Macao se před Čínou sklonilo a prosperuje

Události: Macao už 25 let patří Číně (zdroj: ČT24)

Před čtvrtstoletím převzala Čína kontrolu nad bývalým portugalským územím Macao. Podobně jako dřívější britská kolonie Hongkong, kterou Peking ovládl v roce 1997, má autonomii na základě principu jedna země, dva systémy. V praxi jsou ale mezi nimi velké rozdíly. Natáčela o tom zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová. Ve čtvrtek zahájil návštěvu území, kde žije na 700 tisíc lidí, čínský vůdce Si Ťin-pching.

Las Vegas východu, největší hráčské doupě na světě – i tak bývá Macao nazýváno. Jediné místo v Číně, kde jsou povoleny hazardní hry. Jeho správa přináší Pekingu uspokojivější výsledky, než je tomu u Hongkongu. Vydělává peníze a vyhýbá se kritice režimu.

„Ekonomika hodně vzrostla. Průměrný příjem obyvatel Macaa se pětkrát zvýšil oproti tomu, co jsme vydělávali v prvních letech po předání,“ vysvětluje ředitelka Centra pro studium Macaa, která patří pod Macajskou univerzitu Agnes Lamová.

Portugalci si Macao pronajali v roce 1557 a po odchodu v roce 1999 zanechali jiný otisk než Britové v Hongkongu, který se stal světovým finanční centrem s funkčními institucemi a vládou práva. Macao bylo chudé s těsnými vazbami na Čínu, připomíná Šámalová. A dodává, že na rozdíl od Hongkongu se Macao nikdy neprotivilo vůli čínské komunistické strany. Změny nastaly daleko rychleji, bez křiku a bez povšimnutí.

Žádné demonstrace, pochody ani protivládní aktivity

Zatímco v Hongkongu vyšly miliony lidí do ulic, aby hájily autonomii a svobody, tady bylo ticho. Úřady rychle zavedly bezpečnostní opatření a nepohodlné osoby nepouštěly do města. Většina obyvatel, z nichž skoro polovinu tvoří přistěhovalci z Číny, neměla potřebu protestovat.

„Mezi Macaem a Hongkongem existují rozdíly, pokud jde o politickou orientaci obyvatel. Obyvatelé Macaa jsou víc vlastenečtí. Proto se v Macau nekonaly žádné demonstrace, pochody ani protivládní aktivity,“ říká obyvatel Macaa Martin Ma.

Také další obyvatelka paní Leongová uvedla, že mládež v Hongkongu byla hodně emotivní. „V Macau, když cítíme nějakou nespravedlnost nebo máme stížnosti na vládu, volíme jiné cesty. Neděláme nic velkého.“

„Občanská společnost je zde relativně klidná a poslušná, to je realita,“ řekl francouzské agentuře AFP bývalý prodemokratický poslanec Au Kam-san. Mladí lidé si však podle něj zachovávají „svůj názor“. „Represe je cítit a občanská společnost byla umlčená,“ uvedl někdejší zákonodárce.

Významná prodemokratické hnutí ani svobodná silná média v Macau nikdy neexistovala, připomněla Šámalová. „Máme velmi dobré vztahy s centrální vládou a taky jsme nikdy neměli potřebu vést veřejnou debatu o tom, co znamená jedna země,“ doplnila ředitelka Lamová.

Číně se po 25 letech od převzetí kontroly nad Macaem podařilo umlčet tamní občanskou společnost a kritiky pročínských úřadů, shrnula francouzská agentura AFP. Poslední větší demonstrace Macao zažilo před deseti lety. Samotný Peking v minulosti Macao, kde je však stále větší svoboda než ve zbytku Číny, chválil za stabilitu a vlastenectví na rozdíl od Hongkongu. V této nedaleké zvláštní administrativní oblasti Číny panoval silnější odpor vůči propekingským úřadům.

Autonomii má bývalá portugalská kolonie zaručenou do roku 2049. Propojení s Čínou je ale rok od roku těsnější, dodala zpravodajka ČT.

Načítání...