Ukrajinská státní správa se rychle zprofesionalizovala, ocenil Prouza v debatě s Kopečným

17 minut
Události, komentáře: Sankce proti Rusku a obnova Ukrajiny
Zdroj: ČT24

„Německo dělá příliš málo, příliš pomalu,“ řekl v pořadu Události, komentáře poradce ministra průmyslu a obchodu Tomáš Prouza k dodávkám zbraní na Ukrajinu. O vstupu této země do Evropské unie s ním diskutoval vládní zmocněnec pro obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný. Ukrajinští představitelé by si to přáli do roku 2026.

Česká republika se během svého předsednictví v Radě Evropské unie snažila, aby se zrychlily procesy směřující k přijetí Ukrajiny do EU, popsal Tomáš Kopečný, to se podle něj podařilo.

Viceprezident Hospodářské komory a poradce ministra průmyslu a obchodu Tomáš Prouza pochválil Ukrajince za jejich deklarovanou touhu stát se členem EU do roku 2026. Povede to podle něj k tlaku na tamní politickou scénu, aby přijala požadované reformy. Kdyby se vedení země rozhodlo vstoupit za deset nebo patnáct let, tak by se dané reformy postupně odkládaly. 

Podle Prouzy dřívější termín ukrajinského vstupu do Evropské unie vyvíjí tlak i na evropské instituce. Ukrajina ho sice nemusí stihnout, ale je možné, že dojde k řadě mezikroků. Těmi může být vstup Ukrajiny na jednotný evropský trh, zrušení celních bariér nebo rozšíření roamingové zóny, takže za dva roky může být Ukrajina z velké části ve stejné pozici jako ostatní členské státy, i když nepadne samotné politické rozhodnutí o jejím vstupu do Unie.

„Pro mě bylo velkým překvapením, jak se za dvanáct let, kdy jsem jezdil na Ukrajinu, zprofesionalizovala státní správa, kolik v západní Evropě vzdělaných mladých lidí pracuje na ministerstvech. Jsou často, musím říct, lepší než řada evropských administrativ,“ přiznal Prouza.

Dodávky zbraní ze Západu

Podle Kopečného si západní partneři uvědomují, že dodávky zbraní jsou pro Ukrajinu klíčové, ale stále jsou pomalé. „Pořád čekají s novými kategoriemi i s větším množstvím zbraní na další vývoj (války),“ poznamenal vládní zmocněnec na adresu západoevropských států. Iniciativu v tomto směru má především Polsko a pobaltské státy, poznamenal Kopečný.

„Pro mě je největším zklamáním tohoto roku, že Německo dělá příliš málo, příliš pomalu,“ prohlásil Prouza. Oproti tomu by pobaltské státy podle něj neměly šanci se ubránit, kdyby na ně Rusko zaútočilo, protože předaly velkou část svého arzenálu Ukrajině.   

Až dojde na poválečnou obnovu Ukrajiny, tak je podle Prouzy potřeba se nejdřív zaměřit na průmyslové závody, aby Ukrajinci měli zaměstnání a mohli si refinancovat vlastní ekonomiku. Důležitá je i dopravní infrastruktura.

14 minut
Summit Evropské unie a Ukrajiny v Kyjevě
Zdroj: ČT24

Desátý balík sankcí proti Rusku

Stejnou váhavost a pomalé tempo, které se projevují u dodávek zbraní, lze podle Kopečného sledovat i u zavádění protiruských sankcí. „Chápu tu netrpělivost… nebo spíš zoufalost na straně ukrajinské administrativy,“ uvedl vládní zmocněnec, ale připustil, že každé sankce vnímá jako krok správným směrem. 

Zároveň Kopečný upozornil na to, že řada firem obchází unijní sankce. Podle něj je potřeba vyhodnotit export do sousedních zemí Ruska, aby bylo zřejmé, které společnosti mu stále dodávají to, co potřebuje. 

Prouza se vyjádřil k zastropování cen ropných produktů, na kterém se v pátek dohodli zástupci členských zemí EU. Poradce ministra průmyslu a obchodu se domnívá, že není potřeba se obávat cenového šoku. Ten nenastane díky časově omezené výjimce pro Česko a další země, které nemají  jiného dodavatele, než je Rusko.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Z dronů se staly primární zbraně rusko-ukrajinské války

Diplomatické snahy o zastavení bojů v ruské válce na Ukrajině se podle ukrajinských vojáků na frontě nijak neprojevují. Většina zranění je podle nich nyní způsobována drony. Ty rovněž útočí každodenně na civilisty, na charkovském sídlišti je nově pět zraněných včetně dítěte. Obě strany konfliktu se k tomu obviňují z porušování moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

USA vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Rádia Svobodná Evropa

Spojené státy vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Nastojaščeje vremja, vytvořené rozhlasovými stanicemi Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) a Hlas Ameriky. Podle agentury AFP to uvedl ředitel RFE/RL Stephen Capus. Kromě Ruska vysílá televize také na Ukrajinu, do zemí Střední Asie a východní Evropy.
před 3 hhodinami

Turecká opozice vyzvala k bojkotu ekonomiky

Navzdory svátkům pokračují v Turecku protesty, které před více než dvěma týdny spustilo zadržení istanbulského starosty Ekrema Imamoglua za údajnou korupci a napomáhání teroristům. Masové demonstrace ale přerostly v méně okázalé projevy vzdoru. Naposledy například turecká opozice vyzvala své příznivce, aby po celý den neutráceli žádné peníze a bojkotovali tím ekonomiku.
před 4 hhodinami

Izrael udeřil na školu v Gaze. Prý útočil na Hamás

Izraelský úder na školní areál ve čtvrtek ve městě Gaza zabil nejméně třicet lidí, uvedla agentura AFP, další média zmiňují o několik jednotek nižší údaj. Podle palestinských zdrojů se v areálu nacházeli lidé, kteří prchali před boji. Izraelská armáda uvedla, že v oblasti útočila na předního představitele teroristického Hamásu. Před boji přitom prchají stovky tisíc obyvatel, podle Reuters jde o jeden z největších masových přesunů za osmnáct měsíců války.
před 5 hhodinami

Maďarsko odstoupí od Mezinárodního trestního soudu, oznámil Orbán

Maďarská vláda odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože se stal politickým, uvedl ve čtvrtek podle Reuters premiér Viktor Orbán. Jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu, který je právě na návštěvě Budapešti navzdory zatykači ICC, označil rozhodnutí maďarské vlády za odvážné a zásadové, soud je podle něj zkorumpovaný. Vedení instituce je rozhodnutím Budapešti znepokojeno a v dopise ji vyzvalo k pokračování spolupráce.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...