Expert: Těžba vzácných nerostů v Grónsku by narážela na limity

8 minut
Expert Klempa o limitech těžby kritických minerálů v Grónsku
Zdroj: ČT24

Rychle tající grónský ledovec odkrývá nerostné bohatství. Zájem o dánský ostrov vyjádřil v posledních měsících i americký prezident Donald Trump. Podle geologa Martina Klempy by ale průzkum a případná těžba vzácných zemin včetně lithia narážela hned na několik omezení. Patří mezi ně současná legislativa, nedostupnost míst s minerály nebo potřeba kvalifikovaných pracovníků.

Grónský ledovec se rozpadá rychleji, než tomu bylo kdy v minulosti, zjistila mezinárodní studie, podle které to dokládají tisíce satelitních snímků z let 2016 až 2021. Klíčové trhliny, které jsou na nich vidět, se během posledních pěti let výrazně zvětšily. Na vině je podle výzkumníků klimatická změna.

„Z pohledu pestrosti nerostného bohatství je ostrov opravdu bohatý. Odnepaměti už se těží nebo se provádí průzkum na zlato, stříbro, měď, olovo, grafit, olivíny. Historicky se tu těžil také kryolit, jež se za druhé světové války využíval k výrobě hliníku. Od roku 1982 se tu těžilo i uhlí, od 70. let minulého století se u břehů provádí také průzkum na ropu a zemní plyn,“ shrnuje Klempa z katedry geologického inženýrství při Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava.

Načítání...

Ráj kritických minerálů

V současné době budí zájem hlavně strategické minerály, tedy suroviny, které se nacházejí hlavně v Číně nebo Africe a jsou klíčové pro moderní ekonomiku, upozornil geolog. Evropská komise podle něj identifikovala celkem 34 kritických nerostů jako antimon, beryllium, lithium, z toho 25 se jich nachází právě v Grónsku.

Vzácné zeminy se využívají v elektromobilitě nebo v jaderné energetice, přičemž není třeba mít jich obrovské množství, ale je zapotřebí vytěžit rudu, z níž se pak surovina odseparuje a dále zpracovává, popisuje proces geolog.

„Ostrov těmito surovinami v různé míře oplývá, takže je to velmi zajímavá lokalita, nicméně jak velká těžba nás do budoucna čeká, to nyní není nikdo schopný odhadnout, protože chybí detailnější informace z průzkumů na daných lokalitách,“ podotkl Klempa.

Těžební limity

Ústup ledovce však podle experta neznamená automaticky lepší dostupnost surovin. Limitů je podle něj hned několik. „První je legislativní, kdy místní obyvatelé jsou velmi citliví na hornickou krajinu, kdy mezi 50. a 90. lety minulého století byly identifikovány vlivy zinku a olova z hald po těžbě galenitu a sfaleritu, což se poté promítlo do legislativy,“ popisuje geolog.

Druhým omezením je chybějící infrastruktura. „Je obtížné dostat se do vnitrozemí a provádět tam průzkum, protože k tomu je třeba technika, a tu tam musíme nějakým způsobem dostat,“ vysvětluje expert.

Třetím významným omezením je podle Klempy lidský faktor, kdy bude zapotřebí dostatečné množství kvalifikovaných pracovníků. „Na ostrově žije necelých šedesát tisíc obyvatel, a pokud to někdo bude myslet vážně, tak bude třeba tam tu kvalifikovanou sílu dovézt, ubytovat, umožnit jí ten průzkum provádět,“ konstatoval geolog.

Průzkum a následná těžba tak bude znamenat časově náročnou a finančně nákladnou akci, soudí Klempa. „Místní by si museli upravit legislativu. Přineslo by to určitě velké množství investic, znamenalo by to (nové) cesty, úpravu pobřeží, přístavy. S těžbou pak souvisí výsypky, kde by se musela upravená nepotřebná surovina ukládat. Takže byl by to poměrně velký zásah,“ míní Klempa.

Trumpův zájem

O Grónsko v nedávné době projevil zájem staronový šéf Bílého domu. Trump konkrétně hovořil o tom, že pro Spojené státy je získání ostrova otázkou bezpečnosti a nevyloučil, že pokud Kodaň odmítne Grónsko prodat, podnikne ekonomické či vojenské kroky. Kodaň i Nuuk to odmítly a Trumpova kontroverzní prohlášení vyvolala znepokojení v celém západním světě.

Ostrov, kde žije asi 57 tisíc obyvatel, je integrální součástí Dánského království se samosprávou ve vnitřních záležitostech od 1. května 1979. Dánsko, členská země EU a NATO, má nadále pod kontrolou grónskou bezpečnost a zahraniční politiku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump zahájil návštěvu trojice zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu: Saúdské Arábii, Kataru a Spojených arabských emirátech. Cílem jeho návštěvy jsou zejména obchodní dohody a jednání o obřích investicích těchto bohatých ropných zemí do americké ekonomiky. Očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či rozhovory o Íránu nebo Sýrii. Trump avizoval „převratné“ oznámení.
10:30Aktualizovánopřed 29 mminutami

Britská policie zadržela podezřelého ze zapálení domu premiéra Starmera

Britská policie zadržela v úterý nad ránem muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují jednadvacetiletého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.
před 48 mminutami

Japonští „kravaťáci“ sdílí radost z roztleskávání

Mění činnost, dresscode však ne. Členové japonské akrobatické skupiny Cheer Re-Man’s přes týden pracují v kancelářích, po víkendech se ale scházejí u netradičního koníčku – roztleskávání. Svou vášeň sdílí i s ostatními, když nedávno úspěšně působili v britské talentové soutěži nebo při veřejném vystoupení v Tokiu.
před 52 mminutami

Kandidátku na starostku na jihu Mexika v přímém přenosu zastřelili

V mexickém státě Veracruz zastřelili během volební kampaně kandidátku na starostku a tři další lidi. Útok se stal v neděli a v pondělí ho potvrdila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová, podle níž zatím není jasný motiv činu. Zavražděná kandidátka patřila k vládní straně Morena. Podle agentury AP jde už o druhého zavražděného kandidáta před červnovými volbami ve státě Veracruz.
před 1 hhodinou

Boje mezi ozbrojenými skupinami v Libyi si vyžádaly šest obětí

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami, kvůli kterým zemřelo šest lidí. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Německo zakázalo spolek odpůrců republiky

Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt v úterý zakázal spolek Království Německo (Königreich Deutschland), který byl největším sdružením takzvaných říšských občanů v Německu. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo německé ministerstvo vnitra. Policie podnikla v této souvislosti ráno razie v sedmi spolkových zemích a zadržela čtyři lidi. Říšští občané odmítají uznávat existenci spolkové republiky.
před 3 hhodinami

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 5 hhodinami
Načítání...