Počet běženců připlouvajících na Lampedusu roste, někteří na ostrov přišli legálně

3 minuty
Horizont ČT24: Migrace na italském ostrově Lampedusa
Zdroj: ČT24

Migrace se opět stává jedním z hlavních témat italské politiky. Může za to zvyšující se počet běženců, kteří připlouvají na malý ostrov Lampedusa z Afriky. Letos už jde o více než třináct tisíc lidí, což je třikrát víc než za stejné období loňského roku. Většina se k italským břehům dostává nelegálně. Existují ale i výjimky.

Na ostrově Lampedusa už přes rok žije jedenačtyřicetiletý Ibrahima Mbaye. Pochází ze Senegalu a je vystudovaný účetní, v Itálii se živí jako rybář. Se svým krajanem Walym Sarrem jsou součástí italsko-senegalské posádky lodi Vincenzo Padre, která každý den vyráží na lov právě z ostrova, kam ročně připlouvají tisíce migrantů.

„Kdyby mi někdo řekl, že na Lampedusu dorazí každý den třicet nebo pětadvacet člunů, nevěřil bych mu. Ale od chvíle, co tu žiju, to vidím na vlastní oči,“ popisuje Ibrahima. On i jeho přítel Waly se dostali do Itálie legálně, na rozdíl od většiny běženců měli s sebou potřebné dokumenty.

Risk kvůli rodinám doma

Jednatřicetiletý Waly tu pracuje téměř deset let, připouští ale, že kdyby se na italský ostrov nemohl dostat legálně, „udělal bych to, co dělají ostatní.“ To znamená podniknout nebezpečnou cestu přes Středozemní moře, často v přeplněných člunech,  a doufat v záchranu na otevřeném moři.

„Lidé tolik riskují, protože chtějí, aby přežili jejich známí doma. Pokud ale doma nic nemáte, řeknete si: Jedu a pokud zemřu, tak zemřu,“ dodává Waly. S penězi, které si vydělají Waly a Ibrahima jako rybáři, uživí v Senegalu celé své rodiny.

Na Lampeduse dva Senegalané našli svůj druhý domov. Lidé jsou k nim vstřícní. Nový příliv běženců tu ale vyvolal znovu napětí, přestože pro naprostou většinu ostrov slouží jen jako přestupní stanice při cestě na pevninu. Někteří obyvatelé se obávají i koronaviru, kterým mohou být někteří uprchlíci nakažení.

Počet migrantů na italském ostrově Lampedusa se za poslední rok zvýšil
Zdroj: Horizont ČT24

U libyjských břehů čeká na šanci až sedmdesát tisíc lidí

Uprchlický tábor na Lampeduse je navržený maximálně pro tři stovky lidí a okamžitě se zaplnil. Podle italských zpravodajských služeb čeká u libyjských břehů na podobnou šanci až sedmdesát tisíc osob. „Usilujeme o intenzivnější a účinnější kontrolu námořních hranic, odkud (migranti) vyráží, zejména z Libye a Tuniska,“ říká italský premiér Mario Draghi.

Lampedusa není přitom jedinou branou do Evropy. Více než  třicet tisíc migrantů dorazilo jen od října na Kanárské ostrovy. Kvůli pandemii je úřady nepouští dál do Evropy. Ubytování zpočátku našli v prázdných hotelích. S postupným uvolňováním a blížící se turistickou sezonou ale dochází nejen volné pokoje, ale také trpělivost tamním podnikatelům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Z dronů se staly primární zbraně rusko-ukrajinské války

Diplomatické snahy o zastavení bojů v ruské válce na Ukrajině se podle ukrajinských vojáků na frontě nijak neprojevují. Většina zranění je podle nich nyní způsobována drony. Ty rovněž útočí každodenně na civilisty, na charkovském sídlišti je nově pět zraněných včetně dítěte. Obě strany konfliktu se k tomu obviňují z porušování moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře.
před 9 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 14 mminutami

USA vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Rádia Svobodná Evropa

Spojené státy vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Nastojaščeje vremja, vytvořené rozhlasovými stanicemi Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) a Hlas Ameriky. Podle agentury AFP to uvedl ředitel RFE/RL Stephen Capus. Kromě Ruska vysílá televize také na Ukrajinu, do zemí Střední Asie a východní Evropy.
před 17 mminutami

Turecká opozice vyzvala k bojkotu ekonomiky

Navzdory svátkům pokračují v Turecku protesty, které před více než dvěma týdny spustilo zadržení istanbulského starosty Ekrema Imamoglua za údajnou korupci a napomáhání teroristům. Masové demonstrace ale přerostly v méně okázalé projevy vzdoru. Naposledy například turecká opozice vyzvala své příznivce, aby po celý den neutráceli žádné peníze a bojkotovali tím ekonomiku.
před 49 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael udeřil na školu v Gaze. Prý útočil na Hamás

Izraelský úder na školní areál ve čtvrtek ve městě Gaza zabil nejméně třicet lidí, uvedla agentura AFP, další média zmiňují o několik jednotek nižší údaj. Podle palestinských zdrojů se v areálu nacházeli lidé, kteří prchali před boji. Izraelská armáda uvedla, že v oblasti útočila na předního představitele teroristického Hamásu. Před boji přitom prchají stovky tisíc obyvatel, podle Reuters jde o jeden z největších masových přesunů za osmnáct měsíců války.
před 1 hhodinou

Maďarsko odstoupí od Mezinárodního trestního soudu, oznámil Orbán

Maďarská vláda odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože se stal politickým, uvedl ve čtvrtek podle Reuters premiér Viktor Orbán. Jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu, který je právě na návštěvě Budapešti navzdory zatykači ICC, označil rozhodnutí maďarské vlády za odvážné a zásadové, soud je podle něj zkorumpovaný. Vedení instituce je rozhodnutím Budapešti znepokojeno a v dopise ji vyzvalo k pokračování spolupráce.
10:25Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...