Polští zemědělci protestovali proti levnější ukrajinské konkurenci. Po Tuskovi chtějí řešení

9 minut
Studio ČT24: Protest polských farmářů
Zdroj: ČT24

Polští farmáři ve středu protestovali proti dovozu levnějších surovin z Ukrajiny na evropský trh, v rámci demonstrací zablokovali silniční tahy. Podle jejich tvrzení je levnější konkurence může dohnat k bankrotu. Zahraniční zpravodaj ČT Andreas Papadopulos uvedl, že zemědělci v Polsku protestovali na zhruba 250 místech. Po vládě premiéra Donalda Tuska chtějí, aby situaci vyřešila. Požadují také její odstoupení od dohody Green Deal.

Ačkoliv zemědělci protestovali na 250 místech v Polsku, ne všude měly akce velkou účast. „Nebylo to stejně intenzivní na všech místech. Ráno jsem volal organizátorovi protestu v Lodžském vojvodství. Ten zmiňoval, že akce bude komorní a očekává účast maximálně jednotek farmářů. Volal jsem ale i na místa, kde se protest ukázal být mnohem masivnějším,“ řekl Papadopulos.

Zpravodaj podle svých slov se štábem ČT natáčel v menší obci poblíž Varšavy, kde se sešlo kolem stovky zemědělců. „Farmáři krátce po poledni nasedli do traktorů a vyjeli na dálnici A2, kterou asi dvě hodiny blokovali pomalou jízdou. Když vyjížděli, organizátor akce zmiňoval, že všichni mají držet tempomat na desíti až patnácti kilometrech v hodině. Kolona byla zhruba kilometr dlouhá. Doprovázela ji policejní auta,“ popsal protest Papadopulos.

Novinář doplnil, že polští farmáři plánují s protesty dále pokračovat, aby upozornili na své požadavky pro Tuskovu vládu. „Jsou v zásadě dva požadavky. Prvním je odstoupení od dohody Green Deal, kterou mezi sebou uzavřely evropské státy. Ta podle zemědělců neúměrně zvyšuje jejich náklady na produkci. S tím se pojí i druhý požadavek. Oni by vydrželi větší náklady na produkci v případě, že by mohli prodávat dráž. To jim ale současná levnější konkurence z Ukrajiny prý nedovoluje,“ vysvětlil zpravodaj.

Na Ukrajině se za mnohem levnějších podmínek produkuje a následně vyváží například obilí, kukuřice, ale také drůbeží či vepřové maso. „Je tam rovněž levnější lidská práce, provozní náklady nebo energie. Zboží je exportováno na polský trh a Polsko na to velmi doplácí. Konkrétně doplácí i na rozhodnutí Evropské komise, která zrušila celní omezení a deregulovala trh s Ukrajinou, aby zemi pomohla v boji s ruskou invazí,“ uvedl Papadopulos.

Tusk vyjednával v Kyjevě i Bruselu

Polští farmáři po vládě požadují, aby problémy vyřešila. Tusk podle Papadopulose ale není příliš ochoten zemědělcům vyhovět. Polský předseda vlády během pondělí jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, s nímž se posléze shodl na tom, že se tento problém začne řešit.

„To je zásadní posun v celé věci, protože předchozí polská vláda strany Právo a spravedlnost problém neřešila. Je to věc, která se objevuje od doby, kdy Evropská komise zrušila celní omezení vzájemného obchodu,“ řekl Papadopulos. Žádné konkrétní dohody mezi vládami obou zemí podle něho na stole zatím nejsou.

Tusk nicméně zaznamenal dílčí úspěch při vyjednávání v Bruselu. Deník Financial Times přišel s informací, že Brusel zvažuje dočasné stáhnutí některých plodin z evropského trhu tak, že omezí dovoz z Ukrajiny. „V jednání je také takzvaná pojistka, která by měla spočívat v mechanismu, jenž by ze společného evropského trhu vyloučil jeden konkrétní, který by byl zatížený levnějším dovozem. Takový trh by pak mohl mít zvláštní regulaci levnějšího zboží, jež by přicházelo zpoza hranice a tlačilo na domácí konkurenci,“ dodal zpravodaj.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl tři tisíce

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru přesáhl tři tisíce, uvádí Reuters a AP s odvoláním na tamní a čínská média. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
12:05Aktualizovánopřed 3 mminutami

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 3 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 3 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 7 hhodinami
Načítání...