TÉMA

Mobil

Telefony používám tak, aby se mi do nich nikdo nemohl nabourat, říká Síkela

Eurokomisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela (STAN) přijel do Washingtonu na zasedání MMF a Světové banky. Podle zdrojů Financial Times doporučila Evropská komise vysoce postaveným úředníkům používat jednorázové telefony kvůli obavám z americké špionáže. Síkela ale řekl, že je v USA se všemi svými telefony a používá je způsobem, aby se mu do nich nikdo nemohl nabourat. Také ujistil, že data je potřeba chránit. V rozhovoru se zpravodajem ČT Bohumilem Vostalem nejprve odpovídá na otázku, kde vidí příležitosti pro EU v oblasti mezinárodního partnerství, když se zdá, že USA uvolňují scénu.
24. 4. 2025|

Internetové bankovnictví využívá stále více lidí

Obsluha bankovních účtů přes internet se stále rozšiřuje, počet uživatelů se blíží sedmi milionům. Za poslední dekádu se číslo téměř zdvojnásobilo. Česko tak v rámci Evropské unie patří dle údajů statistického úřadu do první desítky. Některé finanční domy zároveň sledují menší návštěvnost poboček, které nahrazují konzultacemi na dálku.
23. 3. 2025|

Omezení chytrých telefonů mění mozkovou aktivitu, naznačuje studie

Průměrný čas, který Češi stráví sledováním obrazovek různých velikostí, představuje sedm hodin a padesát minut denně. Podle některých vědců je takové nadužívání podobné závislosti na drogách. Nový výzkum naznačuje, že při opuštění mobilních telefonů fungují podobné mechanismy, jako když člověk s návykovými látkami skončí.
9. 3. 2025|

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
18. 2. 2025|

Na Slovensku začal platit zákaz mobilů na školách

Na Slovensku začal od Nového roku platit zákaz mobilů na základních školách a nižších ročnících víceletých gymnázií. Žáci je musí při příchodu odevzdat, případně vypnout a schovat. Regulace má pomoci k lepšímu soustředění a snížit kyberšikanu. Podobná pravidla už platí například v Británii, Francii či Nizozemsku.
9. 1. 2025|

V šesti vsetínských základních školách platí zákaz mobilů

Zákaz používání mobilních telefonů ve vyučování platí s novým školním rokem v šesti základních školách ve Vsetíně, které zřizuje město. Rozhodli o tom radní v polovině července. Mobily mají žáci odkládat do speciálních uzamykatelných boxů – ty školy ale zatím stále nemají. Zákaz telefonů při výuce platí i jinde v Evropě – například v Itálii, Francii nebo Maďarsku, kde opatření vyvolalo protesty poté, co byl odvolán ředitel, který ho odmítl.
4. 9. 2024|

U mobilu děti hloupnou, tvrdí neurolog. Šéfka táborníků zdůrazňuje potřebu rovnováhy

Někteří organizátoři dětských táborů zakazují používání mobilních telefonů, což se části rodičů nelíbí. Je důležité, abychom na táboře vyvážili on-line a off-line svět, podotkla v Událostech, komentářích náčelnice České tábornické unie Renata Švestková. Na táborech je podle ní však program tak pestrý, že dítě mobil ani nepotřebuje. Neurolog Jan Stránský míní, že děti by mobil mít neměly vůbec. Jeho používání podle něj vede k hloupnutí či depresím.
31. 7. 2024|

Žáci ZŠ ve Vsetíně u sebe nebudou moci mít mobily. Části rodičů se to nelíbí

Žáci vsetínských základních škol zřizovaných městem u sebe od září nebudou moci mít v době vyučování mobilní telefony. Rozhodli o tom vsetínští radní a uložili ředitelům škol, aby to zabezpečili prostřednictvím školních řádů. Město o prázdninách pořídí do škol speciální boxy, do kterých si žáci budou moci své telefony bezpečně uložit. Některým rodičům se rozhodnutí města nelíbí. Podle České školní inspekce ale školský zákon opatření umožňuje. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) však uvedl, že vytváření umělé bariéry mezi školou a realitou nepovažuje za šťastné.
25. 7. 2024Aktualizováno25. 7. 2024|
Doporučujeme

Zírání do telefonu v posteli nenarušuje spánek, tvrdí přehled studií

Sledování telefonu před spaním zřejmě nemá významný vliv na spánek, uvedli vědci po přezkoumání důkazů. Podle nového přehledu jedenácti studií provedených po celém světě neexistují žádné důkazy o tom, že by obrazovka vyzařující modré světlo ztěžovala usínání, napsal list The Times. Zároveň ale někteří experti upozorňují, že používání chytrých zařízení v tuto dobu může spánek zhoršit kvůli tomu, že lidé aktivitě propadnou a posouvají tak svoji obvyklou „večerku“.
11. 6. 2024|

Rakušan používal šifrovaný telefon. Opozice uvažuje o svolání mimořádné schůze

Opoziční poslanci z ANO a SPD zvažují, že požádají o svolání mimořádné schůze sněmovny. A to kvůli tomu, že ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) používal v minulosti šifrovací telefonní aplikaci. Podle serveru iDnes šlo o stejný program jako u skupiny obviněných v kauze Dozimetr. Ministr souvislost s Dozimetrem odmítá a říká, že žádné problematické hovory nevedl. Ministra vnitra se zastal také premiér Petr Fiala (ODS).
25. 9. 2023|

Jízdenku na vlaky ve Zlínském kraji si lze nově pořídit přes mobil i v e-shopu

Jízdenku na vlakové spoje zařazené do systému Integrované dopravy Zlínského kraje (IDZK) si lze nově pořídit přes mobil i v e-shopu. Dosud bylo možné v systému IDZK kupovat na jednotlivou cestu jen papírové jízdenky u řidičů autobusů, v železničních pokladnách nebo u průvodčích ve vlaku. On-line byl v prodeji pouze železniční OneTicket, který je však finančně méně výhodný než jízdenka v tarifu IDZK, nebo jízdenky platné pouze u společnosti Arriva vlaky.
4. 1. 2023|

Válka nové generace. Mobil najde nejbližší kryt a poskytne návod na obsluhu kalašnikova

Od začátku ruské invaze se stanice kyjevského metra proměnily v domov tisíců lidí. V noci se prostor zaplní, přes den se cestující proplétají mezi ustlanými matracemi. Nejbližší kryt, ale i třeba databázi pohřešovaných, mohou všichni najít okamžitě díky internetu v mobilu a aplikacím vyvinutým pro obyvatele ostřelovaných měst. Telefony mohou včas varovat civilisty, ale také prozradit nepříteli pohyby vojsk nebo reálné následky útoků, reportuje z Kyjeva zvláštní zpravodaj ČT Michal Kubal.
29. 3. 2022|

Řidiči v Polsku můžou od Nového roku dostat pokutu až 162 tisíc korun

Polští policisté budou moci od 1. ledna vyměřit na místě řidiči pokutu až šest tisíc zlotých (asi necelých třiatřicet tisíc korun), a to za kumulované prohřešky proti pravidlům. V nejhorších případech bude moci soud vyměřit pokutu až 30 tisíc zlotých (zhruba 162 tisíc Kč), tedy šestkrát více než dosud. Na změnu upozorňuje polský list Gazeta Wyborcza. Pokuty budou platit i chodci.
31. 12. 2021|

Zdravotnictví považují hackeři za slabý článek, ale situace se lepší, míní šéf kyberúřadu

České zdravotnictví na tom není z hlediska kyberbezpečnosti dobře, ale v některých nemocnicích se už situace zlepšila, uvedl v pořadu Interview ČT24 ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karel Řehka. Mnohem lepší situaci naopak vidí v bankovnictví a v energetice. Vláda v pondělí schválila Akční plán ke strategii kybernetické bezpečnosti.
26. 7. 2021|

Evropská unie by mohla zavést vlastní digitální peněženky, počítalo by se i s vytvořením e-identit

Evropská komise by měla rozhodnout o budoucnosti takzvané digitální peněženky, která by fungovala a byla uznávaná ve všech členských státech. Cílem této novinky by bylo sdružovat přístupové údaje, digitální verzi občanského průkazu či platební karty. Šlo by o konkurenci zavedených digitálních platforem společností, jako je Apple, Alphabet, Google nebo Thales. Tyto soukromé projekty podle kritiků mohou vyvolávat obavy ohledně ochrany soukromí a údajů, píše agentura Reuters.
3. 6. 2021Aktualizováno3. 6. 2021|

Kamery už poznají i řidiče s mobilem. Do provozu je nasazují v Austrálii

Kamery s umělou inteligencí v Austrálii v ostrém provozu hlídají, jestli nemají řidiči v rukou mobilní telefon. Úřady doufají, že díky tomu výrazně ubude nehod. Během pěti vteřin nepozornosti – třeba na přečtení krátké zprávy – totiž vůz ujede desítky metrů, které mohou skončit tragédií.
5. 12. 2019|
Načítání...