Konžští povstalci se zmocnili letiště v Gomě

Povstalecká skupina M23 podporovaná Rwandou se zmocnila letiště ve východokonžském městě Goma, uvedla Reuters s odvoláním na diplomatické a bezpečnostní zdroje. Demonstranti, kteří podle médií požadují zásah proti povstalcům, dříve zaútočili v konžské metropoli Kinshasa na několik ambasád včetně americké a francouzské. Povstalci od počátku roku dobyli rozsáhlá území na východě Konžské demokratické republiky a v posledních dnech se snaží dobýt Gomu. Za uplynulé tři dny si boje v Gomě vyžádaly přes sto životů, uvedla agentura AFP.

Během posledních tří dnů se Goma změnila v bojiště plné mrtvých těl, napsala AFP s odvoláním na místní zdroje. „Spousta těl se stále nachází ve městě, měla by být odvezena co nejrychleji,“ citovala agentura jednoho z místních lékařů. Kromě více než stovky mrtvých si boje vyžádaly také tisícovku zraněných.

Během úterý dostala skupina M23 pod kontrolu letiště, uvedl Corneille Nangaa, vůdce aliance AFC, za jejíž ozbrojené křídlo je M23 považováno. AFC je podle něj připravena v Gomě vládnout. Konžská vláda se podle Reuters prozatím nevyjádřila. Podle bezpečnostních zdrojů agentury AFP jsou na letišti spolu s ozbrojenci M23 přítomni i rwandští vojáci. Více než dvanáct set konžských vojáků se podle zdroje vzdalo.

Evropský diplomatický zdroj Reuters dříve v úterý řekl, že ambasády Spojených států, Francie, Rwandy, Ugandy a Keni se v konžském hlavním městě Kinshase staly terčem útoku demonstrantů. Ti podle agentury AP požadují, aby se tyto země postavily proti postupu povstalců ze skupiny M23. Policie proti výtržníkům, kteří se dopouštěli rabování, použila slzný plyn.

Lidé prchají z východního Konga do Rwandy
Zdroj: Reuters/Thomas Mukoya

Později nizozemská vláda a belgická agentura Belga informovaly, že se terčem útoku stala také velvyslanectví Belgie a Nizozemska. Demonstranti podle Belgy zapálili vrata belgické ambasády. Nizozemská vláda uvedla, že místní úřady pomohly situaci dostat pod kontrolu. Do areálu americké a francouzské ambasády se podle zdroje Reuters protestujícím vniknout nepodařilo.

Šéf francouzské diplomacie Jean-Noël Barrot upřesnil, že demonstranti na francouzské ambasádě způsobili požár, který se ale podařilo dostat pod kontrolu. „Tyto útoky jsou nepřijatelné,“ dodal s tím, že Francie dělá vše pro to, aby chránila své občany.

Pokračující boje o Gomu

Osud Gomy, konžského hospodářského a obchodního centra, je stále nejasný. Představitelé OSN se nechali slyšet, že situace je chaotická, protože v některých částech města pokračují boje, uvádí BBC. Od pátku je Goma odpojena od dodávek elektřiny a vody.

Mezinárodní výbor Červeného kříže podle AFP varoval, že z laboratoře v Gomě hrozí v důsledku bojů únik viru eboly, jejíž smrtnost dosahuje 25 až 90 procent. Už několik let proti ní ale existují vakcíny.

OSN přitom už v neděli informovala, že do Gomy vstoupilo na 3500 rwandských vojáků. Střelba byla v noci na úterý slyšet v několika částech města, a to zejména kolem letiště, které měly do úterního odpoledne pod kontrolou vládní jednotky a mírové síly OSN.

„Chvíli byl včera (v pondělí) v noci klid, ale střelba znovu začala o půlnoci,“ řekla agentuře seniorka žijící v severní čtvrti Majengo nedaleko letiště. Další obyvatel střelbu blízko letiště potvrdil a dodal, že spolu s rodinou ležel na zemi.

Rwandští vojáci eskortují konžské síly, které se vzdaly v Gomě
Zdroj: Reuters/Jean Bizimana

Nemocnice hlásí stovky zraněných

Podle agentur OSN leží v ulicích mnoho těl. Stovky lidí byly přijaty do nemocnice se střelnými a jinými zraněními, uvedla Adelheid Marschangová, koordinátorka Světové zdravotnické organizace (WHO) pro mimořádné situace v Kongu. Oběťmi bojů jsou podle ní i velmi malé děti.

V cestovatelském systému Drozd je pro Kongo registrován jediný Čech, uvedl mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. České úřady nikdo nekontaktoval se žádostí o pomoc. „Situaci sledujeme. Na naší ambasádě nemáme hlášené žádné incidenty. Postup pro evakuace máme obecně nastavený, ale z bezpečnostních důvodů tyto záležitosti nekomentuji,“ dodal později mluvčí.

O situaci v Kongu bude v úterý jednat Rada bezpečnosti OSN. Ta vyzvala povstalce k zastavení ofenzivy a „vnější síly“ k okamžitému stažení. Postup rebelů má řešit i mírová a bezpečnostní rada Africké unie.

Prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa o nejnovější eskalaci v Kongu hovořil se svým rwandským protějškem Paulem Kagamem. Dvojice se shodla na tom, že je třeba dosáhnout příměří.

Mluvili spolu poté, co na východě Konga za poslední týden zemřelo sedmnáct zahraničních vojáků z mírových jednotek, které tam pomáhají vládě právě v boji s povstalci. Třináct zabitých vojáků pocházelo z Jihoafrické republiky, tři z Malawi a jeden z Uruguaye. Další čtyři jihoafričtí vojáci z mírových sil podle armády JAR zahynuli v pondělí v bojích u letiště v oblasti Gomy.

Země bohatá na přírodní zdroje

V Demokratické republice Kongo, která je zhruba stejně velká jako západní Evropa, žije sto milionů lidí. O její bohatá ložiska vzácných kovů a minerálů, včetně zlata, kobaltu, diamantů či coltanu, mají zájem nejen povstalci, ale i čínské a západní společnosti, zmiňuje Reuters.

Město Goma, v němž nyní žijí asi dva miliony lidí včetně obyvatel vysídlených kvůli bojům, v posledních týdnech čelilo postupu povstalecké skupiny M23, která už mnoho let bojuje proti konžské vládě a od začátku letošního roku dobyla značná území.

Kořeny bojů sahají k rwandské genocidě

K vyhrocení situace v pohraniční oblasti mezi Rwandou a Kongem přispěly dvě regionální války po genocidě ve Rwandě v roce 1994. Extremisté z kmene Hutu tehdy vyvraždili milion Tutsiů a umírněných Hutuů. Do Konga uprchlo mnoho Hutuů – jak těch, kteří se snažili uniknout před genocidou, tak těch, kteří měli na rukou krev.

Skupina M23 vznikla v roce 2012 a mimo jiné tvrdila, že chce bránit tutsijské obyvatelstvo před diskriminací. Rwanda už dříve obvinila konžské úřady ze spolupráce s částí těch, kdo byli odpovědní za genocidu. Šéf mírových sil OSN Jean-Pierre Lacroix ale prohlásil, že není pochyb o tom, že rwandské síly M23 podporují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Vysokorychlostní roky,“ bilancuje končící šéfka německé diplomacie

Končící německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se má nově přesunout do New Yorku, kam ji sousední země nominovala do role předsedkyně Valného shromáždění OSN. Její zvolení se považuje za formalitu. Tři a půl roku ve funkci šéfky německé diplomacie hodnotí jako „vysokorychlostní roky“ provázené agresí Moskvy vůči Ukrajině, válkou na Blízkém východě a konfrontací s Ruskem, které kritizovala mnohem důrazněji než její předchůdci.
před 7 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík recipročních cel, na zboží z Evropské unie bude činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 19 mminutami

Americké univerzity přicházejí na popud Bílého domu o peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu, která se tak podle agentury AP stala další z prestižních vzdělávacích institucí, jejichž peníze z federálních zdrojů jsou kvůli „nátlakové kampani“ ohroženy.
před 27 mminutami

Putinův zmocněnec Dmitrijev jednal ve Washingtonu s Witkoffem, tvrdí Reuters

Vysoce postavený ruský vyjednávač, zmocněnec ruského prezidenta Vladimira Putina pro investice Kirill Dmitrijev se ve Washingtonu setkal s americkými představiteli, pozval ho Trumpův zmocněnec Steve Witkoff. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované americké představitele.
před 1 hhodinou

Katar podle policie platil spolupracovníkům Netanjahua za zlepšování své pověsti

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu začátkem týdne vypovídal před soudem v kauze, která dostala název Katargate. Dva jeho blízcí spolupracovníci jsou totiž podezřelí, že s tímto emirátem udržovali nezákonné vazby a snažili se vylepšovat jeho obraz v očích veřejnosti. Katar má přitom blízko k Íránu – úhlavnímu izraelskému nepříteli.
před 1 hhodinou

Trump oznámil dvacetiprocentní cla na zboží z EU

Americký prezident Donald Trump oznámil další tarify na dovoz. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Základní tarif na veškerý dovoz do Spojených států bude 10 procent, pro dalších přibližně šedesát zemí s největší obchodní nerovnováhou prezident uvalí vyšší clo. Trump dodal, že příslušný exekutivní příkaz podepíše ještě ve středu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ruské rakety zabily v Kryvém Rihu čtyři lidi, drony mířily na Charkov

Při ruském raketovém útoku na Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti ve středu zemřeli čtyři lidé, dalších čtrnáct se zranilo, informují úřady. Po útoku podle nich vypukl požár. Rusko už dříve v noci podle letectva bránící se země na Ukrajinu vyslalo 74 dronů. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové zase tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Izraelští extremisté podpalovali domy ve vesnici na Západním břehu

Na Západním břehu Jordánu v noci na středu napadla padesátičlenná skupina izraelských osadníků palestinskou vesnici Dúma. Extremisté ničili a podpalovali domy a auta. V Gaze pak Jeruzalém rozšiřuje svou obnovenou ofenzivu, izraelská armáda tam podle zdrojů teroristického hnutí Hamás zabila šedesát lidí.
před 8 hhodinami
Načítání...