Právní expert: Írán nepřijal klíčové úmluvy, zadržení tankerů by měla posoudit nestranná komise

10 minut
Právník Balaš: Incidenty, které vedly k britsko-íránské roztržce, by měla posoudit nezávislá komise
Zdroj: ČT24

Velká Británie a Írán si během července navzájem zadržely tankery a obviňují se z porušení mezinárodního práva na moři. Podle právníka Vladimíra Balaše nebude snadné nalézt řešení, jelikož Teherán v minulosti nepřijal některé důležité úmluvy týkající se pravidel na moři. Řešení vidí ve vytvoření nestranné mezinárodní komise, která by incidenty posoudila. S jejím vznikem by však musely souhlasit obě strany.

Londýn a Teherán se obviňují z pirátství

Zkraje měsíce byl u Gibraltaru s pomocí britských sil zadržen íránský tanker Grace 1 kvůli podezření, že převáží íránskou ropu do Sýrie. To by znamenalo porušení unijních sankcí proti Damašku. Írán ale popřel, že by loď mířila k syrským břehům a zadržení plavidla označil za pirátství.

Minulý týden pak íránské revoluční gardy zadržely v Hormuzském průlivu tanker Stena Impero plující v mezinárodních vodách pod britskou vlajkou. Teherán tvrdí, že plavidlo nerespektovalo zásady námořní plavby. Britové ale mluví o chybné a nelegální zámince a požadují okamžité propuštění lodi i její posádky. Teď pro změnu hovoří o pirátství Londýn.

„Protiopatření zjevně přijatá Íránem nejsou v mezinárodním právu ničím neobvyklým. Írán si patrně vzal tu loď trochu jako rukojmí a chce přimět Spojené království, aby se řešily obě věci současně,“ myslí si Balaš.

Teritoriální vs. mezinárodní vody

Situace je komplikovaná kvůli pravidlům, jež platí pro různé mořské zóny. Úmluva OSN o mořském právu (UNCLOS) z roku 1982 definuje „teritoriální vody“ maximálně 12 námořních mil (zhruba 22 kilometrů) od pobřeží dané země.

„Bez ohledu na to, jestli jste v pobřežním pásmu, nebo na otevřeném moři, tak existuje svoboda plavby. Je ale pravda, že pobřežní stát v pobřežním pásmu může stanovit nějaká pravidla, která by měla zejména zvýšit bezpečnost dopravy, a případně může stanovit i další omezení,“ podotkl Balaš.

Hormuzský průliv jako strategické místo
Zdroj: News.com/Wikipedia.org/ABC

V mezinárodních vodách je však situace odlišná. Dle Úmluvy o volném moři podepsané v roce 1958 žádný ze států nesmí usilovat o to, aby některá část volného moře, respektive mezinárodních vod podléhala jeho jurisdikci. Země naopak mohou tyto oblasti volně užívat k výzkumu, rybolovu, pokládání kabelů a potrubí nebo k plavbě a přeletu.

„Rozdíl je v tom, jestli je loď zadržena kvůli nějaké kontrole na volném moři, nebo v teritoriálních vodách nějakého státu. V takovém případě tu pravomoc postihovat nedodržování pravidel mají orgány teritoriálního státu. Při porušení pravidel na volném moři je to výlučně orgán státu vlajky té lodi,“ konstatoval Balaš.

Rozsoudit Brity a Íránce bude podle něj složité. „Írán není smluvní stranou ani ženevských smluv z roku 1958 ani úmluvy OSN o mořském právu z roku 1982, takže je vázán jen obyčejovými pravidly. A v mezinárodním právu neexistuje obligatorní jurisdikce,“ upozornil Balaš.

„V tomhle případě by asi bylo na místě, kdyby se strany shodly na nezávislé vyšetřovací komisi, která by vyšetřila okolnosti incidentů a vydala nějaký svůj verdikt,“ míní expert.

Nestranné vyšetřování

Podle Balaše metody vyplývají z haagské úmluvy o pokojném řešení mezinárodních sporů z roku 1899. „Stalo se tak poté, co byla v havanském přístavu potopena loď Maine. Smluvní státy úmluvy to vedlo k tomu, aby načrtly, jakým způsobem má vypadat vyšetřování – základní princip je, že musí být nestranné, nezávislé,“ uvedl Balaš. Írán tyto úmluvy ratifikoval v roce 1900.

Sankce za nedodržení mezinárodního mořského práva závisí na tom, kde k incidentu došlo a kdo by mohl být postihován, vysvětluje expert.

„Pokud jde o kapitána lodi, tak toho lze postihnout disciplinárně nebo trestně za porušení pravidel. Pokud jde o incident, který se týká porušení pravidel státem, tak tam přichází v úvahu mezinárodně-právní odpovědnost, ale nejprve to musí někdo vyšetřit a konstatovat bez pochybností, že bylo, případně nebylo porušeno mezinárodní právo,“ poznamenal Balaš.

„Možná je náhrada škody, ale spíš se jedná o nějakou formu satisfakce. Pokud byla loď neoprávněně zadržena, tak nejde jen o skutečnou škodu, ale také o ušlý zisk,“ doplnil expert.

V případě britsko-íránské roztržky Balaš očekává, že nyní nastoupí diplomacie. „Jednání se může delší dobu táhnout. Nepředpokládám, že strany budou mít velkou ochotu zahájit ho hned, na druhou stranu asi nebudou mít zájem to prodlužovat, protože situace samozřejmě může eskalovat a dojít k nějakému konfliktu. Věřím, že diplomatické jednání nakonec uspěje,“ uzavírá Balaš.

Paříž, Londýn a Berlín v současné době plánují námořní monitorovací misi v Perském zálivu, která by uvolnila napětí kolem Íránu. Zájem mají i další evropské země. Už dříve podobný projekt ohlásily Spojené státy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyjádření o sanitkách nebylo pravdivé, přiznává izraelská armáda. Při její palbě zahynulo několik lidí

Video nalezené v telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje, že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla izraelská palba, napsal The New York Times (NYT). Dodává, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. Izraelská armáda později přiznala, že vyjádření nebylo pravdivé.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 10 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 10 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 12 hhodinami
Načítání...