Rusko po teroristickém útoku přitvrzuje vůči přistěhovalcům

3 minuty
Události: Rusko přitvrzuje vůči přistěhovalcům
Zdroj: ČT24

Ruské ministerstvo vnitra dokončilo návrh zákona, který má zpřísnit státní kontrolu nad migrací. Předloha vznikla měsíc po nejkrvavějším teroristickém útoku v Rusku. Nedaleko Moskvy při něm zemřelo 144 lidí. Policie zatkla jedenáct podezřelých, všichni, až na jednoho Kyrgyze, pocházejí z Tádžikistánu.

Přistěhovalci ze středoasijských republik Tádžikistánu, Uzbekistánu nebo Kyrgyzstánu pracují v Rusku hlavně jako dělníci na stavbách, pomocníci v kuchyních nebo řidiči taxi. Po teroristickém útoku v Krasnogorsku je policie začala více kontrolovat – často velmi nevybíravě.

„Nejtvrději postupovala policie v Petrohradu. Tam byli masově zatýkáni, deportovali je na nádraží a letiště. Chovali se k nim jako k válečným zajatcům,“ líčí členka výboru Občanská pomoc Světlana Gannuškinová.

Předseda Profesionálního svazu pracujících migrantů v Rusku Renat Karimov míní, že přísnější dozor je pochopitelný.

Putin požaduje tvrdší kontroly

Muhzammad Sobirov přišel do Moskvy právě z Tádžikistánu. V Rusku zůstal po studiích advokacie a jako právník nyní pomáhá pracujícím cizincům ze Střední Asie. Jen loni se na něj se žádostí o pomoc obrátilo skoro sto tisíc lidí. „Hlavně se na nás obracejí lidé, které policie dočasně zadržela nebo je nezákonně zatkla. Podáváme proti tomu odvolání,“ popisuje Sobirov.

K radikální změně v přístupu k přistěhovalectví vyzval ruské bezpečnostní složky po teroristickém útoku i ruský vůdce Vladimir Putin. „Do regulování migrace je nezbytné zapojit moderní databáze s biometrickými údaji. Ty, co nyní fungují, zjevně nestačí,“ prohlásil.

Světlana Gannuškinová pomáhá běžencům v Rusku od roku 1990. Otevřenou kritičku Kremlu nový migrační zákon přímo znepokojuje. Hlavně zavedení nového dokladu, který má nahradit všechny dosud potřebné dokumenty.

„Jak u nás bývá zvykem, nebudou na to formuláře a tento dokument proto nebude možné vydávat. A lidé budou trestáni za to, že nemají doklad, který jim úřady prostě fyzicky nevydaly,“ podotýká.

I obhájci přistěhovalců chápou, že se bezpečnostní složky snaží odhalit další možné islámské radikály v zemi a předejít dalším útokům. Upozorňují ale na zneužívání těchto zpřísněných kontrol.

Podle oficiálních údajů pracuje v Rusku deset milionů lidí z bývalých zemí Sovětského svazu, hlavně ze Střední Asie. Ruská ekonomika se bez těchto lidí už v podstatě neobejde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za loňským požárem nákupního centra ve Varšavě stálo Rusko, tvrdí Tusk

Za rozsáhlým požárem, který loni v květnu téměř zcela zničil nákupní centrum ve Varšavě, stály ruské tajné služby, oznámil v neděli večer polský premiér Donald Tusk na sociální síti X. Podle něj se jednalo o součást Moskvou vedené takzvané hybridní války.
před 7 hhodinami

Budu na Putina v Turecku čekat osobně, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti X napsal, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělka začne platit bezpodmínečné příměří. Přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou navrhl v noci na neděli přímo šéf Kremlu. Reagoval tak na sobotní jednání evropských lídrů se Zelenským. Moskva zatím nepotvrdila, zda se Putin do Istanbulu chystá.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známý do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra přednesl modlitbu a vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy. Funkce se oficiálně ujme přesně týden po inaugurační mši.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 22 hhodinami
Načítání...