Lov na lišku. Čína cílí podle Američanů skrze vládní operaci na disidenty žijící v zahraničí

4 minuty
Horizont ČT24: Lov na lišku
Zdroj: ČT24

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Evropě je mimo jiné opět spojená s obavami ohledně vlivu asijské velmoci v demokratických zemích. Znepokojení nevyvolávají jen obchodní praktiky Pekingu, ale také špionáž či zásahy proti disentu. Takových případů je například ve Spojených státech amerických ze strany Číny rekordní počet – FBI zahajuje nové vyšetřování v souvislosti s touto zemí každých deset hodin. Podle odborníků vysílá Peking svými aktivitami jednoznačnou zprávu, že nikdo není mimo jeho dosah.

Svou zkušenost s „dlouhými prsty“ čínské vlády popsal v rozhovoru pro ČT například čínsko-americký křesťanský pastor Bob Fu.

„Čínská komunistická strana někdy organizovala více než sto těchto takzvaných demonstrantů, kteří obklopovali můj dům na západě Texasu. Každý den od devíti ráno do čtyř odpoledne. Téměř tři měsíce vyhrožovali mně a mé rodině,“ řekl Fu.

Demonstranti ho považovali za špiona. Jeho jménem vytvářeli falešné vyhrůžky bombovým útokem a sousedům rozdávali letáky s lživými informacemi o něm a jeho blízkých. Situace se vyhrotila až tak, že FBI musela pastora s rodinou na zhruba čtvrt roku přemístit na utajené místo.

Obezřetnost ho ovšem ani poté neopustila. „Opravdu se necítím v bezpečí. Agenti Čínské komunistické strany jsou k tomu motivováni... se spoustou demonstrantů v Hongkongu, s Tibeťany nebo Ujgury zacházeli násilně,“ upozornil pastor.

Podobnou zkušenost má i Wu Jianmin, bývalý vůdce čínského studentského prodemokratického hnutí z roku 1989. Jeho minulost ho dostihla i v Kalifornii. „Každý den fotografovali a natáčeli před mým domem. Šířili naši adresu na internetu. To vše velmi ohrožovalo bezpečnost členů mé rodiny,“ vzpomínal.

Globální vládní operace

Podle Američanů vytvořila Čína globální vládní operaci pod názvem Lov na lišku. V jejím čele má stát sám prezident Si Ťin-pching. Údajným cílem má být boj proti korupci.

Podle západních zemí jde ale jen o krytí a operace primárně cílí na čínské disidenty žijící v zahraničí. Od roku 2014 přiměl Peking prostřednictvím zmíněné operace k návratu do Číny více než osm tisíc lidí. K repatriaci používá únosy a další formy nátlaku – nejčastěji skrze rodinné příslušníky.

Jde o praktiky, které Peking opakovaně odmítá. Tvrzení označuje za lži. „Čínská vláda přísně dodržuje mezinárodní právo. Rozhodně jsme proti jurisdikci dlouhé paže,“ stálo ve vyjádření čínské ambasády ve Washingtonu.

Při příležitosti návštěv čínského lídra v jiných zemích se často zvedne i vlna odporu proti režimu a praktikám Čínské komunistické strany. Podobně jako když Si Ťin-pching loni zavítal do Spojených států na jednání Asijsko-pacifického hospodářského společenství. Nebo během jeho návštěvy před osmi lety v Praze. Lidé tehdy vyvěšovali tibetské vlajky, aby podpořili nezávislost země, kterou Čína okupuje. Odpůrci Pekingu se dokonce střetli s jeho příznivci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl tři tisíce

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru přesáhl tři tisíce, uvádí Reuters a AP s odvoláním na tamní a čínská média. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
12:05Aktualizovánopřed 2 mminutami

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 3 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 4 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 7 hhodinami
Načítání...