Ruské síly oddělují v Manbidži syrskou armádu od turecké

5 minut
Události: USA uvalily sankce na Turecko kvůli operaci v Sýrii
Zdroj: ČT24

Syrská armáda vstoupila do severosyrského města Manbidž, odkud se stáhla mezinárodní koalice, která tam doposud působila. Rusko je odhodláno zabránit střetu syrské a turecké armády a ruské síly začaly hlídkovat na linii mezi jednotkami obou zemí. Americký prezident Donald Trump vyzval svého tureckého protějška Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému zastavení bojů proti Kurdům. Ministerstvo financí USA zařadilo na sankční seznam turecká ministerstva obrany a energetiky a také šéfy těchto resortů včetně ministra vnitra.

Město Manbidž, jež leží západně od Eufratu, pomáhala zajišťovat mezinárodní koalice, v níž byli kromě amerických také francouzští a britští vojáci. Tento kontingent se nyní stáhl a jeho místo zaujala syrská armáda.

Podle ruské tiskové agentury Interfax už kontrolují syrské jednotky tisíc kilometrů čtverečních v okolí Manbidže, ovládají vojenské letiště Tabka, dvě vodní elektrárny a několik mostů přes Eufrat.

Ruský zvláštní zmocněnec pro Sýrii Alexandr Lavrenťjev označil tureckou ofenzivu za nepřípustnou a poznamenal, že Moskva operaci neschválila. Potvrdil, že Rusko zprostředkovalo dohodu mezi syrskou vládou a syrskými Kurdy, na jejímž základě kurdské milice předaly vládním vojskům kontrolu nad územím v regionu.

Rozložení sil v Sýrii – říjen 2019
Zdroj: syria.liveuamap.com

Rusko je v syrském konfliktu spojencem Damašku. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí ujistil, že Moskva nechce zvažovat možnost, že by se ruští vojáci v Sýrii dostali s tureckou armádou do střetu.

Turecká armáda pokračuje v bombardování pohraničního Rás al-Ajnu a ohlásila další své dva mrtvé. Od začátku ofenzivy tak Turecko podle oficiálních zdrojů přišlo o šest vojáků. Ztráty v řadách arabsko-kurdské koalice SDF jsou v řádu desítek, přesný počet není znám.

Místa bojů už podle Kurdů opustilo zhruba čtvrt milionu civilistů. Byly zde zastaveny veškeré dodávky, svou činnost zde přerušily i humanitární organizace. Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Ruperta Colvilla nevylučuje, že se Turecko dopouští na syrských Kurdech válečných zločinů.

Ze syrského Rás al-Ajnu stoupá kouř po ostřelování tureckým dělostřelectvem
Zdroj: ČTK/AP/Cavit Ozgul

USA nebudou tureckou operaci tolerovat. Na představitele Erdoganova režimu uvalily sankce

Americký prezident Donald Trump je znepokojen nestabilitou v regionu, tureckou ofenzivu v Sýrii nehodlají Spojené státy tolerovat. Oznámil to americký viceprezident Mike Pence s tím, že Trump v pondělí telefonicky hovořil s vojenským představitelem Kurdů.

„Spojené státy americké nedaly Turecku zelenou k invazi do Sýrie,“ zdůraznil viceprezident, který se chystá na cestu do Ankary. 

Trump v pondělí na Twitteru avizoval, že již brzy nařídí uvalit sankce na turecké vládní představitele a další osoby zodpovědné za destabilizační akce na severovýchodě Sýrie. Krátce poté ministerstvo financí, které je správcem sankcí, oznámilo, že na černou listinu zařadilo dvě turecká ministerstva a tři turecké ministry: Hulusiho Akara (obrana), Süleymana Soylua (vnitro) a Fatiha Dönmeze (energetika).

„Spojené státy činí tureckou vládu odpovědnou za vystupňování násilí tureckými silami, ohrožení nevinných civilistů a destabilizaci regionu,“ prohlásil americký ministr financí Steven Mnuchin.

Zařazení na americký sankční seznam znamená, že veškerý majetek zmíněné trojice ministrů a také obou ministerstev na území USA bude zmražen. Těm, kteří se navíc se sankcionovanými osobami pokusí obchodovat či uzavírat transakce, hrozí rovněž zapsání na černou listinu. 

Erdogan chce do Sýrie v první vlně přesídlit milion uprchlíků

Operaci proti kurdským milicím na severovýchodě Sýrie zahájili Turci minulou středu krátce poté, co Washington oznámil opuštění regionu. Kurdské ozbrojené síly přitom několik posledních let bojovaly společně s USA proti Islámskému státu a ztratily kolem jedenácti tisíc bojovníků.

Západ postup Turecka odsoudil, to ale operaci hájí s tím, že cílem je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice YPG. Ankara chce na tomto území vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá převézt z Turecka část z 3,6 milionu syrských uprchlíků.

„Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí,“ prohlásil prezident Erdogan.

Podle něj oblast nejvíc ohrožují teroristické organizace, tedy Islámský stát stejně jako turecká Strana kurdských pracujících (PKK), milice syrských Kurdů YPG a hnutí FETÖ tureckého duchovního Fethullaha Gülena.

Fahrettin Altun z tiskového oddělení Erdoganova úřadu v úterý prohlásil, že operace v Sýrii bude pokračovat „s podporou nebo bez podpory“ světa. „Budeme dále bojovat proti teroristickým skupinám včetně IS, ať nás svět podpoří, nebo ne,“ řekl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Kyjevě jednají Macron, Starmer, Merz a Tusk. Volali si i s Trumpem

V Kyjevě jednají vrcholní představitelé zemí z takzvané koalice ochotných. Setkání se osobně účastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a a šéfové vlád Británie, Německa a Polska – Keir Starmer, Friedrich Merz a Donald Tusk. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy (ODS) se připojili na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří. Účastníci schůzky hovořili telefonicky také se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem.
07:47Aktualizovánopřed 16 mminutami

Pomstíme smrt nevinných lidí, vzkazuje Pákistán Indii

Pákistán pomstí smrt nevinných lidí, kteří zahynuli při nočním indickém ostřelování, uvedl v sobotu podle AFP premiér země Šahbáz Šaríf. Islámábád tvrdí, že při indickém bombardování Pákistánu zahynulo přes deset lidí. Indický web CNN-News18 mezitím uvedl, že si představitelé zemí poprvé od dubnového útoku na turisty v Kašmíru telefonovali. Informaci však zatím nelze ověřit. Ministr zahraničí USA Marco Rubio vyzval k deeskalaci napětí.
06:08Aktualizovánopřed 49 mminutami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 2 hhodinami

U Barcelony vznikl „chlorový oblak“. Nevycházejte, vyzvaly úřady

Kvůli úniku chemických látek doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týká zhruba 160 tisíc lidí. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
před 2 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 7 hhodinami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

Indická armáda v pátek sestřelila stovky bezpilotních letounů, které na několik míst v indické části Kašmíru vyslal sousední Pákistán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP to ale Islámábád popírá. Dillí také dříve oznámilo, že ostřelovalo kašmírskou hranici u pákistánských hranic, kvůli čemuž podle agentury AFP zemřelo pět lidí včetně jednoho dítěte. Reuters během dne také informoval, že v indických městech byly slyšet výbuchy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 16 hhodinami
Načítání...