Macao se před Čínou sklonilo a prosperuje

3 minuty
Události: Macao už 25 let patří Číně
Zdroj: ČT24

Před čtvrtstoletím převzala Čína kontrolu nad bývalým portugalským územím Macao. Podobně jako dřívější britská kolonie Hongkong, kterou Peking ovládl v roce 1997, má autonomii na základě principu jedna země, dva systémy. V praxi jsou ale mezi nimi velké rozdíly. Natáčela o tom zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová. Ve čtvrtek zahájil návštěvu území, kde žije na 700 tisíc lidí, čínský vůdce Si Ťin-pching.

Las Vegas východu, největší hráčské doupě na světě – i tak bývá Macao nazýváno. Jediné místo v Číně, kde jsou povoleny hazardní hry. Jeho správa přináší Pekingu uspokojivější výsledky, než je tomu u Hongkongu. Vydělává peníze a vyhýbá se kritice režimu.

„Ekonomika hodně vzrostla. Průměrný příjem obyvatel Macaa se pětkrát zvýšil oproti tomu, co jsme vydělávali v prvních letech po předání,“ vysvětluje ředitelka Centra pro studium Macaa, která patří pod Macajskou univerzitu Agnes Lamová.

Portugalci si Macao pronajali v roce 1557 a po odchodu v roce 1999 zanechali jiný otisk než Britové v Hongkongu, který se stal světovým finanční centrem s funkčními institucemi a vládou práva. Macao bylo chudé s těsnými vazbami na Čínu, připomíná Šámalová. A dodává, že na rozdíl od Hongkongu se Macao nikdy neprotivilo vůli čínské komunistické strany. Změny nastaly daleko rychleji, bez křiku a bez povšimnutí.

Žádné demonstrace, pochody ani protivládní aktivity

Zatímco v Hongkongu vyšly miliony lidí do ulic, aby hájily autonomii a svobody, tady bylo ticho. Úřady rychle zavedly bezpečnostní opatření a nepohodlné osoby nepouštěly do města. Většina obyvatel, z nichž skoro polovinu tvoří přistěhovalci z Číny, neměla potřebu protestovat.

„Mezi Macaem a Hongkongem existují rozdíly, pokud jde o politickou orientaci obyvatel. Obyvatelé Macaa jsou víc vlastenečtí. Proto se v Macau nekonaly žádné demonstrace, pochody ani protivládní aktivity,“ říká obyvatel Macaa Martin Ma.

Také další obyvatelka paní Leongová uvedla, že mládež v Hongkongu byla hodně emotivní. „V Macau, když cítíme nějakou nespravedlnost nebo máme stížnosti na vládu, volíme jiné cesty. Neděláme nic velkého.“

„Občanská společnost je zde relativně klidná a poslušná, to je realita,“ řekl francouzské agentuře AFP bývalý prodemokratický poslanec Au Kam-san. Mladí lidé si však podle něj zachovávají „svůj názor“. „Represe je cítit a občanská společnost byla umlčená,“ uvedl někdejší zákonodárce.

Významná prodemokratické hnutí ani svobodná silná média v Macau nikdy neexistovala, připomněla Šámalová. „Máme velmi dobré vztahy s centrální vládou a taky jsme nikdy neměli potřebu vést veřejnou debatu o tom, co znamená jedna země,“ doplnila ředitelka Lamová.

Číně se po 25 letech od převzetí kontroly nad Macaem podařilo umlčet tamní občanskou společnost a kritiky pročínských úřadů, shrnula francouzská agentura AFP. Poslední větší demonstrace Macao zažilo před deseti lety. Samotný Peking v minulosti Macao, kde je však stále větší svoboda než ve zbytku Číny, chválil za stabilitu a vlastenectví na rozdíl od Hongkongu. V této nedaleké zvláštní administrativní oblasti Číny panoval silnější odpor vůči propekingským úřadům.

Autonomii má bývalá portugalská kolonie zaručenou do roku 2049. Propojení s Čínou je ale rok od roku těsnější, dodala zpravodajka ČT.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledky útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
07:34Aktualizovánopřed 1 mminutou

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
10:05Aktualizovánopřed 9 mminutami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
20:32Aktualizovánopřed 20 mminutami

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
15:36Aktualizovánopřed 35 mminutami

PROFIL: Papež Lev XIV. je první hlavou katolické církve ze Severní Ameriky

Robert Francis Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Ve čtvrtek byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV. Je celkově 267. pontifikem.
20:25Aktualizovánopřed 41 mminutami

OBRAZEM: Katolíci vítají nového papeže

Nadšení ovládlo ve čtvrtek náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde čekaly desítky tisíc lidí na jméno nového papeže. Katolíci po celém světě slaví novou éru pod vedením amerického kardinála Roberta Francise Prevosta, jenž přijal jméno Lev XIV. Někteří návštěvníci i duchovní po oznámení výsledku volby mávali vlajkami USA.
před 1 hhodinou

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
17:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...