Louvre je v „žalostném stavu“. Dočká se renovace

Proslulá malba Mony Lisy, která je největším lákadlem pařížského muzea Louvre, bude viset ve zvláštní místnosti umožňující přímý vstup bez návštěvy ostatních expozic. Budova muzea se rozšíří o podzemní prostory a bude mít nový vchod z východní strany. Oznámil to francouzský prezident Emmanuel Macron, jenž představil rozsáhlý plán vládních investic do desetileté renovace nejnavštěvovanějšího muzea na světě, které je podle svého vedení v žalostném stavu.

„Louvre bude renovován a zvětší se,“ prohlásil Macron, který základní obrysy plánu představil v sále, v němž visí zmíněná malba Leonarda da Vinciho.

Nový vstup má rozšířit kapacity dosavadní prosklené pyramidy, která byla podle prezidenta navržena jako vstupní prostor pro čtyři miliony návštěvníků ročně, do muzea jich však proudí v posledních letech téměř devět milionů. Díky novým vstupním prostorům a zvýšení kapacity výstavních sálů pojme podle prezidenta Louvre až dvanáct milionů lidí.

Zvýšení vstupného

Přebudování vstupu bude dokončeno nejpozději v roce 2031, uvedl šéf Elysejského paláce. O nákladech se nezmínil, média je však odhadují na stovky milionů eur. Nejmenovaný činitel blízký prezidentovi podle agentury AFP očekávané výdaje vyčíslil na 700 až 800 milionů eur (17,5 až 20 miliard korun), z nichž převážná část půjde ze státních peněz. Macron hovořil pouze o částce deset milionů eur, kterou ministerstvo kultury investuje do příprav před samotným zahájením stavby.

Část nákladů by se mohla vrátit prostřednictvím zvýšení vstupného pro návštěvníky ze zemí mimo Evropskou unii, kteří podle prezidenta budou od příštího roku platit vyšší než základní vstupné, které činí 22 eur (550 korun).

Palác Louvre, který byl v Paříži postaven koncem dvanáctého století, byl po staletí oficiálním sídlem francouzských králů. Pak ho Ludvík XIV., unaven rebelujícími davy v Paříži, opustil a přesídlil do Versailles. Louvre se následně v roce 1793 stal muzeem královské sbírky umění.

Poslední velká renovace s otevřením současného západního vstupu byla dokončena koncem osmdesátých let. Vstupní prostor ze skla ve tvaru pyramidy od čínsko-amerického architekta I. M. Peie, který byl v době svého vzniku oceňován, je však v současnosti považován za nevyhovující. Problematický je mimo jiné proto, že jeho skleníkový efekt v letních dnech způsobuje v podzemní recepci muzea nepříjemné horko.

Podle ředitelky muzea Laurence des Carsové je v současnosti návštěva Louvru „fyzickým utrpením“, kdy je umělecká díla složité najít kvůli nedostatečnému označení, návštěvníci nemají dostatek prostoru na oddech a je zde nevhodné stravovací a hygienické zázemí. Ministryně kultury Rachida Datiová hovořila i o potenciálním ohrožení samotných uměleckých děl v důsledku četných technických poruch či velkých rozdílů teplot v jednotlivých částech budovy.

Louvre je nejen kulturní atrakcí, ale i důležitým politickým symbolem. Macron pronesl svůj vítězný projev po prvním zvolení do Elysejského paláce v roce 2017 právě před Louvrem. Tuilerijské zahrady obklopující bývalý královský palác zase hrály přední roli při olympijských hrách v Paříži loni v létě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledky útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

PROFIL: Papež Lev XIV. je první hlavou katolické církve ze Severní Ameriky

Robert Francis Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Ve čtvrtek byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV. Je celkově 267. pontifikem.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

OBRAZEM: Katolíci vítají nového papeže

Nadšení ovládlo ve čtvrtek náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde čekaly desítky tisíc lidí na jméno nového papeže. Katolíci po celém světě slaví novou éru pod vedením amerického kardinála Roberta Francise Prevosta, jenž přijal jméno Lev XIV. Někteří návštěvníci i duchovní po oznámení výsledku volby mávali vlajkami USA.
před 8 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...