Slovensko kritizuje Čechy za hraniční kontroly

Slovensko považuje stávající české kontroly na společné hranici za porušení schengenského kodexu, řekl slovenský ministr vnitra Roman Mikulec. Opětovně tvrdil, že Česko v souvislosti s předáváním migrantů porušuje readmisní dohodu uzavřenou mezi oběma zeměmi. Slovenská policie možná navrhne, aby Bratislava tuto dohodu vypověděla. České ministerstvo vnitra výtku odmítlo. Rakouské ministerstvo vnitra zároveň v pátek oznámilo, že prodlouží o 15 dní kontroly na hranicích se Slovenskem, které zavedlo koncem září kvůli nárůstu nelegální migrace.

„Schengenský kodex uvádí, že zavedení kontrol na vnitřních hranicích by mělo být posledním a nikoli prvním řešením a až poté, co jsou vyčerpány všechny ostatní možnosti. My říkáme, že tyto možnosti vyčerpány nebyly,“ uvedl Mikulec ve vesnici Brodské u hranic s Českem.

„K žádnému porušení schengenského kodexu z naší strany nedochází. Prodloužení kontrol je přesně v mezích mezinárodních pravidel,“ uvedl český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Slovenský ministr zopakoval svou dřívější kritiku na adresu Česka za to, že Praha podle něj nedodržuje mezistátní dohodu ohledně předávání migrantů. Čeští představitelé už dříve podobnou výtku odmítli. Rakušan v polovině října řekl, že Česko a Slovensko budou společně pracovat na úpravě smlouvy o vracení migrantů a na nové smlouvě o policejní spolupráci.

„Česká republika z našeho pohledu porušuje readmisní dohodu tím, že migranty, které zadrží na svém území, vozí autobusy do blízkosti hranic se Slovenskou republikou a bez dodržení dohod a vzájemnosti vykládá tyto migranty a posílá je na území Slovenska. Nejenom že porušují readmisní dohodu, ale i ohrožují životy a zdraví samotných migrantů,“ řekl Mikulec. Dodal, ve zmíněné záležitosti probíhají mezi Slovenskem a Českem jednání expertů a politiků.

Možné vypovězení readmisní dohody

„Readmisní dohoda může být uplatňována jen tehdy, pokud je země schopna lidi vrátit do země původu. Slovenská republika není schopna vrátit tyto lidi do Sýrie nebo do Afghánistánu, protože je tam válečný konflikt,“ řekl slovenský ministr.

Slovenský policejní viceprezident Damián Imre na společné tiskové tiskové konferenci s Mikulcem řekl, že policie by v případě pokračování stávajícího vývoje ohledně migrantů mezi Českem a Slovenskem navrhla vypovězení readmisní dohody s Českem. Imre uvedl, že běženci ze Sýrie a Afghánistánu po absolvováním příslušné administrativní procedury na Slovensku chtějí pokračovat ve své cestě. Podle Mikulce míří hlavně do Německa a do jiných zemí západní Evropy.

Mikulec zopakoval, že řešením migrace je zajištění vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob. Bratislava v této souvislosti minulý týden vyslala čtyřicet policistů na maďarsko-srbskou hranici. Slovensko je pro migranty tranzitní zemí, jejich trasa vede hlavně přes Srbsko a Maďarsko.

Rakousko kontroly prodlouží

Prodloužení kontrol na hranici se Slovenskem oznámilo i Rakousko. Při kontrolách, které policie zahájila 29. září, bylo podle údajů ministerstva vnitra dosud zadrženo dvanáct převaděčů. V celém Rakousku je to letos již více než pět set. Rakousko, Česko a Slovensko hraniční kontroly vzájemně koordinují.

„Kontroly na hranicích se Slovenskem jsou stále nutné, protože jinak by převaděči okamžitě zareagovali a změnili své trasy. Tento špinavý obchod nedopustíme a budeme proti pašerácké mafii důsledně bojovat,“ řekl rakouský ministr vnitra Gerhard Karner.

Kontroly mohou trvat až půlrok

Česká vláda ve čtvrtek kontroly prodloužila o patnáct dní podle části evropského nařízení, které umožňuje zavést ochranu hranic neprodleně, dalších třicet dní pak budou kontroly fungovat podle jiné části nařízení. Celková doba kontrol může podle této části trvat až půlrok. 

Rakouské ministerstvo vnitra podle APA dosud neoznámilo, zda podobně jako Česko prodlouží kontroly po uplynutí oznámené patnáctidenní lhůty o dalších třicet dní.

Cizinci přicházejí zejména ze Sýrie, utíkají odtud před diktátorským režimem Bašára Asada nebo radikálními islamistickými uskupeními. Využívají Slovensko jako tranzitní zemi, chtějí přes něj pokračovat do dalších států EU. Trasa vede přes Maďarsko a Srbsko. Počet migrantů, kteří od ledna do září vstoupili nelegálním způsobem do zemí Evropské unie po takzvané balkánské trase, se podle pohraniční agentury Frontex meziročně zvýšil o 170 procent.