Polsko čekají zásadní změny v energetice. V Evropské unii je ze všech nejvíc závislé na uhlí. Vládní plán počítá s postupným zmenšováním jeho podílu. Pomoci má soustředění se na jádro, plyn i obnovitelné zdroje. V rámci velké změny už na pobřeží Baltu rostou obří větrné farmy.
Polsko se zbavuje energetické závislosti na uhlí
107 turbín vzdálených 40 kilometrů od pobřeží s instalovaným výkonem 1,5 GW, tedy jako tři reaktory dukovanské elektrárny. Takové rozměry má mít jedna z největších větrných farem na světě Baltica 2, která by měla do dvou let začít produkovat energii na polském pobřeží Baltu. Vyjde v přepočtu na 180 miliard korun.
„Do roku 2040 plánujeme instalovat 18 GW větrné energie. Produkovali bychom tak stejně energie z větru jako ze čtyř jaderných elektráren,“ informoval polský premiér Donald Tusk. Od rozvoje obnovitelných zdrojů si vláda podle zveřejněné koncepce slibuje levnější energie pro domácnosti i firmy. Ty teď naopak v rámci EU platí jedny z nejvyšších cen.
Podíl uhlí loni poprvé klesl pod 60 procent
Loni se v Polsku vůbec poprvé v historii propadl podíl uhlí jako dominantního zdroje elektrické energie pod 60 procent. Z větru, slunce či vody byla vyrobena zhruba třetina elektřiny, desetina pak ze zemního plynu. „Je to obrovská změna, protože ještě před deseti lety bylo z uhlí asi 80 procent energie,“ popsal šéfredaktor portálu Energetyka24.com Jakub Wiech.
- 57,1 % uhlí
- 29,6 % obnovitelné zdroje
- 11,6 % zemní plyn
- 1,7 % jiné zdroje
Zdroj: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., leden 2025
Podíl uhlí má dále klesat, do pěti let o další polovinu. K nevoli horníků se má utlumit i jeho těžba, kterou prodražují mimo jiné emisní povolenky i nízká produktivita. „V Polsku je 72 tisíc horníků, kteří vytěží padesát milionů tun uhlí. Například v USA se ročně vytěží 550 milionů tun uhlí, ale horníků tam je o polovinu méně,“ podotknul šéfredaktor Wiech.
„Když fouká, máme energii. Když nefouká, nemáme. Řekněte mi, kde jsou v Polsku stabilní zdroje energie?“ ptá se protestující horník. Odpovědí vlády je atom. Poslední uhelná elektrárna, i přes protesty, má skončit podle plánu do roku 2035. V té době už má být zahájena stavba prvního jaderného reaktoru v zemi.