Konflikt v Kongu eskaluje, povstalci vstoupili do další metropole

4 minuty
Zóna ČT24: Povstalci v Kongu postupují k dalším městům, v zemi umírají tisíce lidí
Zdroj: ČT24

Po zdánlivém uklidnění dál eskaluje konflikt v Demokratické republice Kongo. Povstalecká skupina M23 spolu se rwandskou armádou vstoupila do milionového města Bukavu v konžské provincii Jižní Kivu. Stalo se tak pár hodin poté, co povstalci ovládli strategicky významné letiště Kavumu. Rebelové minulý týden přitom vyhlásili příměří a odmítli, že by hodlali pochodovat směrem na hlavní město.

Bezpečnostní a humanitární zdroje v pátek potvrdily obsazení letiště povstalci, stejně jako jejich vstup na severozápadní předměstí Bukavu, kde se téměř nesetkali s odporem. Konžští vojáci s rodinami dostali ráno pokyn opustit vojenské tábory ve městě, uvedla agentura AFP.

Rebelové se k Bukavu dostali ze severu od města Goma, metropole provincie Severní Kivu, které za cenu velkého krveprolití ovládli na konci ledna. Ovládnutí Bukavu by mohlo znamenat bezprecedentní rozšíření území pod kontrolou M23 a uštědřit další ránu autoritě centrální konžské vlády v Kinshase, poznamenala dříve agentura Reuters.

Už dříve byly ve městě slyšet výstřely a šířil se chaos, situace byla nepřehledná. „Máme strach, myslím si, že budu muset opustit město, protože ti, kteří nás chrání, už utíkají,“ uvedl obyvatel Bukavu André Philippe.

Na videu, které na letišti Kavumu natočil místní obyvatel, je podle Reuters vidět muže ve vojenských uniformách kráčející městem, v němž se mezitím ozývá střelba. Reuters rovněž s odvoláním na tři zdroje napsal, že už předtím povstalci ovládli město Katana, asi jedenáct kilometrů od Kavumu. Město Kabamba severně od Katany bylo údajně ovládnuto už ve čtvrtek.

Agentura Reuters už předtím informovala, že ovládnutí Bukavu by znamenalo bezprecedentní rozšíření území pod kontrolou M23 a uštědřilo by další ránu autoritě centrální konžské vlády v Kinshase.

Stále další území si rebelové podle svědků podrobují s pomocí brutality. Na počátku týdne milice CODECO, které patří ke stovce povstaleckých skupin, zmasakrovaly hlavně s pomocí mačet vesnici na východě země. Podle aktuální bilance počet mrtvých vzrostl na osmdesát.

Humanitární krize

Kongo se propadá do stále hlubší humanitární krize. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky upozorňuje, že 350 tisíc lidí nemá střechu nad hlavou. Samotné uprchlické tábory se staly terčem ostřelování i rabování. Jen v okolí Gomy je zničených sedmdesát procent útočišť pro běžence. Jen od ledna vyhnal postup povstalců z domovů celkem půl milionu lidí.

„Stovky tisíc vysídlených lidí nyní žijí v přeplněných provizorních přístřeších, kostelích a nemocnicích. Uprchlíky v Gomě taky postihuje narůstající kriminalita,“ podotkla mluvčí UNHCR Eujin Byunová.

Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) zřídila mobilní kliniky na silnicích vedoucích z povstalci ovládané Gomy na východ i sever a vyhodnocuje situaci v dalších přilehlých oblastech. Její týmy nadále ošetřují pacienty v táborech, léčí podvýživu s cholerou a pečují o oběti sexuálního násilí. MSF také rozdávají čistou vodu a potraviny a snaží se zajistit v táborech alespoň minimální úroveň hygienického zázemí.

„Tento týden se některé tábory skoro celé vyprázdnily během pouhých několika hodin. Lidé odcházejí s tím málem, co mají,“ řekl Thierry Allafort-Duverger, vedoucí krizových zásahů MSF v Gomě. Uprchlí lidé rozmontovávají i základny humanitárních organizací a berou s sebou vše, co by mohlo být užitečné, jako jsou židle, plachty nebo lana.

UNICEF varuje i před sexuálním násilím, ke kterému se uchylují obě strany konfliktu. Jen za první týden zaznamenal 572 případů znásilnění. 170 obětí představovaly děti. Ještě na počátku tohoto týdne museli humanitární pracovníci stále odnášet rozložená těla z věznice v Gomě. Tam na počátku bojů uprostřed chaosu utekli vězni z mužského křídla a dostali se do toho ženského, kde znásilnili a zaživa upálili stovky žen.

„Je to skutečně srdcervoucí. Ležely tam více než dva týdny. Ten zápach byl všude, úplně všude,“ popsal obyvatel Gomy žijící poblíž věznice Pacifique Mughulwa.

Prezident se snaží o mezinárodní podporu

Konžský prezident Félix Tshisekedi se snaží získat mezinárodní podporu, která by pomohla krizi ukončit. Odletěl proto na mnichovskou bezpečnostní konferenci. Zdroj z prezidentova okolí podle Reuters dříve řekl, že se Tshisekedi chystá do Addis Abeby na víkendový summit Africké unie (AU), k jehož hlavním tématům bude patřit i konflikt v Kongu. Prezidentova mluvčí ale později uvedla, že místo Tshisekediho bude zemi na AU reprezentovat konžská premiérka Judith Suminwaová Tulukaová.

Východoafrické státy také na svém summitu vyzvaly Rwandu, aby své vojáky stáhla. Podle afrikanisty Jakuba Zbýtovského je ale vliv těchto států velice symbolický. „Prezident Rwandy Paul Kagame už předem řekl, že jakýkoliv nátlak nehodlá akceptovat, tudíž možné řešení je spíše v rámci mezinárodního tlaku tak, jak se stalo v roce 2012,“ poukázal. Tehdy Rwanda kvůli mezinárodnímu tlaku a omezení financování rozvoje ukončila podporu povstaleckých sil.

Europarlament už ve čtvrtek vyzval Evropskou komisi, aby zmrazila podporu pro Rwandu. Právě ta milice M23 podle Západu podporuje. OSN odhaduje, že Kigali na pomoc rebelům poskytlo až čtyři tisíce vojáků.

Podle afrikanisty Jakuba Zbýtovského je důvodů pro konflikt více. „Obě strany mají trošku jiný narativ. Kongo vidí problém především ve snaze Rwandy získat nerostné suroviny na východě země, kterých je poměrně hodně. Naopak Rwanda se snaží svou rétorikou upozornit na etnické pnutí mezi kmeny Hutuů a Tutsiů, které pokračovalo po rwandské genocidě na východě Konga,“ podotkl a dodal, že mezi problémy patří i legitimita prezidenta Tshisekediho nebo slabost státu v těchto východních oblastech.

Zbýtovský si také nemyslí, že by tato krize mohla přerůst v širší regionální konflikt. „Pokud by dále eskalovala tato situace, tak se to může stát. Nicméně nepředpokládám to, jelikož tento konflikt je na hranicích Rwandy a Konga a Rwanda by zřejmě měla problémy podporovat tyto milice, kdyby zaútočily na jiný stát,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo pět lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má pět obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o nejméně sedmi stech lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
13:35AktualizovánoPrávě teď

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil podle agentury AFP Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let, příčinou jeho smrti byla mozková mrtvice. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 1 mminutou

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 3 mminutami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 23 mminutami

Obrazem: Zaplněné Svatopetrské náměstí i účast státníků přineslo rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 32 mminutami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
14:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
07:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...