Obcházení sankcí bude v celé Unii trestné. Shodla se na tom Rada EU

Státy Evropské unie ve snaze zlepšit účinnost unijních sankcí proti ruskému režimu v pondělí zařadily jejich obcházení na seznam evropských zločinů. Oznámila to Rada EU, v níž zasedají ministři členských zemí. Krok může otevřít cestu k zabavování majetku ruských bank či oligarchů, k němuž vyzývají některé evropské země. Unie se však nejprve musí shodnout na podrobných pravidlech stanovujících konkrétní provinění a možné tresty.

Evropský blok od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu přijal bezprecedentní sérii sankcí, které mají ochromit fungování ruské ekonomiky a omezit režimu prezidenta Vladimira Putina příjmy k financování válečného tažení. Moskva se však snaží postihy obcházet, což jejich dopad v řadě případů snižuje.

Unie se proto od května dohadovala na společném postupu proti porušování sankcí. „Dnešní (pondělní) rozhodnutí je zásadním nástrojem, jak zajistit, aby byly znemožněny všechny pokusy o obcházení těchto opatření,“ prohlásil za české předsednictví ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Například porušování zbrojního embarga nebo zákazu některých dovozů z Ruska nepovažovaly dosud za trestné činy všechny země, některé je braly pouze jako správní delikt. Nová úprava má zajistit jednotný přístup všech států.

Zejména země východního křídla od jara navrhují, aby Unie zabavovala majetek ruských oligarchů a využila jej k financování ekonomické pomoci Ukrajině a její poválečné obnovy. Členské státy zatím mohou majetek lidí či subjektů figurujících na sankčních seznamech zmrazit, nikoli jej konfiskovat.

Aby to bylo možné, musí se nejprve členské státy s Evropským parlamentem shodnout na směrnici, která stanoví konkrétní postihy za obcházení sankcí a teoreticky umožní i zabavovat majetek. Právní experti nicméně upozorňují, že ani poté nebude jednoduché jmění oligarchů či bankovních ústavů konfiskovat, protože budou hrozit dlouholeté právní spory.