Pellegrini nevyloučil jednání o vládě s liberály. Čaputové slíbil zodpovědný přístup

11 minut
Předseda Hlasu Pellegrini po jednání s prezidentkou
Zdroj: ČT24

Třetí nejsilnější slovenská strana Hlas–SD podle svého šéfa Petera Pellegriniho udělá všechno pro vytvoření vlády. Oznámil to po jednání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Pellegrini nevylučuje rozhovory se žádnou z hlavních stran, tedy vítězným Smerem–SD ani hnutím Progresívne Slovensko, které skončilo v sobotních volbách na druhém místě. Bez Hlasu nemůže vzniknout žádná koalice, Pellegrini proto slíbil, že bude k jednáním přistupovat zodpovědně.

Pellegrini po setkání s prezidentkou prohlásil, že pokud nevyjde první varianta, tedy koalice jednání s vítězným Smerem, v předsednictví Hlasu bude podpora i pro druhou možnost.

„Nepřijali jsme na stranické úrovni zásadní rozhodnutí, že jen jedna volební koalice je pro nás přípustná a druhá ne,“ zdůraznil šéf Hlasu. Po volbách se ještě s Ficem nesetkal, zato už neformálně hovořil s předsedou hnutí Progresívne Slovensko Michalem Šimečkou. 

Že by mu nabídl post premiéra za podporu jeho vlády, Pellegrini nekomentoval. „O funkcích jsme se nebavili, to bude předmětem podle mě až na další kola v případě, že k jednáním přijdeme,“ podotkl šéf Hlasu.

Stabilita prioritou

Druhá varianta s liberály podle Pellegriniho nastane, když „nebudeme spokojeni s kvalitou vlády“. Podmínkou bude také garance stability poslaneckých klubů. Narážel tak zjevně na to, že v klubu nacionalistické SNS, která by rovněž měla figurovat v koalici s Ficem, je jen jeden její člen – Andrej Danko. Podmínkou Hlasu také podle Pellegriniho je, aby vznikla vláda, při které by lidé neodcházeli ze Slovenska.

Pellegrini po setkání s Čaputovou slíbil, že pro vytvoření vlády udělá vše. „Určitě nebudu dělat nic takového, co by nás dovedlo do patu a předčasných voleb,“ konstatoval bývalý politik Smeru. Před volbami se netajil tím, že má blíž ke Smeru než k liberálům. A to i přesto, že jeho vztahy s Ficem nejsou přátelské.

I když Hlas vstoupí do jedné z možných koalic, může ji podle předsedy strany kdykoli opustit a vstoupit do druhé sestavy, pokud by došlo k porušení podmínek Hlasu. To podle Pellegriniho umožňuje složit vládu na půdě současného parlamentu bez předčasných voleb.

Čtrnáct dnů pro Fica

Čaputová v pondělí pověřila předsedu vítězné strany Smer–SD sestavením nové vlády. Expremiér na to dostal 14 dnů. Fico nesdělil, se kterými stranami by mohl kabinet sestavit, slovenští analytici i média nicméně jako jednu z nejpravděpodobnějších možností označují spolupráci Ficovy strany s Hlasem–SD a s nacionalisty ze SNS.

V úterý Fico uvedl, že v dosavadních jednáních o vytvoření nové slovenské vlády nenastaly zásadní programové rozdíly s partnery. „Jednání s preferovanými koaličními partnery se rozběhla a pro mě je potěšující, že jsem nenarazil na zásadní programové rozdíly. Nejdříve se musíme dohodnout, jaký obsah bude mít vlastní program, a až poté řešit personální otázky,“ řekl Fico.

Po Ficovi se s Čaputovou sešel i předseda strany Progresívne Slovensko Šimečka. Ten sdělil, že jeho hnutí zahájilo neformální rozhovory s představiteli dalších stran o možnosti vytvořit vládu. „Hledáme, zda existuje prostor a vůle vytvořit alternativní většinu k té, kterou sestavuje Robert Fico. Určitě má větší výhodu a lepší karty v rukou vítěz voleb,“ řekl Šimečka.

3 minuty
Pellegrini nevyloučil jednání s hnutím Progresívne Slovensko, přednost ale dostane Smer
Zdroj: ČT24

Jeho proevropská liberální koalice by zahrnovala kromě progresivistů také křesťanské demokraty (KDH) a středopravicovou stranu SaS.

Důležité postavení při sestavování vlády budou mít proto i křesťanští demokraté, kteří už také jednali s prezidentkou. Jejich předseda Milan Majerský poté sdělil, že KDH v tuto chvíli míří do opozice. Dodal, že by se to mohlo změnit, jen pokud liberálové ustoupí podmínkám konzervativců.

Liberální koalice by podle něj mohla vzniknout, jen pokud dojde k velké míře kompromisu. „Šance stále je, politika je umění možného,“ míní předseda KDH. Rozhodne podle něj až rada KDH, která bude zasedat 14. října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Palestinci hlásí šestnáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně šestnáct lidí. Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ještě dříve během dne oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy.
08:35Aktualizovánopřed 10 mminutami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 21 mminutami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Walze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit. Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 37 mminutami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 45 mminutami

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 1 hhodinou

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 4 hhodinami
Načítání...