Na Slovensku začal od Nového roku platit zákaz mobilů na základních školách a nižších ročnících víceletých gymnázií. Žáci je musí při příchodu odevzdat, případně vypnout a schovat. Regulace má pomoci k lepšímu soustředění a snížit kyberšikanu. Podobná pravidla už platí například v Británii, Francii či Nizozemsku.
Na Slovensku začal platit zákaz mobilů na školách
Nejmladší žáci na Slovensku v prvních až třetích třídách si musí mobil odepřít úplně. Ti starší ho mohou vytáhnout prakticky jen po výzvě učitele – typicky jako učební pomůcku, například pokud mají něco vyhledat. Zákaz však neplatí pro osoby se speciálními potřebami.
Školy mají několik možností, jak mobily regulovat. Od odevzdávání do skříněk, přes povinné vypnutí a uschování v tašce, až po pokyn mobil do škol vůbec nepřinášet.
„Tvrdá data nám ukázala, i ze zemí OECD, že takovýto zákaz má pozitivní vliv na soustředěnost a odstraňuje rozrušení dětí,“ informoval slovenský ministr školství Tomáš Drucker (Hlas).
Některá sdružení však mají zákon za nadbytečný, řada škol totiž mobily omezila už dříve. Podle expertů je regulace důležitá hlavně u nejmenších dětí, u starších doporučují spíš zdravý příklad a vzor. „Jak to využívat efektivně, jak a před čím se chránit, tedy aby to bylo součástí toho vzdělávání,“ popsala speciální pedagožka Zuzana Juráneková z internetové poradny pro mladé IPčko.sk.
Důležitá je i náhrada. Tam, kde o přestávce chybí mobily, mohou kontakt nahradit společenské nebo sportovní hry.