Před deseti lety nastal konec Kaddáfího a s ním i libyjské občanské války. Mír ale dlouho netrval

3 minuty
Události: Přesně před 10 lety zemřel libyjský vůdce Muammar Kaddáfí
Zdroj: ČT24

Před deseti lety zemřel dlouholetý vůdce Libye Muammar Kaddáfí. Zemi vládl přes čtyřicet let. Jeho smrt ukončila více než osmiměsíční občanskou válku, zbraně ale v Libyi neutichly na dlouho.

Libye je i deset let po konci první občanské války, během které byl svržen a zabit diktátor Muammar Kaddáfí, stále v nejistotě. Po konci druhé občanské války v zemi (2014–⁠2020) kontroluje západní část země vláda v Tripolisu, tu východní pak Libyjská národní armáda generála Chalífy Haftara. Obě síly v říjnu loňského roku uzavřely příměří. Libye má nyní vládu, jejímž úkolem je dovést zemi k volbám, které jsou plánovány na prosinec.

Konec Muammara Kaddáfího byl krvavý. Šlo v rámci arabského jara o unikát, připomíná blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek. Ostatní vládci padli odlišně, většinou spíše utekli do exilu, nedošlo u nich přímo k fyzické likvidaci.

11 minut
David Borek o konci Kaddáfího režimu
Zdroj: ČT24

Kaddáfí byl v druhé polovině roku 2011 už spíše nominálním lídrem Libye. První měsíce nepokojů ještě celkem úspěšně povstalcům vzdoroval. Zásadní změnou byl vojenský zásah OSN, který diktátorovi znemožnil operovat vzdušnými silami.

V říjnu se stal Kaddáfí spíše psancem, pobýval ve městě Syrta. Tam se ještě bránil, ale v polovině měsíce si uvědomil, že tam není bezpečno, a vydal se v konvoji jinam. Konvoj byl ale terčem jednoho z leteckých úderů Západu, Kaddáfí utekl, posléze byl dopaden, došlo k jeho lynčování a zabití.

Specifický styl

Styl vlády Kaddáfího se odlišoval od mnoha jemu podobných arabských autokratů, vysvětluje Borek. Gamál Násir, Saddám Husajn a Háfiz al-Asad reprezentují styl spojující arabský nacionalismus a socialismus. Kaddáfí k tomu přidal ještě islamismus. Používal islám ke své jinak prosovětské ultralevicové a zároveň nacionalistické politické koncepci. Sám se prezentoval jako politický teoretik.

„Zpětně se na to dá podívat jako na úsměvný pokus stát se filozofem. Ale jeho zelená kniha byla vodítkem vlády v Libyi po čtyři dekády. Proti sobě si však poštval ty skutečné islamisty, protože jeho islamismus byl instrumentální. Jeho islám byl zapojený do propagandistické mytologie jeho režimu,“ uvedl zpravodaj.

Režim měl různé výkyvy. Kaddáfí byl v jisté době i velmi silným hráčem v politice severní Afriky. Vůči Západu postupoval velice konfrontačně. V době, kdy byl zabit, už nebyl tím samým člověkem jako v devadesátých letech. „Udržel si sice svou bizarnost, ale na mezinárodním poli už byl jenom stínem toho původního revolucionáře, který děsil vlády mnoha zemí, nejenom na Blízkém východě,“ dodal Borek.

Válka, ve které proti sobě stál vládnoucí režim a východolibyjští povstalci z Přechodné národní rady (NTC), skončila 20. října zabitím Kaddáfího a vítězstvím povstalců z NTC, kteří s pomocí NATO dobyli celou zemi. Bývalá povstalecká vláda poté 23. října vyhlásila osvobození Libye, povstaleckou radu mezitím uznalo OSN, EU a přes sto zemí světa.

Válka si vyžádala na 9500 až 12 500 mrtvých (dříve se uvádělo až 25 tisíc obětí), na 50 tisíc zraněných a čtyři tisíce pohřešovaných. 

Nejasný plán po Kaddáfím

Podle odborníka na Blízký východ Břetislava Turečka hledí někteří Libyjci na období Kaddáfího vlády pozitivně. „Určitě jsou lidé, kteří si pamatují, že za Kaddáfího byl určitý řád. Země ekonomicky prosperovala, i když nebylo populární říkat to na Západě. Libye třeba měla jeden z nejvyšších příjmů na hlavu v celé Africe, díky ropě a nízké populaci,“ argumentuje.

„Druhá věc je, jestli to legitimizuje nějaké vzývání toho starého režimu. Ale myslím, že takto široce Kaddáfího režim určitě vnímán není,“ doplňuje Tureček.

Nestabilitu po diktátorově smrti vysvětluje odborník rozmanitostí a rozpolcením tamní společnosti. „Po jeho smrti se ukázalo, že Libye není jednolitá. Je to společenství založené na kmenových, regionálních a politických vazbách, ty se v průběhu doby měnily. Proto v Libyi byly řadu let dvě paralelní vlády, jedna uznávaná OSN a druhá, kterou podporoval třeba Egypt, Saudská Arábie či Francie. Ani západní mocnosti nebyly jednotné v tom, co má přijít,“ připomněl Tureček v Horizontu ČT24.

4 minuty
Břetislav Tureček o výročí smrti Kaddáfího
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Požár těžce poničil hlavní pódium hudebního festivalu Tomorrowland

Požár těžce poničil hlavní pódium hudebního festivalu Tomorrowland v Belgii pouhé dva dny před zahájením jedné z největších akcí elektronické hudby na světě. V noci na čtvrtek to uvedly stanice BBC News a agentura AFP s odvoláním na organizátory. Příčina požáru je nejasná, nikdo nebyl zraněn.
před 4 mminutami

Bezpečnost v Suvajdě přejde na místní frakce a vůdce, řekl syrský prezident

Prozatímní syrský prezident Ahmad Šará prohlásil, že lidé zodpovědní za násilí spáchané na menšině drúzů budou pohnáni k odpovědnosti, informovala v noci na čtvrtek agentura AFP. Podle AP řekl, že zodpovědnost za udržování bezpečnosti v provincii Suvajda na jihu země přejde na místní frakce a drúzské duchovní vůdce. Kvůli střetům které vypukly na konci minulého týdne, v regionu zemřelo více než 350 lidí, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).
před 42 mminutami

Rusko cvičí ukrajinské děti pro válku proti jejich zemi i NATO

Ukrajinské děti unesené do Ruska či žijící na Ruskem okupovaném ukrajinském území čelí cílené militarizaci, jejímž záměrem je vycvičit z nich vojáky pro boj nejen proti vlastní zemi, ale i pro budoucí ruské války. Upozorňuje na to řada médií či analytiků. Rusové se podle nich snaží vymýváním mozků zničit ukrajinskou identitu dětí a vzbudit v nich mimo jiné nenávist vůči NATO.
před 1 hhodinou

Prokurátorku v případech Epsteina či „Diddyho“ Combse vyhodili, píší média

Americké ministerstvo spravedlnosti propustilo Maurene Comeyovou, dceru bývalého ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho a prokurátorku v případech týkajících se partnerky finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellové nebo rappera Seana „Diddyho“ Combse. S odvoláním na své zdroje o tom v noci na čtvrtek informovaly agentury Reuters, AP nebo stanice CNN a ABC News.
před 1 hhodinou

„Coolcation“ jako trend. Skandinávská města trápí nápor turistů

Vysoké teploty ve Středomoří mění turismus. Stále sílícím trendem jsou prázdniny v oblastech s chladným podnebím, takzvané „coolcation“. Údaje aerolinek nebo hoteliérů ukazují, že například Skandinávii dává přednost čím dál více lidí. Tam na některých místech začínají pociťovat, že turistů je moc. S náporem se vypořádávají hůře malá města, třeba dánský Blaavand. Městečko na severu Jutského polooostrova má tři sta obyvatel a v létě jej navštíví až třicet tisíc turistů denně.
před 1 hhodinou

Izrael udeřil na ministerstvo obrany v Damašku

Izraelská armáda oznámila, že zaútočila na ministerstvo obrany v syrském hlavním městě Damašku. Podle zdrojů agentury Reuters udeřila v rámci odvety za útoky na drúzy, bezpečnostní síly uvádějí mrtvé a zraněné. Svědek agentury uvedl, že izraelský letecký úder zasáhl také oblast u syrského prezidentského paláce. Jeruzalém avizoval, že chce pokračovat v úderech, dokud vláda nestáhne z oblasti své síly. Syrské ministerstvo nicméně večer ohlásilo, že z města Suvajda na jihu začalo stahovat armádu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Americké zbraně jsou už na cestě na Ukrajinu, oznámil Trump

Dodávky amerických zbraní již směřují na Ukrajinu. Podle agentury Reuters to prohlásil prezident USA Donald Trump. Dodal, že za vojenské dodávky zaplatí NATO a Spojené státy nevyšlou na Ukrajinu žádné vojáky. Napadená země mezitím hlásí další mrtvé po ruských útocích.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...