Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev v pondělí odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na Ukrajině. V dopise, ve kterém zdůvodnil svůj krok, napsal, že se za svou zemi nikdy nestyděl více, informovala agentura AP. Bondarev je podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) patrně prvním ruským diplomatem, který se oficiálně vzdal funkce kvůli invazi do sousední země. Ministerstvo zahraničí v Moskvě se k případu zatím nevyjádřilo.
Odsoudil Putinovu válku a odstoupil. „Míra lží se zvyšuje,“ napsal ruský diplomat
Rusko-ukrajinská válka (květen 2022)
„Putinova rozpoutaná agresivní válka s Ukrajinou a vlastně s celým západním světem je nejen zločinem proti ukrajinskému lidu, ale pravděpodobně i nejtěžším zločinem proti ruskému lidu,“ uvedl Bondarev v anglicky psaném prohlášení, které v plném znění zveřejnila ukrajinská agentura Unian.
Jednačtyřicetiletý Bondarev pracoval v Ženevě jako poradce ruské stálé mise a podle AP se věnoval především tématu odzbrojení. V diplomatických službách byl podle svých slov dvacet let. „Bohužel, za těch dvacet let se míra lží a neprofesionality v práci ministerstva zahraničí neustále zvyšuje,“ tvrdí v prohlášení.
Podle diplomata se ruské ministerstvo zahraničí již nevěnuje diplomacii, ale „rozsévání lží a podněcování války a nenávisti“. „Rusko už nemá žádné spojence,“ dodal. Řekl, že by rád pokračoval ve své kariéře diplomata, což by se však nyní rovnalo vlastizradě.
Příklad ostatním
Bondarev v telefonickém rozhovoru s agenturou AP potvrdil, že písemnou rezignaci předal velvyslanci Ruska při OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě Gennadiji Gatilovovi. Na dotaz, zda se nyní obává reakce Moskvy, odpověděl, že se přirozeně musí obávat. Nemíní však opustit Švýcarsko.
„Ne všichni ruští diplomaté jsou váleční štváči. Jsou soudní, ale musí mlčet,“ dodal s tím, že jeho případ by mohl ostatním posloužit jako příklad. Připustil však, že pokud bude za svá vyjádření trestně stíhán, další diplomaté jej následovat nebudou.
Začátkem dubna vyzvalo české ministerstvo zahraničí ruské diplomaty, aby se dále nepodíleli na zastupování ruského politického vedení, které se rozhodlo provést „apokalyptickou destrukci“ svého souseda. Ruské vyslanectví v Ženevě v reakci na to ironicky poděkovalo za „velkorysou nabídku“ a dodalo, že ruští diplomaté mají svědomí dostatek.