Ruský generál Ivan Popov, propuštěný v roce 2023 po kritice vedení armády, se zřejmě vrátí na frontu. Píše to americká stanice CNN. Popov, který čelí obvinění ze zpronevěry, by se mohl vyhnout vězení, Moskva mu ale svěřila nelehký úkol: má velet praporu bývalých vězňů, který dříve utrpěl na Ukrajině obrovské ztráty. Podle expertů se tak může jednat de facto o „rozsudek smrti“.
Prostořeký ruský generál má velet trestancům z Bouře Z na Ukrajině
Popov byl jedním z nejvýše postavených generálů, kteří se v únoru 2022 zapojili do plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Stál v čele 58. vševojskové armády bojující na jihu země v Záporoží a získal z ruské strany uznání za své velení.
Tehdy byl spojován s praporem bývalých vězňů známým jako Bouře Gladiátor, speciální útočnou jednotkou v rámci trestaneckých praporů Bouře Z. V jednotce v té době působily stovky vězňů s vojenskými zkušenostmi získanými u wagnerovců i čečenských sil. Tito trestanci měli podle odhadů šanci na přežití v bojích asi 40 procent, upozorňuje CNN.
Popov odmítl mlčet
Předloni v létě byl Popov po kritice tehdejšího náčelníka štábu ruské armády Valerije Gerasimova a ruského ministra obrany Sergeje Šojgua náhle propuštěn ze služby. Generálmajor Šojgua obvinil ze zrady, protože podle něj vojákům na frontě nezajistil dostatečnou podporu.
„Řeknu vám upřímně, že vznikla komplikovaná situace s vyšším velením, o níž jsme měli mlčet a říkat, co chtěli slyšet,“ uvedl tehdy Popov v audionahrávce zveřejněné ruským poslancem a vysloužilým generálem Andrejem Guruljovem, který v minulosti velel stejné armádě.
Popov dodal, že mluvil bez příkras o problémech ruské armády, konkrétně například o tom, že kvůli nedostatku výzvědných prostředků zaměřených na dělostřelectvo ukrajinských sil umírá mnoho ruských vojáků. „Kvůli tomu ve mně vyšší velení vycítilo nějaké nebezpečí a bleskově, za jeden den, dali dohromady příkaz, ministr obrany ho podepsal a zbavili se mě,“ sdělil Popov.
Jeho propuštění „pobouřilo ruské ultranacionalisty, důstojníky a veterány, kteří obvinili ruské ministerstvo obrany z odstranění Popova, aby zamaskovali problémy v ruské armádě“, uvedla Kateryna Stepanenková z Institutu pro studium války.
Vojenský establishment byl v té době obzvláště citlivý na kritiku. Popov byl totiž odvolán krátce po neúspěšném pokusu o vzpouru ruské soukromé žoldnéřské armády Jevgenije Prigožina. V jeho odstranění tak mnozí komentátoři viděli pokračování čistky příliš populárních a nezávislých velitelů, napsala BBC.
Načítání...
Obvinění z podvodu
Moskva nejprve poslala Popova do Sýrie jako zástupce velitele tamního ruského kontingentu, který pomáhal režimu Bašara Asada udržet se u moci. Loni v květnu byl ale zatčen.
Podle vyšetřovatelů je podezřelý z podílu na krádeži kovových výrobků určených pro opevnění na frontě v ceně přes 130 milionů rublů (33 milionů korun). Prokurátoři požadovali v případě odsouzení šestiletý trest odnětí svobody a Popov byl propuštěn z ozbrojených sil. Jeho příznivci za ním ale stáli dál. Sám Popov vinu odmítá.
Generál nedávno napsal otevřený dopis ruskému vládci Vladimiru Putinovi, který byl zveřejněn ve státních médiích na konci března, v němž šéfa Kremlu žádal o návrat na frontu. Putina označil za svého „morálního průvodce a vzor“.
„Účinný rozsudek smrti“
Jeho přání bylo nakonec vyslyšeno. Minulý týden ruská státní média podle CNN uvedla, že jeho právník Sergej Buinovskij a ministerstvo obrany souhlasili s Popovovou žádostí o návrat do aktivní služby, kam zamíří místo možného vězení.
Zatím není jasné, zda vojenský soud dohodu odsouhlasí, ruský deník Kommersant ale s odvoláním na zdroj z bezpečnostních sil napsal, že Popov se vrátí na Ukrajinu jako velitel jedné z jednotek Bouře Z.
Mluvčí Kremlu zprávy nekomentoval, podle Stepanenkové se nicméně Popovův nový úkol jeví jako „účinný rozsudek smrti, protože ruské vojenské velení primárně používá při sebevražedných útocích na frontě trestní oddíly Bouře Z“.
Ocenění pro členy Bouře Z
Jednotky složené z trestanců sehrály klíčovou roli při útoku na Bachmut, kde utrpěly při bitvě přezdívané „mlýnek na maso“ obrovské ztráty. Ukrajinské město nakonec Rusové ovládli.
Kreml i nadále podporuje využívání zajatců v boji. Ruská armáda se snaží navýšit počet zkušených důstojníků na Ukrajině, stále více se ale obrací i k těm, kteří upadli v nemilost. Putin nedávno slíbil, že členové Bouře Z získají status veterána, uvádí CNN.
„Zdá se, že Putin zavedl nový systém vykoupení, ve kterém mají zneuctění činitelé a velitelé šanci znovu získat Putinovu přízeň za předpokladu, že veřejně přiznají vinu ke svým obviněním a poté se dobrovolně přihlásí k boji na Ukrajině,“ poznamenala Stepanenková.