Plyn zdražil o čtyřicet procent za den. Putinovo vyjádření poté srazilo ceny dolů

2 minuty
Události ČT: Plyn prudce zdražil
Zdroj: ČT24

Růst cen zemního plynu v Evropě ve středu prudce zrychloval. Cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu se zvýšila až o čtyřicet procent a poprvé překročila 160 eur (zhruba čtyři tisíce korun) za megawatthodinu. Vyplývalo to z dat pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu. Následně však ceny klesly v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten uvedl, že Rusko zvyšuje dodávky plynu do Evropy a je připraveno stabilizovat trh.

V úterý cena listopadového kontraktu vzrostla asi o dvacet procent a poprvé překonala hranici sto eur. Jen za dva dny se tak cena plynu s dodáním následující měsíc zvýšila zhruba o šedesát procent. „To je prostě směšné,“ řekl k prudkému růstu ceny plynu analytik Tom Marzec-Manser ze společnosti ICIS. „Je téměř nemožné zdůvodnit, jak a proč se to pohybuje tak rychle a tak vysoko,“ dodal podle agentury Bloomberg.

V reakci na Putinovo vyjádření vykazovala cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu ve středu kolem 17:00 SELČ pokles o více než sedm procent na 107,5 eura (zhruba 2730 korun) za megawatthodinu.

Za růstem cen stojí podle většiny analytiků vzestup ekonomické aktivity, nízké zásoby plynu a blížící se topná sezona. Objevila se rovněž obvinění, že Rusko manipuluje s cenou, aby tak dosáhlo rychlého spuštění provozu nového plynovodu Nord Stream 2.

28 minut
Vladimír Wagner v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR a z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUTl řekl v Interview ČT24, že dodávky z Ruska jsou přesně podle smluv „a  dokonce dodávají více, než bylo nasmlouváno.“ Myslí si tedy, že to byla Evropa, kdo zaspal s nasmlouváním.

Upozornil také, že i Rusko má plynu omezené množství a tak ho nejdříve dodá svým občanům a potom (nad nasmlouvané limity) těm zákazníkům, kteří za něj nabídnou více. Zmínil v této souvislosti, že spotřeba plynu roste například v Asii. 

Rusko vidí chyby na straně Evropské unie

Rusko zodpovědnost za růst cen odmítá. „Trváme na tom, že Rusko nehraje žádnou roli v tom, co se nyní odehrává na evropském trhu s plynem,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Růst cen je podle něj důsledkem souběhu více faktorů, včetně snahy Evropské unie rychle přecházet k obnovitelným zdrojům energie, na což nejsou připraveny stabilní dodávky, poznamenala agentura DPA.

Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že za současnou situaci je zodpovědná Evropa, protože neuzavřela dostatek smluv o dlouhodobých dodávkách ruského plynu. „Jejich politikou bylo zbavovat se dlouhodobých kontraktů a tato politika se ukázala jako chybná,“ řekl podle agentury AFP ruský prezident na setkání s představiteli ruského energetického průmyslu.

Evropská unie chystá reformu trhu s plynem

Rychlým růstem cen energií včetně zemního plynu se už začala zabývat Evropská unie. Komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová ve středu uvedla, že EU plánuje do konce roku uskutečnit revizi pravidel trhu s plynem, aby zajistila, že rostoucí náklady na energii nenaruší zotavování ekonomiky z dopadů pandemie covidu-19.

Podle aktuálního prohlášení předsedkyně Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové Unie zváží mimo jiné oddělení dosud svázaných cen plynu a elektřiny či vybudování společných strategických rezerv plynu.

Simsonová rovněž uvedla, že zásoby plynu v Evropě jsou sice nižší než obvykle, ale dostatečné pro pokrytí spotřeby v zimním období. „Do konce roku navrhnu reformu trhu s plynem. V této souvislosti přezkoumám otázky kolem skladování a bezpečnosti dodávek,“ prohlásila.

Unie by podle ní měla zvážit společné nákupy a urychlit přechod na levnější obnovitelné zdroje energií. 

Zdražování energií řeší i čeští europoslanci

Tématem se zabývá i řada českých europoslanců. Jako důvod vysokých cen energií vidí Luděk Niedermayer (TOP 09) nejen nedostatek zásob a oživení ekonomiky po koronavirové pandemii, ale také to, že trh se zemním plynem se stal globálním a rozjela ho velmi vysoká poptávka z Asie.

„Tato zima bude zřejmě ve znamení vysokých cen. EU by měla společně pracovat na tom, aby byly dodávky zemního plynu co nejdřív naplněny,“ řekl v Událostech, komentářích.

Europoslanec Martin Hlaváček (za ANO) nevidí problém v nedostatku zásob, ale spíš v obrovské fluktuaci cen za plyn. „Evropa má problém jako celek. Shodli jsme se na tom, že se musí zasáhnout.“ Některé oblasti podle něj bude možné koordinovat společně s Evropou, jako jsou kompenzace koncovým uživatelům, společné nakupování surovin, daňové úlevy nebo regulace cen emisních povolenek. „Komise by měla v řádu několika nejbližších dnů přijít s řešením, jak to udělat,“ doplnil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 72, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
před 1 hhodinou

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 1 hhodinou

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 6 hhodinami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 8 hhodinami

Sousedé Ruska znovu hledí k protipěchotním minám

Ruská agrese na Ukrajině a hrozba, že by se tam Rusko nemuselo zastavit, vedou jeho sousedy k intenzivnímu opevňování společné hranice. Nezůstávají jen u plotů a ostnatého drátu. Polsko, pobaltské státy a Finsko hodlají odstoupit od Ottawské úmluvy. To by jim umožnilo opět začít vyrábět, skladovat a využívat protipěchotní miny zejména na hranicích s Ruskem a Běloruskem.
před 9 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 11 hhodinami
Načítání...