Na Guantánamu přistáli první zadržení migranti

3 minuty
Události: USA začaly s vyhošťováním
Zdroj: ČT24

Na Guantánamu na Kubě přistálo prvních deset zadržených migrantů. Podle dostupných informací šlo o členy venezuelského gangu. Na zmíněné americké základně má vzniknout celkem třicet tisíc lůžek pro zatčené. Provedení největší masové deportace v dějinách USA bylo jedním z hlavních slibů prezidenta Donalda Trumpa, podle některých analytiků ale akce zaostává za jeho očekáváními a je dělaná hodně „na efekt“.

Aktivitu Trumpovy administrativy pocítil i pětatřicetiletý Jeffrey Lee. Jeho rodina, původem z Koreje, vlastní ve Filadelfii automyčku téměř dvacet let. Po nástupu Trumpa zde agenti imigračního a celního úřadu provedli kontrolu. Podle záběrů na sociálních sítích zadrželi sedm zaměstnanců bez potřebných pracovních dokumentů. „Je velmi těžké o ně najednou přijít. Ne o jednoho či dva, ale velkou část našeho jádra. Bylo to velmi emocionální,“ popsal Lee, který je z události stále otřesený.

Razie proběhla ve čtvrti, kde žije nejvíce Hispánců v jeden a půl milionové Filadelfii. V myčce není o zákazníky nouze. Každý vůz tam ručně osuší a jde o těžkou práci. I proto Lee říká, že kromě přistěhovalců o ni nikdo neměl zájem. „Je velmi těžké najít dobré lidi, kteří pro vás pracují. A my to hned poznáme, už jen podle toho, jak se hýbete, jestli se ukážete ráno v práci. Ne každý má tyto kvality,“ dodal.

Zadržení neměli trestní záznam a podle Jeffreyho Lee tam pracovali deset až patnáct let. I jemu ale hrozí kromě pokuty i vězení.

Razie v automyčce byla jen jednou z mnoha. Ve Spojených státech žije odhadem na třináct milionů lidí, kteří nemají potřebné dokumenty k trvalému pobytu a práci. „Zákon platí pro všechny. Vztahuje se na americké občany a také lidi, kteří sem vstoupí ilegálně. Budete se zodpovídat z porušení našich zákonů,“ varovala americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Kristi Noemová.

Přes 8 tisíc zatčených

Nejsledovanější média dostávají od Trumpova nástupu do funkce pozvánky na natáčení zátahů na migranty – zvlášť na hledané zločince. Podle serveru deníku The Arizona Republic chtějí úřady poutat pozornost, kromě televizemi vysílaných operací tak třeba používají k deportacím místo standardních prostředků vojenská letadla a podobnou těžkou techniku. Analytici podle serveru míní, že cílem je potěšit Trumpovy příznivce a naopak zastrašit migranty.

Od Trumpovy inaugurace úřady zatkly přes 8 tisíc osob. Jenže přes čtyři sta z nich se vrátilo domů, a to i proto, že v detenčních střediscích chyběla lůžka. „Potřebujeme Kongres, aby nám pomohl zvýšit financování hraniční stráže a pro imigrační a celní úřad navýšit zadržovací kapacitu,“ informovala mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.

Podle údajů ministerstva vnitřní bezpečnosti přitom jen loni v listopadu za prezidenta Joea Bidena byl průměrný denní počet zadržených migrantů, kteří byli deportováni, dvakrát vyšší než za první dva týdny Trumpovy vlády. Za celé Bidenovo období agenti vyhostili přes 4,5 milionu migrantů. Což je dvakrát víc než za prvního Trumpova mandátu. Na druhou stranu za Bidena přicházelo do USA nelegálně také více lidí než za Trumpa. Za éry prezidenta Baracka Obamy pak úřady deportovaly víc než pět milionů lidí.

Trump je podle informací serveru NBC News z nízkého počtu zadržených migrantů „rozčilený“. Jeho administrativa by musela každý den deportovat přes 2700 lidí, aby za rok dosáhla jednoho milionu. Nejvíce ale zatím dokázala v jednom dni zadržet 1100 lidí, uvádí NBC News, což navíc neznamená, že budou všichni deportováni. Prezident přitom chce za své vlády dostat ze země „miliony a miliony“ lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledky útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

PROFIL: Papež Lev XIV. je první hlavou katolické církve ze Severní Ameriky

Robert Francis Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Ve čtvrtek byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV. Je celkově 267. pontifikem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

OBRAZEM: Katolíci vítají nového papeže

Nadšení ovládlo ve čtvrtek náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde čekaly desítky tisíc lidí na jméno nového papeže. Katolíci po celém světě slaví novou éru pod vedením amerického kardinála Roberta Francise Prevosta, jenž přijal jméno Lev XIV. Někteří návštěvníci i duchovní po oznámení výsledku volby mávali vlajkami USA.
před 7 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...