Místo turistů raketový poplach. Golanské výšiny kvůli válce i poloze zejí prázdnotou

3 minuty
Události: Turistický ruch v Golanských výšinách během války na Blízkém východě
Zdroj: ČT24

Turistický ruch v Izraeli se kvůli probíhající válce na Blízkém východě dramaticky propadl. Statistiky vykazují meziroční pokles o 80 procent. Ještě horší situace je pak v severní části Golanských výšin. Tamní ekonomika je přitom orientovaná právě na turistiku – jak letní, tak zimní. V krizi se region ocitl především kvůli své poloze – leží u hranic se Sýrií a Libanonem.

Nedostatkem zákazníků trpí i tržnice v drúzském městě Masade, i když sortimentu vystavují místní prodejci plno. Jedna z místních trhovkyň Samíja nabízí ovoce z rodinných sadů, jenže ho není komu prodat. „Jsme tu celý den. Teď přichází jen málo zákazníků, loni tu nakupovalo mnoho lidí,“ srovnává s dobou, kdy neprobíhala v regionu válka.

Na Golanských výšinách přitom právě vrcholí sezona třešní, která do regionu vždy lákala tisíce výletníků – ať už po vlastní ose, či organizované zájezdy. Návštěvníky zajímaly vedle samosběru ovoce také místní stánky či restaurace. To vše v horském klimatu, které nabízí únik před blízkovýchodními vedry.

Na okraji bojové zóny

Oblast přitom prosperovala i díky svým přírodním krásám. Důvody, proč v letošním roce turisté zmizeli, jsou podle místních vidět i slyšet. Od října loňského roku se Golany ocitly na okraji bojové zóny mezi Izraelem a libanonským teroristickým hnutím Hizballáh.

Válka dopadla – zejména ekonomicky – na obě komunity, které obývají Golanské výšiny. Kromě arabsky mluvících Drúzů také na židovské Izraelce. Vesnice na svazích hory Hermon těžily ze zimní i letní turistické sezony. Letos se však žádná nekoná.

To ovlivnilo i podnikání mladého páru, s nímž štáb ČT natáčel. Před válkou si otevřeli ubytovnu. „Nyní si zkoušíme najít jinou práci v našem regionu, ale nic tu není,“ popisuje majitelka ubytovny Raz. Na pokoje, které nyní měli obývat turisté, teď sedá prach. Jen den před příjezdem štábu zažila vesnice další raketový poplach.

„Sirény se rozezněly až po ostřelování, takže to bylo pro mě dost strašidelné,“ popisuje Raz. Golanské výšiny tak prozatím dál zůstávají bez turistů a není jisté, jak dlouho ještě situace potrvá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 5 mminutami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
13:52Aktualizovánopřed 52 mminutami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
16:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Souostroví Tonga v Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení, hrozí i tsunami

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba USGS předběžně stanovila na 7,1 stupně magnituda. Podle ní hrozí v přilehlých oblastech vlna tsunami.
před 3 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 7 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 11 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...