Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz
„Chceme vládnout tak, aby se naše země posunula vpřed, chránit svobodu před jejími nepřáteli,“ prohlásil Merz, který v projevu před poslanci kladl důraz na bezpečnost, blahobyt a soudržnost ve společnosti.
Dále slíbil změnu německé politiky, což podle něj vyžaduje „nové myšlení“. Poznamenal také, že jeho kabinet začíná úřadovat v době velkých výzev na národní i mezinárodní scéně. „Naše země je silná,“ zdůraznil nicméně kancléř. Připomněl vznik národní bezpečnostní rady, díky níž bude Německo v případě krize rychle akceschopné.
Bezprecedentní útok na svobodu
Svět je aktuálně rozbouřený a rozhodnutí Berlína může ovlivnit celé generace, uvedl rovněž Merz. Svoboda byla napadena způsobem, jakým se to nestalo dekády, varoval. „Rusko porušilo všechna pravidla nastavená v Evropě po druhé světové válce. Každý den zabíjí civilisty.“
„Tato válka a její výsledek nerozhodují pouze o osudu Ukrajiny, ale určují i to, jaké právo a zákon budou fungovat v Evropě a ve světě, jestli převáží právo silnějšího a násilí, či nikoli,“ řekl Merz.
Načítání...
Potřeba jednoty
Ve hře je podle kancléře mírový řád celého kontinentu. „Evropa musí táhnout za jeden provaz,“ zdůraznil Merz, který nabízí partnerům spolehlivost a předvídatelnost. Vyzdvihl posílení vztahů s Francií a Polskem, úzce spolupracovat chce ale i s malými a středními státy v EU.
Spravedlivý mír mezi Ukrajinou a Ruskem by nový kancléř viděl rád co nejrychleji. „Nejsme válčící stranou a nestaneme se jí, ale nejsme ani nezúčastněnou třetí stranou, podpora Kyjeva je jednoznačná,“ podotkl Merz.
Ruský stát a jeho pomahači podle něj vraždí v mnoha evropských městech, podnikají kybernetické útoky, ničí kabely na dně moří. Proti všem pokusům o destabilizaci Evropy Německo ale rozhodně vystoupí, slíbil Merz.
Předpokladem zachování míru v Evropě je podle kancléře i silná německá armáda. V prohlášení slíbil, že jeho vláda vynaloží všechny nutné finanční prostředky, aby z německého bundeswehru vytvořila nejsilnější konvenční armádu na kontinentu.
V projevu se dotkl i situace na Blízkém východě. Bezpečnost a existence státu Izrael je a zůstane německým státním zájmem, prohlásil Merz, který ale zároveň vyzval ke zlepšení humanitární situace v Pásmu Gazy, jež židovský stát před dvěma měsíci odřízl od pomoci.
Omezení imigrace
Kancléř se dále věnoval tématu přistěhovalectví. Slíbil omezení nelegální migrace, postupovat ale hodlá v souladu s pravidly EU. „Připustili jsme příliš mnoho neřízené imigrace a příliš málo kvalifikované migrace na náš pracovní trh a především do našich sociálních systémů,“ řekl Merz, který slíbil více deportací. Pomoci chce i s ochranou vnější hranice.
Část projevu věnoval i hospodářské situaci Německa, které dva roky po sobě nezaznamenalo růst. Podpořit ho chce nová vláda daňovými úlevami, investicemi do infrastruktury a snížením byrokratické zátěže. „Můžeme se vlastními silami opět stát lokomotivou růstu, na niž se svět dívá s obdivem,“ prohlásil kancléř.
Pomoci k růstu ekonomiky, která je největší v Evropě a na níž je závislá i řada českých podniků, by podle něj mohly další obchodní dohody EU. Vyhnout se chce Merz prodlužování obchodního sporu se Spojenými státy.
Spolupráce se sociální demokracií
V únorových předčasných parlamentních volbách v Německu zvítězila CDU/CSU. K vládní spolupráci přizvala sociální demokracii (SPD), která skončila až třetí s nejhorším výsledkem v poválečných dějinách. Předchozí tříčlenná vládní koalice SPD, zelených a svobodných demokratů (FDP) kancléře Olafa Scholze se rozpadla před půl rokem.
Koaliční smlouva s názvem Zodpovědnost pro Německo má 144 stran a obsahuje mimo jiné příslib změn v hospodářské, migrační či zahraniční politice. Strany se hlásí také k podpoře Česko-německého fondu budoucnosti a k rozvoji dopravního spojení Německa s Českem.
Nová koalice je už pátou, kterou od konce druhé světové války uzavřely CDU/CSU a SPD. Poprvé taková vláda vznikla v roce 1966 pod vedením konzervativního kancléře Kurta Georga Kiesingera. Ve znovusjednoceném Německu poprvé dvě největší strany spolupracovaly po volbách v roce 2005.
Kancléřkou se tehdy stala Angela Merkelová (CDU), která pak zemi vedla dalších šestnáct let. Se sociálními demokraty ve velké koalici vládla ve třech ze čtyř svých kabinetů. Sociální demokraté byli vždy ve vládách s konzervativci menším koaličním partnerem.