Největší problém je radikalizace na internetu, komentuje poslední útoky v Evropě Irena Kalhousová

15 minut
Události, komentáře: Irena Kalhousová o vlně útoků v Evropě
Zdroj: ČT24

Teroristiský útok, při kterém v pondělí večer ve Vídni zemřeli čtyři lidé, je součástí vlny teroru, která Evropou prochází už delší dobu, a zároveň je reakcí na současnou zjitřenou atmosféru na kontinentu. Podobným útokům takzvaných osamělých vlků se však dá jen těžko zabránit, řekla v Událostech, komentářích ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově Irena Kalhousová.

Ve Vídni v pondělí večer střílel dvacetiletý Kujtim Fejzulai. Narodil se v rakouské metropoli, jeho rodina má kořeny v Severní Makedonii. Fejzulai sympatizoval s teroristickou organizací Islámský stát, za pokus odjet bojovat do Sýrie byl v minulosti dokonce odsouzen.

„Pravděpodobně se dozvíme, že se radikalizoval přes internet, že měl skupinu podobně smýšlejících přátel, které potkal v mešitě,“ odhaduje Kalhousová, kudy se bude ubírat vyšetřování dalšího útoku, který v poslední době Evropu zasáhl. „Je těžké kontrolovat myšlení jednotlivých lidí. Pokud to byl osamělý vlk, může se to stát na jakémkoliv místě na světě,“ dodává.

Situace na kontinentu je vyostřená v souvislosti s útoky ve Francii. „Islámský stát navíc motivuje lidi, kteří žijí v Evropě, aby tyto útoky prováděli. Také k tomu přispívají političtí vůdci. Slyšeli jsme tureckého prezidenta a pákistánského premiéra, kteří místo toho, aby situaci odsoudili, ještě přilévali olej do ohně,“ vrací se Kalhousová ke zveřejnění karikatur proroka Mohameda, jež vyvolalo vlnu protestů v řadě zemí světa a ve Francii následně došlo k několika útokům.

Internet nahrazuje komunitu

Podle bezpečnostního analytika Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Josefa Krause je nebezpečí vyšší v oblastech s širší muslimskou komunitou. „V lokalitách, kde je muslimská minorita silnější, je problém s extremismem dlouhodobě. Riziko v zemích, jako je Česká republika, je stále relativně nízké, naopak v Německu, Velké Británii, Beneluxu či Francii je to riziko vyšší,“ míní Kraus.

Kalhousová však zdůrazňuje, že v dobách internetu už tato premisa platit nemusí. „Není  nutné, aby v dané oblasti byla muslimská komunita. Internet do jisté míry komunitu nahrazuje. Můžete monitorovat mešity, můžete monitorovat radikální imámy. Ale je velmi těžké monitorovat každého doma,“ upozorňuje.

4 minuty
Horizont ČT24: Teror ve Vídni
Zdroj: ČT24

Stoprocentní bezpečnost je jen iluze

„Je třeba zabránit tomu, aby do Evropy pluly peníze ze zemí, které podporují terorismus, například ze Saúdské Arábie. Mnohým věcem se podařilo zabránit, nicméně pořád se objevují nové způsoby radikalizace. A osamělost na internetu je tou největší výzvou,“ dodává Kalhousová s tím, že reakce na podobné události je velkou výzvou pro evropské politiky.

Katarze však čeká hlavně bezpečnostní úřady. I když byl Fejzulai už kvůli sympatizování s teroristickou organizací odsouzen, na svobodu se dostal ještě před koncem vyměřeného trestu a nakonec v centru Vídně zavraždil čtyři lidi a další dvacítku zranil.

„Je důležité, aby došlo k poučení a úřady uměly lépe pracovat s jedinci, kteří byli už jednou identifikováni jako ideologicky závadní. Doufejme, že se z toho poučí nejen rakouské, ale i ostatní evropské úřady a míra rizika bude napříště nižší. Ovšem stoprocentní bezpečnost je do značné míry jen iluzí,“ varuje Kraus.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruské rakety zabily v Kryvém Rihu tři lidi, drony mířily na Charkov

Při ruském raketovém útoku na Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti ve středu zemřeli nejméně tři lidé, další člověk se zranil, informovaly ukrajinské úřady. Podle nich po útoku vypukl požár. Rusko už dříve v noci podle letectva bránící se země na Ukrajinu vyslalo 74 dronů. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové zase tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 47 mminutami

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl tři tisíce

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru přesáhl tři tisíce, uvádí Reuters a AP s odvoláním na tamní a čínská média. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
12:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 5 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 5 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...