Macao se před Čínou sklonilo a prosperuje

3 minuty
Události: Macao už 25 let patří Číně
Zdroj: ČT24

Před čtvrtstoletím převzala Čína kontrolu nad bývalým portugalským územím Macao. Podobně jako dřívější britská kolonie Hongkong, kterou Peking ovládl v roce 1997, má autonomii na základě principu jedna země, dva systémy. V praxi jsou ale mezi nimi velké rozdíly. Natáčela o tom zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová. Ve čtvrtek zahájil návštěvu území, kde žije na 700 tisíc lidí, čínský vůdce Si Ťin-pching.

Las Vegas východu, největší hráčské doupě na světě – i tak bývá Macao nazýváno. Jediné místo v Číně, kde jsou povoleny hazardní hry. Jeho správa přináší Pekingu uspokojivější výsledky, než je tomu u Hongkongu. Vydělává peníze a vyhýbá se kritice režimu.

„Ekonomika hodně vzrostla. Průměrný příjem obyvatel Macaa se pětkrát zvýšil oproti tomu, co jsme vydělávali v prvních letech po předání,“ vysvětluje ředitelka Centra pro studium Macaa, která patří pod Macajskou univerzitu Agnes Lamová.

Portugalci si Macao pronajali v roce 1557 a po odchodu v roce 1999 zanechali jiný otisk než Britové v Hongkongu, který se stal světovým finanční centrem s funkčními institucemi a vládou práva. Macao bylo chudé s těsnými vazbami na Čínu, připomíná Šámalová. A dodává, že na rozdíl od Hongkongu se Macao nikdy neprotivilo vůli čínské komunistické strany. Změny nastaly daleko rychleji, bez křiku a bez povšimnutí.

Žádné demonstrace, pochody ani protivládní aktivity

Zatímco v Hongkongu vyšly miliony lidí do ulic, aby hájily autonomii a svobody, tady bylo ticho. Úřady rychle zavedly bezpečnostní opatření a nepohodlné osoby nepouštěly do města. Většina obyvatel, z nichž skoro polovinu tvoří přistěhovalci z Číny, neměla potřebu protestovat.

„Mezi Macaem a Hongkongem existují rozdíly, pokud jde o politickou orientaci obyvatel. Obyvatelé Macaa jsou víc vlastenečtí. Proto se v Macau nekonaly žádné demonstrace, pochody ani protivládní aktivity,“ říká obyvatel Macaa Martin Ma.

Také další obyvatelka paní Leongová uvedla, že mládež v Hongkongu byla hodně emotivní. „V Macau, když cítíme nějakou nespravedlnost nebo máme stížnosti na vládu, volíme jiné cesty. Neděláme nic velkého.“

„Občanská společnost je zde relativně klidná a poslušná, to je realita,“ řekl francouzské agentuře AFP bývalý prodemokratický poslanec Au Kam-san. Mladí lidé si však podle něj zachovávají „svůj názor“. „Represe je cítit a občanská společnost byla umlčená,“ uvedl někdejší zákonodárce.

Významná prodemokratické hnutí ani svobodná silná média v Macau nikdy neexistovala, připomněla Šámalová. „Máme velmi dobré vztahy s centrální vládou a taky jsme nikdy neměli potřebu vést veřejnou debatu o tom, co znamená jedna země,“ doplnila ředitelka Lamová.

Číně se po 25 letech od převzetí kontroly nad Macaem podařilo umlčet tamní občanskou společnost a kritiky pročínských úřadů, shrnula francouzská agentura AFP. Poslední větší demonstrace Macao zažilo před deseti lety. Samotný Peking v minulosti Macao, kde je však stále větší svoboda než ve zbytku Číny, chválil za stabilitu a vlastenectví na rozdíl od Hongkongu. V této nedaleké zvláštní administrativní oblasti Číny panoval silnější odpor vůči propekingským úřadům.

Autonomii má bývalá portugalská kolonie zaručenou do roku 2049. Propojení s Čínou je ale rok od roku těsnější, dodala zpravodajka ČT.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Panuje chaos. Lidé se bojí dalších otřesů, říká Čech v Bangkoku

V thajském hlavním městě Bangkoku se během silného zemětřesení, které zasáhlo i Myanmar, zřítil mimo jiné rozestavěný třicetipatrový mrakodrap. Čech Lukáš Kouřil v rozhovoru pro ČT24 popsal, že v metropoli asijské země panuje chaos a panika. Centrum je podle něj ucpané a obyvatelé prchají, protože se obávají dalších otřesů. Podobně se vyjádřil i Michael Jenis, který se v Bangkoku nachází také.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno víc než sto obětí

Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

OBRAZEM: Silné otřesy v Asii zabíjely a ničily

Thajsko i Myanmar zasáhlo v pátek zemětřesení o síle až 7,7 stupně. Záchranáři pátrají po přeživších, kteří zůstali v troskách zřícených či poničených budov. Podle odhadu americké geologické služby USGS by se počet obětí mohl s přibližně třetinovou pravděpodobností pohybovat mezi deseti a sto tisíci, kolem pátečního poledne byl ale počet mrtvých z míst neštěstí hlášený výrazně nižší. Záběry zkázy po otřesech plní sociální sítě i servis světových agentur. Lidé ze zasažených oblastí například pořídili záběry vody vylévající se z bazénů na střechách mrakodrapů nebo shromažďování vyděšených lidí v ulicích.
před 23 hhodinami

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedem stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
včera v 11:38

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
včera v 11:06

Požáry v Jižní Koreji mají desítky obětí, hašení pomáhá příznivé počasí

Požáry v Jižní Koreji si vyžádaly nejméně 28 obětí, tamní úřady je podle agentury Reuters prohlásily za nejtragičtější v historii země. Podmínky pro hašení ohňů jsou podle ministra lesnictví Lima Sang-seopa aktuálně příznivější než v minulých dnech, a to díky dešti a chladnějšímu počasí.
včeraAktualizovánovčera v 10:40

Soud zablokoval Trumpův zákaz vojenské služby pro transgender osoby

Americký soud zablokoval nařízení prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje transgender osobám sloužit v armádě. Jedná se o druhé celostátní soudní rozhodnutí proti tomuto opatření během dvou týdnů, píše agentura AP. Trump zároveň ve čtvrtek nařídil, aby byla z rozsáhlého muzejního komplexu Smithsonian Institution odstraněna „nevhodná, rozdělující nebo protiamerická ideologie“.
včera v 08:34

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
včera v 07:40
Načítání...