Školské odbory v Polsku hrozí stávkou. Požadují pro učitele vyšší platy. V současné chvíli je výplata při nástupu bez předchozí praxe stejná jako minimální mzda v zemi. Odboráři chtějí růst nejméně o dvacet procent a taky konec politických zásahů do obsahu výuky.
Polští učitelé hrozí stávkou. Nástupní platy jsou na úrovni minimální mzdy
Jerzy Wisniewski celý život učil fyziku. Po padesáti letech chtěl do důchodu. Nakonec ale zůstal v zaměstnání. Nikdo se totiž nepřihlásil na jeho místo. „Protože atraktivnější je i práce za kasou v Biedronce nebo Lidlu,“ vysvětluje situaci učitel fyziky na speciální základní škole.
Příští rok opustí školu definitivně. Bojí se však, co bude s jeho žáky dál. Proto se přidal k protestní akci odborů. „Průměrný věk učitele v Polsku je pětačtyřicet, osmačtyřicet let. Chybí nám mladá generace,“ stěžuje si šéf polských školských odborů Sławomir Broniarz.
Jen třem procentům učitelů v Polsku je méně než osmadvacet let. Pro absolventy není práce finančně zajímavá. Nástupní plat se pohybuje na úrovni minimální mzdy, v přepočtu kolem osmnácti tisíc korun hrubého.
Ministr má protesty za „politické chucpe“
Ministr školství však argumentuje tabulkovými platy, které by měly růst s počtem odučených let. „Já jsem diplomovaná učitelka, takže nejvyšší platová kategorie, a nemám sedm tisíc zlotých hrubého, jak o tom hovořil pan ministr. Čistého mám 3 600 zlotých (18 500 korun),“ oponuje učitelka se sedmatřicetiletou praxí Jolanta Jaskułka.
Podle odborů vládní statistiky o průměrném výdělku učitelů neodpovídají realitě. Požadují i proto plošné zvýšení platů minimálně o inflaci, tedy asi o dvacet procent. K odborům se přidala také opozice, která varuje před kolapsem školství.
„Tyto požadavky buď jsou, nebo budou realizovány a to, co se děje, je jen politické chucpe v režii odborů,“ reagoval na nespokojenost učitelů ministr školství Przemysław Czarnek. Protest a následnou diskusi o budoucnosti školství odbory svolaly sto dvacet metrů od jeho kanceláře.
Czarnek diskutovat nepřišel. Slíbil ale zvýšit nástupní plat o třetinu a přidat i do tarifů. Konkrétní zákon nicméně zatím nepředložil. Důvěru odborů, které mu vyčítají třeba i oslabení role ředitelů nebo politické zásahy do výuky, nezískal. Zvažují proto vyhlášení stávky.