měly většinu strany prosazující nezávislost a vypsání referenda o odtržení. Diskutuje se tak především o tom, kdy by mělo být vyhlášeno.

Web Politico uvádí, že myšlenku plné suverenity v Grónsku podporuje mnoho lidí, nicméně někteří si nejsou jistí, co by to obnášelo z hlediska obrany země a její ekonomiky, která by se musela obejít bez dotací. Dánsko totiž ostrovní ekonomice poskytuje kolem miliardy dolarů (23 miliard korun) ročně.

Největší ostrov světa s většinou území za severním polárním kruhem obývá asi 56 tisíc lidí převážně inuitského původu. Volební právo má podle BBC asi 44 tisíc z nich.

Nerostné bohatství

Grónsko mělo díky své poloze zásadní roli při obraně Severní Ameriky za druhé světové války, kdy ho USA obsadily, aby zajistily, že nepadne do rukou nacistického Německa, a aby chránily životně důležité dopravní cesty v Severním Atlantiku.

Washington si po druhé světové válce ponechal v Grónsku leteckou základnu Thule, nyní známou jako vesmírná základna Pituffik. Je důležitou součástí amerického systému včasné výstrahy před útokem mezikontinentálními balistickými střelami.

Ostrov má velká ložiska takzvaných vzácných nerostů, které jsou potřebné při výrobě počítačů a chytrých telefonů nebo technologií potřebných k odklonu od využívání fosilních paliv.

Podle Americké geologické služby jsou u něj zřejmě také ložiska ropy a zemního plynu. AP píše, že obyvatelé Grónska mají zájem na využívání těchto zdrojů, v zemi ovšem platí přísné předpisy pro ochranu životního prostředí. Nad možností těžby se rovněž vznášejí otázky kvůli drsným klimatickým podmínkám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přijměte příměří, pak můžeme jednat, vyzval Zelenskyj Rusko

Ruský vládce Vladimir Putin v nočním projevu navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X napsal, že očekává, že Rusko potvrdí klid zbraní, na kterém se v sobotu v Kyjevě dohodla koalice ochotných. „Ukrajina je pak připravena se setkat,“ dodal.
01:59Aktualizovánopřed 15 mminutami

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 1 hhodinou

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 4 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 12 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 14 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...