Pellegrini nevyloučil jednání o vládě s liberály. Čaputové slíbil zodpovědný přístup

11 minut
Předseda Hlasu Pellegrini po jednání s prezidentkou
Zdroj: ČT24

Třetí nejsilnější slovenská strana Hlas–SD podle svého šéfa Petera Pellegriniho udělá všechno pro vytvoření vlády. Oznámil to po jednání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Pellegrini nevylučuje rozhovory se žádnou z hlavních stran, tedy vítězným Smerem–SD ani hnutím Progresívne Slovensko, které skončilo v sobotních volbách na druhém místě. Bez Hlasu nemůže vzniknout žádná koalice, Pellegrini proto slíbil, že bude k jednáním přistupovat zodpovědně.

Pellegrini po setkání s prezidentkou prohlásil, že pokud nevyjde první varianta, tedy koalice jednání s vítězným Smerem, v předsednictví Hlasu bude podpora i pro druhou možnost.

„Nepřijali jsme na stranické úrovni zásadní rozhodnutí, že jen jedna volební koalice je pro nás přípustná a druhá ne,“ zdůraznil šéf Hlasu. Po volbách se ještě s Ficem nesetkal, zato už neformálně hovořil s předsedou hnutí Progresívne Slovensko Michalem Šimečkou. 

Že by mu nabídl post premiéra za podporu jeho vlády, Pellegrini nekomentoval. „O funkcích jsme se nebavili, to bude předmětem podle mě až na další kola v případě, že k jednáním přijdeme,“ podotkl šéf Hlasu.

Stabilita prioritou

Druhá varianta s liberály podle Pellegriniho nastane, když „nebudeme spokojeni s kvalitou vlády“. Podmínkou bude také garance stability poslaneckých klubů. Narážel tak zjevně na to, že v klubu nacionalistické SNS, která by rovněž měla figurovat v koalici s Ficem, je jen jeden její člen – Andrej Danko. Podmínkou Hlasu také podle Pellegriniho je, aby vznikla vláda, při které by lidé neodcházeli ze Slovenska.

Pellegrini po setkání s Čaputovou slíbil, že pro vytvoření vlády udělá vše. „Určitě nebudu dělat nic takového, co by nás dovedlo do patu a předčasných voleb,“ konstatoval bývalý politik Smeru. Před volbami se netajil tím, že má blíž ke Smeru než k liberálům. A to i přesto, že jeho vztahy s Ficem nejsou přátelské.

I když Hlas vstoupí do jedné z možných koalic, může ji podle předsedy strany kdykoli opustit a vstoupit do druhé sestavy, pokud by došlo k porušení podmínek Hlasu. To podle Pellegriniho umožňuje složit vládu na půdě současného parlamentu bez předčasných voleb.

Čtrnáct dnů pro Fica

Čaputová v pondělí pověřila předsedu vítězné strany Smer–SD sestavením nové vlády. Expremiér na to dostal 14 dnů. Fico nesdělil, se kterými stranami by mohl kabinet sestavit, slovenští analytici i média nicméně jako jednu z nejpravděpodobnějších možností označují spolupráci Ficovy strany s Hlasem–SD a s nacionalisty ze SNS.

V úterý Fico uvedl, že v dosavadních jednáních o vytvoření nové slovenské vlády nenastaly zásadní programové rozdíly s partnery. „Jednání s preferovanými koaličními partnery se rozběhla a pro mě je potěšující, že jsem nenarazil na zásadní programové rozdíly. Nejdříve se musíme dohodnout, jaký obsah bude mít vlastní program, a až poté řešit personální otázky,“ řekl Fico.

Po Ficovi se s Čaputovou sešel i předseda strany Progresívne Slovensko Šimečka. Ten sdělil, že jeho hnutí zahájilo neformální rozhovory s představiteli dalších stran o možnosti vytvořit vládu. „Hledáme, zda existuje prostor a vůle vytvořit alternativní většinu k té, kterou sestavuje Robert Fico. Určitě má větší výhodu a lepší karty v rukou vítěz voleb,“ řekl Šimečka.

3 minuty
Pellegrini nevyloučil jednání s hnutím Progresívne Slovensko, přednost ale dostane Smer
Zdroj: ČT24

Jeho proevropská liberální koalice by zahrnovala kromě progresivistů také křesťanské demokraty (KDH) a středopravicovou stranu SaS.

Důležité postavení při sestavování vlády budou mít proto i křesťanští demokraté, kteří už také jednali s prezidentkou. Jejich předseda Milan Majerský poté sdělil, že KDH v tuto chvíli míří do opozice. Dodal, že by se to mohlo změnit, jen pokud liberálové ustoupí podmínkám konzervativců.

Liberální koalice by podle něj mohla vzniknout, jen pokud dojde k velké míře kompromisu. „Šance stále je, politika je umění možného,“ míní předseda KDH. Rozhodne podle něj až rada KDH, která bude zasedat 14. října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump pokračuje ve výpadech vůči Zelenskému. Ten doufá v pragmatismus

Americký prezident Donald Trump pokračuje v útocích na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Šéf Bílého domu prohlásil, že kdyby Zelenskyj chtěl, mohl přijet do Rijádu na rozhovory USA a Ruska o možnostech ukončení ruské agrese. Kyjev ani další evropské země přitom na schůzku pozvání nedostaly.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Izraelská armáda převzala těla čtyř rukojmí od Červeného kříže

Palestinské teroristické hnutí Hamás ve čtvrtek ráno v rámci dohody o příměří v Pásmu Gazy předalo Červenému kříži (ČK) rakve s těly čtyř mrtvých izraelských rukojmí, která ozbrojenci unesli živá z jižního Izraele při svém útoku 7. října 2023. Izraelská armáda ve čtvrtek krátce nato oznámila, že těla od pracovníků ČK převzala, což potvrdila i kancelář premiéra Benjamina Netanjahua.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Šéfem FBI se stane Kash Patel, oddaný spojenec Trumpa

Republikány ovládaný Senát Spojených států potvrdil ve čtvrtek těsnou většinou Kashe Patela do funkce ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Informovala o tom agentura Reuters s tím, že v čele nejvýznamnější americké vyšetřovací agentury tak stane jeden z jejích častých kritiků a oddaný spojenec staronového prezidenta Donalda Trumpa.
před 8 hhodinami

Rétorika je vyhrocená, říká Vondráček. Trump podle něj „odhodil rukavice“

Místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček věří, že americký prezident Donald Trump má šanci zajistit na Ukrajině dlouhodobý mír a že o to také upřímně usiluje. Současná situace je podle něj dlouhodobě neudržitelná. Na dotazy moderátora v pořadu Interview ČT24 ohledně ruské války na Ukrajině, postoji k Moskvě či k Trumpově strategii pro ukončení konfliktu ale Vondráček jen málokdy vyjádřil jasný názor a radši se odvolával na „diplomatickou zdrženlivost“.
před 9 hhodinami

Zelenskyj: Kyjev je připraven dohodnout se s Trumpem o bezpečnosti a investicích

Ukrajina je připravena na silnou dohodu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem o investicích a bezpečnosti, řekl prezident Volodymyr Zelenskyj po jednání s Trumpovým vyslancem pro rusko-ukrajinskou válku Keithem Kelloggem. Jeho návštěva v Kyjevě se konala v době, kdy se stupňují Trumpovy slovní výpady proti Zelenskému.
před 10 hhodinami

Evropa zahájila s USA jednání o clech

Evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič zahájil ve Washingtonu se svými americkými protějšky rozhovory o clech. Snahou Evropské komise je odvrátit možné zavedení amerických cel na evropské výrobky, zejména na automobily.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Británie chce dostat na Ukrajinu desetitisíce vojáků, tíží ji historická lekce

Velká Británie se ujala iniciativy ohledně zajištění bezpečnostních záruk pro Kyjev po případném uzavření dohody o klidu zbraní. Premiér Keir Starmer představí USA plán na vyslání třiceti tisíc evropských vojáků na Ukrajinu v rámci mírové mise, píše Telegraph. Britové mají Rusko za hrozbu od špionážních kauz z dob studené války a otrav bývalých ruských agentů na britské půdě. Londýn se navíc poučil z neúspěšné politiky appeasementu, která ve 30. letech posílila Adolfa Hitlera.
před 14 hhodinami

Začaly přípravy na soud s jihokorejským prezidentem, hrozí mu až trest smrti

U okresního soudu v Soulu se konalo přípravné slyšení s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, který čelí obvinění ze vzpoury kvůli prosincovému vyhlášení stanného práva. Poprvé v historii země je trestně stíhán současný prezident. Junovi hrozí trest smrti, nebo doživotní vězení.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...