V případě jednání nabídneme výměnu území s Ruskem, řekl Zelenskyj

Pokud americký prezident Donald Trump dostane Kyjev a Moskvu k jednacímu stolu, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj plánuje nabídnout Rusku výměnu obsazených území. Kyjev by se vzdal části ruské Kurské oblasti, kterou má pod kontrolou ukrajinská armáda. Trump naznačil, že Ukrajina by v budoucnu mohla být ruská, záleží podle něj na tom, zda Kyjev dospěje k dohodě.

„Vyměníme jedno území za druhé,“ řekl Zelenskyj. Které Rusy okupované území by žádala zpět Ukrajina, nespecifikoval. „Nevím, uvidíme. Ale všechna naše území jsou důležitá, neexistuje žádná priorita,“ dodal Zelenskyj bez dalších podrobností v rozhovoru s listem The Guardian.

Ukrajinské jednotky v srpnu 2024 pronikly do ruské Kurské oblasti, kde podle agentury AFP obsadily necelých třináct set kilometrů čtverečních území. Rusům se je dosud ani za pomoci severokorejských vojáků nepodařilo zcela z regionu vytlačit, ale rozloha Kyjevem ovládaného ruského území se od té doby značně zmenšila. Na konci ledna měla ukrajinská armáda podle AFP pod kontrolou na 442 kilometrů čtverečních území v Kurské oblasti.

Trumpův přístup k Ukrajině

Dlouhodobým cílem Moskvy je kapitulace Ukrajiny, která v případě jednání o příměří žádá bezpečnostní záruky. „Oni (Ukrajina) možná uzavřou dohodu. Možná neuzavřou dohodu. Jednou může být (Ukrajina) ruská, nebo jednou nemusí být ruská. Ale my budeme mít všechny tyto peníze na (Ukrajině) a já říkám, že je chci zpět,“ uvedl Trump v rozhovoru s moderátorem stanice Fox News Bretem Baierem.

Trump opakovaně prohlásil, že chce rychle ukončit rusko-ukrajinskou válku, ale podle The Guardian panují obavy, že dohoda zprostředkovaná USA pod jeho vedením by mohla zahrnovat donucení Ukrajiny kapitulovat před maximalistickými požadavky ruského vládce Vladimira Putina. Šéf Kremlu loni v červnu jako podmínku pro jednání o ukončení bojů mimo jiné stanovil, že Ukrajina se musí vzdát ambice vstoupit do NATO a stáhnout svoji armádu z celého území čtyř ukrajinských oblastí, které Rusko nyní částečně okupuje.

Kyjev tehdy návrhy odmítl jako kapitulaci. Ukrajina mezitím podmínila případnou dohodu s Ruskem tím, že získá bezpečnostní záruky, které by Moskvu odradily od další agrese v budoucnu. Zelenskyj nyní uvedl, že je připraven jednat, ale chce, aby tak Ukrajina činila z pozice síly.

Zájem o strategické nerosty

V návaznosti na svůj dřívější návrh zajistit americkou vojenskou a finanční podporu Ukrajině výměnou za nerosty vzácných zemin Trump prohlásil, že Kyjev „v podstatě souhlasil“ s dohodou o obchodu s nerostným bohatstvím v hodnotě 500 miliard dolarů.

Pokud Trump zastaví americkou vojenskou podporu Ukrajině, Evropa samotná nebude schopna zaplnit vzniklou mezeru, míní Zelenskyj. „Bezpečnostní záruky bez Ameriky nejsou skutečnými bezpečnostními zárukami,“ dodal.

Kritické nerostné suroviny na Ukrajině
Zdroj: Ukrainian Geological Survey

Ukrajina má strategické zásoby titanu, lithia, grafitu a uranu, jež jsou klíčové pro její budoucí ekonomickou stabilitu. Některé z kritických nerostů se ale nacházejí v oblastech, které jsou v současnosti okupovány Ruskem, poznamenal dříve server Politico.

Ukrajina již naznačila, že je otevřena společné těžbě zdrojů s USA a dalšími partnery výměnou za bezpečnostní záruky, ale podrobnosti o takové dohodě zůstávají nejasné, píše server Kyiv Independent. Ukrajinský prezident listu The Guardian řekl, že myšlenku ohledně přírodních zdrojů předložil Trumpovi v září 2024, kdy se setkali v New Yorku.

Masivní pomoc Ukrajině

Trump v nejnovějším rozhovoru pro Fox News tvrdil, že USA poskytly Ukrajině větší podporu než evropští partneři, čímž by celkový příspěvek Washingtonu přesáhl 300 miliard dolarů (7,3 bilionu korun), poznamenal Kyiv Independent.

Kongres USA přidělil Ukrajině od vypuknutí plnohodnotné války v roce 2022 přes 170 miliard dolarů (4,1 bilionu korun), včetně vojenské podpory v hodnotě přes 60 miliard dolarů (1,4 bilionu korun).

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nicméně minulý měsíc uvedl, že do země dorazila méně než polovina této pomoci. Země EU pak poskytly Kyjevu finanční, vojenskou a humanitární pomoc ve výši 145 miliard dolarů (3,5 bilionu korun), vyčíslil Kyiv Independent.

Další mírové úsilí

O Ukrajině chce americký prezident osobně hovořit se šéfem Kremlu, s nímž už podle amerických médií hovořil telefonicky. Možnou schůzku s Putinem nevyloučil ani Zelenskyj.

Trumpův zvláštní mírový vyslanec Keith Kellogg má 20. února navštívit Kyjev. Podle médií údajně připravuje několik variant dohody o klidu zbraní, které mají být předloženy Bílému domu. Zároveň se na mnichovské bezpečnostní konferenci v závěru týdne setká americký viceprezident J. D. Vance s prezidentem Zelenským.

Toho podle úterního prohlášení Trumpa na Ukrajině brzy navštíví také americký ministr financí Scott Bessent. Agentura Bloomberg napsala, že bohatý investor bude prvním členem současné americké administrativy, který zemi napadenou Ruskem navštíví. Přesný termín cesty není jasný, Bloomberg píše o tomto týdnu.

Skepse vůči jednání

Redaktor Českého rozhlasu Ondřej Soukup je k možným mírovým jednáním spíše skeptický. Připomněl výrok ruského ministra zahraniční Sergeje Lavrova, že si to Američané nemají představovat „nějak vítězně“ a všechna jednání musí být vedena na půdorysu dřívějších požadavků ruského vládce.

11 minut
Redaktor Českého rozhlasu Ondřej Soukup k mírovému plánu pro Ukrajinu (11. února 2025)
Zdroj: ČT24

Na základě signálů z Ruska navíc novinář soudí, že Rusové nemají zatím důvod k mírovým jednáním, když na frontě postupují, byť velmi zvolna. Možná podle něj čekají, zda Ukrajina „nevykrvácí“ a Západ už bude ze všeho unavený a pomoc Kyjevu omezí. „Já se obávám, aby to spíše nedopadlo podobně jako s Československem v roce 1938,“ dodal Soukup s odkazem na Mnichovskou dohodu.

Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo celkem pět oblastí Ukrajiny. Nejprve Krym v roce 2014 a poté Doněck, Cherson, Luhansk a Záporoží v roce 2022, a to i přesto, že nad oblastmi nemá plnou kontrolu, upozornil Guardian.

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Celá země podporuje válku na Ukrajině,“ prohlásil Putin na přehlídce v Moskvě

Ruský vládce Vladimir Putin při projevu na Rudém náměstí v Moskvě prohlásil, že ruská společnost pevně podporuje ty, kteří bojují ve válce, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Vojenské přehlídky k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem se účastní čínská hlava státu Si Ťin-pching, přiletěl také slovenský premiér Robert Fico nebo český europoslanec Ondřej Dostál (Stačilo!). Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi vůči Ukrajině chybí.
před 16 mminutami

Pákistán po indickém ostřelování Kašmíru hlásí mrtvé

AFP s odkazem na pákistánské představitele píše, že při pátečním indickém ostřelování Kašmíru v blízkosti faktické hranice s Pákistánem zahynuli čtyři lidé, včetně jednoho dítěte. Indická armáda zase dle Reuters tvrdí, že pákistánské ozbrojené síly podnikly v noci na pátek a v pátek brzy ráno „několik útoků“ pomocí bezpilotních letounů a dalších zbraní podél celé západní hranice Indie.
07:49Aktualizovánopřed 43 mminutami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvě stě krát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, uvedlo Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
před 47 mminutami

Ukrajinská tajná služba odhalila maďarské špiony

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Ukrajiny. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě této země, která se už čtvrtým rokem brání ruské agresi. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU.
před 1 hhodinou

Vítězstvím nad nacismem Kreml ospravedlňuje válku proti Ukrajině

Rusko si osmdesáté výročí konce druhé světové války připomíná ve velkém stylu, vůdce Vladimir Putin vyhlásil letošek „Rokem obránce vlasti“. Oslavy Dne vítězství mají v zemi velký význam, neboť vítězství v druhé světové válce, respektive v ruském pojetí ve Velké vlastenecké válce, je zásadní součástí tamní kolektivní paměti. Hrdost na porážku nacismu sjednocuje společnost, zároveň ji však režim využívá k politickým účelům, v posledních letech především k ospravedlňování agrese proti Ukrajině, což je také ústředním tématem letošních oslav.
před 4 hhodinami

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledku útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...