Rusko kontrolovalo území, odkud raketa sestřelila let MH17, uvedl štrasburský soud

Evropský soud pro liská práva (ECHR) považuje za přípustné tři různé žaloby Nizozemska a Ukrajiny proti Rusku kvůli porušování lidských práv ve dvou východoukrajinských regionech a kvůli sestřelení letadla na lince MH17 z července 2014. Informovala o tom agentura Reuters. Soud podle ní uvedl, že území, odkud byla odpálena raketa, která let MH17 sestřelila, bylo pod kontrolou Moskvy.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska před čtyřmi lety dospěl k tomu, že letadlo malajsijských aerolinek na lince MH17 s 298 lidmi na palubě zasáhla raketa Buk patřící ruské armádě.

Střela podle nich byla odpálena z mobilního odpalovacího zařízení z prostoru tehdy kontrolovaného Moskvou koordinovanými silami, a tedy de facto Ruskem.

Ke stejnému závěru nyní dospěl i soud ve Štrasburku. „Soud mimo jiné konstatoval, že oblasti na východě Ukrajiny v rukou separatistů byly od 11. května 2014 a nejméně do 26. ledna 2022 pod jurisdikcí Ruské federace,“ uvedl v prohlášení.

Rozhodnutí je procesní a nerozhoduje o podstatě věci. Ukazuje ale, že soud se domnívá, že Rusko může nést odpovědnost za porušování lidských práv na východě Ukrajiny, kde působí Moskvou řízené organizace Doněcká lidová republika (DNR) a Luhanská lidová republika (LNR), jejichž prostřednictvím Kreml území kontroloval. Tato zprostředkovaná kontrola se později změnila v ruskou okupaci. 

Žaloby nyní přejdou do fáze meritorního projednávání, které by mělo trvat další jeden až dva roky, než bude vydáno konečné rozhodnutí. Nynější verdikt ECHR otevírá dveře nejméně třem dalším případům ukrajinského státu proti Rusku, které byly doteď pozastaveny.

Haagský soud udělil třem obžalovaným doživotí

Nizozemský soud loni v listopadu v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho Ukrajince, které shledal vinnými ze sestřelení letounu z léta 2014 a vraždy všech 298 lidí na jeho palubě. Čtvrtého obžalovaného, ruského občana, zprostil viny. Odsouzení zůstávají na útěku a je nepravděpodobné, že si trest odpykají.

Soud v Nizozemsku také dospěl k závěru, že použitá raketa byla ruské výroby a pocházela ze systému ruské armády. Východ Ukrajiny, ze kterého byla odpálena, podle něj kontrovala Moskva, a to skrze jí podporované separatisty. Zatímco pozůstalí, Nizozemsko, Ukrajina a jejich západní spojenci listopadový verdikt přivítali, Rusko rozhodnutí označilo za politickou objednávku.

Nizozemsko podalo žalobu k ECHR v roce 2020 s tím, že sestřelení letu MH17 porušilo Evropskou úmluvu o lidských právech. Moskva opakovaně popřela, že by se jakkoli podílela na zničení letadla v době, kdy zuřily boje mezi jí koordinovanými místními ozbrojenci, kterým opakovaně pomáhala ruská armáda, a ukrajinskými vládními silami.

Dva ukrajinské případy, které se datují od roku 2014, se týkají podle Kyjeva administrativních postupů Ruska na východě Ukrajiny, které porušují Evropskou úmluvu o lidských právech, a také únosu tří skupin ukrajinských sirotků a dětí bez rodičovské péče a několika dospělých, kteří je doprovázeli. Všichni unesení byli podle ECHR vráceni domů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 22 mminutami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 25 mminutami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 1 hhodinou

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 4 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 4 hhodinami

Soud nařídil Trumpově vládě doplatit Rádiu Svobodná Evropa dubnové finance

Americký federální soud vydal předběžné opatření, kterým nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa uvolnit dvanáct milionů dolarů (244 milionů korun) pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze, uvádí agentura AP. Peníze mají sloužit na dubnový provoz stanice, jejíž financování chtěl Trump zcela ukončit, soud to však jiným předběžným opatřením zakázal.
před 5 hhodinami
Načítání...