Lavrov navštívil Mali. Africká země vyměnila francouzské spojence za ruské wagnerovce

4 minuty
Horizont ČT24: Lavrov navštívil Mali
Zdroj: ČT24

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov přijel do Mali stvrdit partnerství s tamním přechodným vojenským režimem. Před rokem junta vykázala francouzské spojence v boji s náboženskými teroristy a nahradila je ruskými žoldnéři z Wagnerovy skupiny, kteří se podle svědectví dopouští v konflikty zmítané zemi zvěrstev a hromadných vražd. Válečné zločiny wagnerovců začala vyšetřovat i mise OSN, její zástupce ale úřady z Mali vyhostily.

Přechodný režim boj s džihádisty nezvládá, a to ani po výměně mezinárodního partnera. Francouzskou armádu nahradili před rokem ruští wagnerovci, kteří k chaosu v zemi jen přispívají. Panuje podezření, že jsou zodpovědní i za hromadné vraždy, čímž se teď zabývá Organizace spojených národů.

„Pokud jde o některé experty OSN, kteří provádějí nějaký výzkum o údajně spáchaných válečných zločinech soukromou vojenskou společností Wagner – nejsem si vědom žádných expertů OSN, kteří by byli v takové pozici, aby mohli zvážit jakýkoli aspekt válečných zločinů, ať už je spáchal kdokoli,“ prohlásil v této souvislosti Lavrov.

O válečných zločinech žoldnéřů skupiny Putinova muže Jevgenije Prigožina má prý důkaz i francouzská armáda. Její dron zachytil v dubnu vojáky junty spolu s členy wagnerovců, jak u bývalé francouzské základny kopou masové hroby a plní je těly. Podle Paříže to byl pokus o ruskou operaci pod falešnou vlajkou.

Vyšetřovatele OSN i některé prominentní aktivisty před Lavrovovou návštěvou úřady ze země vykázaly. „Generální tajemník OSN hluboce lituje, že 5. února přechodná vláda Mali prohlásila ředitele divize pro lidská práva humanitární mise OSN pro stabilizaci Mali a zástupce vysokého komisaře OSN pro lidská práva za nežádoucí osoby,“ komentoval to mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.

Od začátku plnohodnotné pozemní invaze na Ukrajinu loni v únoru Moskvě mnoho přátel v zahraničí nezbývá. I proto se teď Kreml soustřeďuje právě na chudé africké země, jejichž režimy jsou někdy za ruskou podporu vděčné.

Vliv Ruska se může šířit i do dalších zemí regionu

Vojenský režim v Mali se opakovaně brání, že Rusové mají jen bojovat proti islámskému terorismu. V zemi se rozhořel po povstání Tuaregů v roce 2012, které islamisté zneužili pro své účely. „Tím, že jsme se rozhodli prohloubit spolupráci s Ruskem, chce Mali ukázat, že se nehodláme omlouvat za výběr našich partnerů. Toto je rozhodnutí Mali,“ prohlásil ministr zahraničí Abdoulaye Diop.

Mírová mise OSN v zemi zatím trvá, ale její členové si stěžují, že nemohou téměř vůbec normálně působit. Junta například zakazuje létání dronů, čímž se jakákoliv cesta mimo základnu stává pro jednotky mimořádně nebezpečnou.

Německo, které má v zemi tisíc vojáků, už rozhodlo o svém stažení ke květnu příštího roku. S Velkou Británií teď uvažuje o urychlení odchodu ze země. „Situace tam se nijak nezměnila, budeme i nadále zjišťovat, kdy a čím můžeme létat,“ podotkl německý ministr obrany Boris Pistorius.

Vliv wagnerovců, potažmo Ruska, se může brzy rozšířit i do dalších zemí Sahelu, které mají problém s džihádisty, jako jsou Guinea, Burkina Faso nebo Čad, což Lavrov naznačil během návštěvy. Od počátku ruské přítomnosti v Mali se násobně zvýšil počet civilních obětí konfliktu, meziročně z asi pěti set v roce 2020 na víc než dva tisíce v roce 2021.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Palestinci hlásí šestnáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 6 mminutami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 59 mminutami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 1 hhodinou

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 1 hhodinou

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 2 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 4 hhodinami
Načítání...