Pellegrini jednal s Vystrčilem. Vedení Senátu pozval do Bratislavy

18 minut
Brífink po jednání Vystrčila s Pellegrinim
Zdroj: ČT24

Ve čtvrtek Česká republika hostí předsedu slovenského parlamentu Petera Pellegriniho a slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka. Pellegrini po jednání s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) pozval vedení české horní parlamentní komory na společné zasedání do Bratislavy. Někdejší slovenský premiér se v Praze setkal i s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS) a prezidentem Petrem Pavlem.

Pellegrini na tiskové konferenci po jednání ve Valdštejnském paláci i později v sídle Poslanecké sněmovny potvrdil, že Slovensko je připraveno dále pomáhat Ukrajině v boji s Ruskem, jako stát ale už nedisponuje zbrojním materiálem, který by mohlo darovat. Platí nicméně kontrakty zbrojařských firem či snaha Slovenska distribuovat humanitární pomoc nebo pomáhat v obnově Ukrajiny.

Pellegrini zmínil například účast Slovenska na projektech odminování území, na nichž se bojovalo či bojuje. Podle Vystrčila při jednání dominovala také témata vzájemné spolupráce v oblasti energetiky a politických vztahů v rámci Visegrádské čtyřky. „Potvrdili jsme si, že Slovensko a Česko mají v naprosté většině stejné zájmy. Jako Národní rada Slovenska a český Senát jsme připraveni spolupracovat, a to jak v oblasti zahraniční i vnitřní politiky,“ uvedl Vystrčil. 

Pellegrini podle něho rovněž přišel s návrhem obnovit tradici setkání vedení parlamentů obou zemí, který předseda Senátu přijal. „Už třicet let udržujeme nadstandardní vztahy. Slova o dobrých vztazích mezi Čechy a Slováky nejsou klišé, ale každodenní realitou. Spolupráce mezi oběma zeměmi nemůže být omezena jen na úroveň vlád, exekutivy a výkonných orgánů, ale musí být i na úrovni parlamentů,“ doplnil Pellegrini.

Pellegrini zmínil armádní spolupráci

S Vystrčilem a dalšími členy horní komory jednal Pellegrini také o energetické bezpečnosti, například odklonu od ruské ropy či plánu na sdílení záloh distributorů elektřiny. To by znamenalo, že státy by se podělily o povinnost držet neustále zálohu svého největšího zdroje elektřiny. 

Po jednání s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) Pellegrini zmínil potřebu armádní spolupráce. Prohlásil, že evropské země by měly spolupracovat ve vojenských nákupech.

9 minut
Brífink po jednání M. Pekarové Adamové s P. Pellegrinim
Zdroj: ČT24

Také potvrdil, že po cestě do Rakouska v příštím týdnu a Bruselu plánuje postupně navštívit i všechny sousední země, a to včetně Ukrajiny. Ta by podle něj měla mít podporu, a to i v jednáních. Řešení konfliktu s Ruskem ale nevidí v nejbližší době.

Pekarová Adamová v souvislosti se situací na Ukrajině konstatovala, že konflikt se netýká pouze této země. Rusku jde o destabilizaci Západu, konstatovala s tím, že od toho je třeba odvíjet reakci.

Kaliňák jednal s Černochovou

S armádní spoluprací obou zemí souvisí také čtvrteční návštěva slovenského ministra obrany Kaliňáka u jeho české kolegyně Jany Černochové (ODS). Ta ho přijala na svém ministerstvu slavnostním ceremoniálem jednotky Čestné stráže a Ústřední hudby Armády ČR. Společně jsme jednali o průmyslové spolupráci či pokračování ochrany vzdušného prostoru Slovenska, řekla ministryně po schůzce.

„Diskutovali jsme nad otázkou budoucího střežení slovenského vzdušného prostoru. Česko, Polsko a Maďarsko ho nyní střeží do doby, než Slovensko získá letouny F-16. V případě, že bude mít Slovensko zájem na prodloužení období střežení, jsme připraveni naši spolupráci s ním prodloužit,“ pronesla Černochová. Kaliňák přístup ocenil, stíhačky by podle něj měly příští rok přicházet, nicméně zpoždění jsou u podobných smluv častá.

Podle Černochové Slovensko také nemá problém s tím, že by část příštího roku mnohonárodnostnímu bojovému uskupení NATO na Slovensku místo Česka velelo Španělsko.

12 minut
Brífink po jednání ministryně obrany Černochové se slovenským protějškem Kaliňákem
Zdroj: ČT24

Setkání s Pavlem i Fialou

Nová slovenská vláda premiéra Roberta Fica, která vzešla ze zářijových předčasných parlamentních voleb, získala důvěru minulý týden. Bývalý slovenský premiér Pellegrini, který se po nich vrátil do funkce šéfa Národní rady, začal program v Česku v osm hodin ráno, a to setkáním s Vystrčilem. Poté se na půdě sněmovny setkal s Pekarovou Adamovou.

Pellegriniho ve čtvrtek před polednem přijal na Pražském hradě také prezident Petr Pavel. Hrad to uvedl bez dalších informací na svém webu. Předseda slovenského parlamentu se ve čtvrtek odpoledne setkal i s premiérem Fialou. Podobně jako u dalších členů slovenské vlády je návštěva Prahy jeho první oficiální zahraniční cestou ve funkci. Minulý týden do Česka dorazil i premiér Fico. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celé oblasti od začátku dne stoupl na 103. Úřady jsou zde ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit. USA jsou humanitární situací v Gaze znepokojeny.
10:27Aktualizovánopřed 40 mminutami

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
15:57Aktualizovánopřed 57 mminutami

Kandidáti na prezidenta Jižní Koreje slibují vyřešení politické krize

V Jižní Koreji začala kampaň před předčasnými prezidentskými volbami, které budou 3. června. Kandidáti dvou hlavních politických stran slibují, že zemi vyvedou z politické krize, kterou před půlrokem odstartovalo neúspěšné vyhlášení stanného práva bývalým prezidentem Jun Sok-jolem. Ten byl následně odvolán a čelí vyšetřování kvůli vzpouře. Podle průzkumů vede kandidát levicové opozice před zástupcem vládnoucích konzervativců.
před 1 hhodinou

Zelenskyj vyšle do Istanbulu delegaci jednat s Rusy

Kyjev vyšle do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem. Po jednání s tureckým vládcem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní. Zelenskyj dříve uvedl, že nebyl oficiálně informován o složení ruské delegace a že působí „jako ozdoba“. Ukrajinci mají podle něj za úkol jednat o příměří. Šéf ruské delegace Vladimir Medinskij sdělil, že cílem Moskvy je dosáhnout dlouhodobého míru odstraněním základních příčin konfliktu.
06:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 4 hhodinami

Rutte ocenil, že se Berlín ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve čtvrtek v závěru neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v turecké Antalyi ocenil, že se Německo ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu. Jednání se účastnil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
14:25Aktualizovánopřed 6 hhodinami

USA ruší omezení vývozu čipů pro AI

Spojené státy ustoupily od pravidel, která omezovala vývoz vyspělých čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI), píše server listu The Wall Street Journal (WSJ). Pravidla, která by dopadla i na Českou republiku, vypracovala ještě administrativa předchozího prezidenta Joea Bidena. Začít platit měla od čtvrtka.
před 7 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 8 hhodinami
Načítání...