Parlamentním volbám v Pákistánu předcházejí bombové útoky i silný tlak armády

8 minut
Horizont ČT24: Chaos a násilí v Pákistánu před volbami
Zdroj: ČT24

Nejméně 26 lidí zemřelo a desítky dalších se zranily při dvou bombových útocích v pákistánském Balúčistánu. Došlo k tomu v předvečer parlamentních voleb. I přes stoupající počet útoků slibuje vláda zajistit 127 milionům voličů bezpečnost. Hlavní obavy ale panují o férovost voleb. Oblíbený bývalý premiér Imran Chán byl odsouzen k mnohaletému vězení a účastnit se jich nesmí. Podle analytiků se chystá nejotevřenější manipulace politiky armádou za poslední roky.

Výbušniny explodovaly před volební kanceláří nezávislého kandidáta v okrese Pišin, nedaleko hranic s Afghánistánem. Podobné scény však nejsou v Pákistánu ničím neobvyklým. Nejčastěji útočí separatističtí Balúčové, místní odnože hnutí Taliban či takzvaný Islámský stát.

Je to však jen jeden z řady problémů, kterým zadlužená jaderná mocnost čelí. Od bankrotu ji zachraňují půjčky Mezinárodního měnového fondu nebo Číny.

Išaf Husajn si před lety s pronajatou rikšou denně vydělával v přepočtu kolem sta korun. Kvůli inflaci a cenám benzinu teď ale 48letý otec rodiny přinese domů ani ne polovinu. „Neustále se hádáme, protože buď máme peníze na benzin, nebo na jídlo,“ popsal.

Armáda se snaží zabránit zisku strany bývalého premiéra Chána, upozorňují experti

Potřebné ekonomické reformy ale nejsou hlavním tématem voleb. O tom, kdo je vyhraje a jak bude vládnout, rozhodují podle politologů především mocní generálové ve vedení armády. Právě oni stojí za svržením oblíbeného bývalého premiéra Imrana Chána. V několika procesech, které označuje za politické, dostal mnohaleté tresty vězení – mimo jiné za korupci.

Vlna zatýkání oslabila i jeho stranu Hnutí za spravedlnost. „Když vedeme kampaň, neustále nás sleduje policie,“ svěřila se nezávislá kandidátka za Hnutí za spravedlnost Símabia.

Úřady straně navíc zakázaly na lístcích používat tradiční symbol, kriketovou pálku. To v zemi, kde je až čtyřicet procent voličů negramotných, výrazně snižuje její šanci. „Jsme znepokojeni systematickým obtěžováním, zatýkáním a dlouhodobým zadržováním vůdců pákistánské strany Hnutí za spravedlnost,“ uvedla mluvčí Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Liz Throssellová.

Při neúčasti Chána na vítězství zřejmě dosáhne další bývalý premiér Naváz Šaríf. S armádou se dokázal dohodnout. Jeho obvinění z korupce a zákaz činnosti soudy stáhly a on se po letech vrátil z dobrovolného exilu.

Kvůli podobným machinacím jsou skeptičtí především mladí voliči do 35 let, kterých je v zemi skoro 44 procent. K volbám jich dlouhodobě chodí ani ne třetina. „Nová vláda bude zase krást, jako vždycky. Nikomu dalšímu to nic dobrého nepřinese. Nezaměstnanost řešit nebudou,“ myslí si prvovolič Noman.

K důvěryhodnosti nepřispěl ani odklad voleb, oficiálně zdůvodněný překreslením volebních okrsků. Podle analytiků ale především umožnil armádě připravit si půdu pro volební výsledek podle jejích představ.

Armáda je jedním z pilířů pákistánské stability, poznamenal politický geograf

„Že Pákistán je před zhroucením, už poslouchám pětadvacet let,“ poznamenal v Horizontu ČT24 politický geograf Libor Jelen z Univerzity Karlovy. „Je to země, která má obrovské sociální problémy. Velká chudoba, velká inflace, terorismus, separatismus. Zároveň je tam vnitřní dynamika a vitalita pákistánské společnosti, která je schopná problémy nějakým způsobem vyřešit,“ popsal situaci v zemi.

Armáda podle něj často přebírala politickou roli. Politický systém v zemi se proměnil z vlády vojenské junty na parlamentní demokracii, „i když ne v měřítkách, které známe v Evropě“. Vojsko je ale zároveň jedním z pilířů vnitřní i vnější stability. „Armáda je schopna zasahovat v momentu největších krizí,“ poznamenal.

Jelen upozornil, že z dob studené války bývá Pákistán považován za spojence Západu. Zároveň v posledních letech navázal úzké politické vztahy s Čínou, což svědčí o snaze orientovat zahraniční politiku více směry.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 2 mminutami

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 6 mminutami

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 41 mminutami

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 2 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 7 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 8 hhodinami
Načítání...