Loď turecké pohraniční stráže najížděla do řecké. Provokace, tvrdí Atény

6 minut
Papadopulos: Na přechodu Kastanies panuje klid
Zdroj: ČT24

Na řecko-tureckém hraničním přechodu Kastanies/Pazarkule, kde se v předchozích dnech ve snaze dostat se do Evropské unie shromáždily tisíce lidí, panuje klid. Řecká pohraniční stráž opravuje poškozený hraniční plot, k menšímu incidentu mezi řeckou a tureckou pohraniční stráží došlo pouze na moři nedaleko ostrova Kos.

„Loď turecké pobřežní stráže najížděla na loď řecké pobřežní stráže. Atény to označily jako záměrnou provokaci a předvolaly si tureckého velvyslance. Naopak turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že takové chování turecké pobřežní stráže budou jejich úřady vyžadovat,“ uvedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos, který situaci sleduje na přechodu Kastanies.

Na pozemní hranici mezi Řeckem a Tureckem je však podle něj situace o poznání klidnější než na začátku měsíce, kdy Erdogan oznámil, že jeho země nebude bránit uprchlíkům v odchodu do Evropské unie.

Erdogan přirovnal řecké pohraničníky k nacistům

Atény v této souvislosti Ankaru obvinily, že turečtí pohraničníci pomáhají lidem překonávat hraniční plot a vybavují je nůžkami na pletivo. Turci zase tvrdí, že řecké síly už několik běženců zastřelily, Atény to ale označují za falešné zprávy.

Erdogan dokonce ve středu řecké pohraničníky přirovnal ke strážcům nacistických vyhlazovacích táborů. „To, co dělali v nacistických táborech, dělají i Řekové ve jménu Západu,“ uvedl turecký prezident. Řeky označil také za „fašisty“, „barbary“ a „placené legionáře“, kteří ve službách Západu zabíjejí.

Turecko podle svého prezidenta nechá migrantům dveře do Evropy otevřené, dokud EU nezačne plnit všechny závazky vyplývající z migrační dohody z roku 2016. „Dokud konkrétně nesplní všechna naše očekávání, budeme na hranici pokračovat v současné praxi,“ řekl. 

Na základě dohody z roku 2016 má Ankara bránit migrantům v cestě do Evropy výměnou za finanční pomoc, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU. Plnění dohody ze strany EU, především v oblasti finanční pomoci, Erdogan ale považuje za nedostatečné. Turecko přijalo už asi 3,6 milionu běženců ze Sýrie.

V pondělí Erdogan jednal v Bruselu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Unijní představitelé následně řekli, že migrační dohoda z roku 2016 je stále platná. Michel dodal, že neshody ohledně naplňování paktu se budou snažit vyřešit šéf unijní diplomacie Josep Borrell a turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu. Ten vyjádřil naději, že se podaří shodu najít do 26. března, kdy je naplánován začátek summitu EU v Bruselu. 

Americký list The New York Times napsal, že Řekové drží migranty, kterým se hranici podařilo překonat, v utajovaném internačním centru a brání jim podat žádost o azyl. Mluvčí řecké vlády toto tvrzení rezolutně odmítl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 10 mminutami

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 45 mminutami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 1 hhodinou

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 1 hhodinou

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 8 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...