Konžští povstalci vstoupili do dvoumilionové metropole

5 minut
Horizont ČT24: Postup povstalců v Kongu
Zdroj: ČT24

Prudké boje v pondělí pokračovaly ve východokonžském městě Goma u hranic s Rwandou mezi konžskými silami a bojovníky ozbrojené skupiny M23, kteří do města vstoupili předchozího dne. V centru Gomy se podle agentury AFP od rána ozývaly trvalé dělostřelecké detonace a intenzivní palba z ručních zbraní. Je obtížné určit, které části města padly do rukou M23 a rwandských vojáků a které zůstávají pod kontrolou konžské armády. Oblast je důležitá kvůli velkým zásobám nerostného bohatství, zejména coltanu důležitého při výrobě mobilních telefonů, notebooků, vojenského zařízení či jaderných reaktorů.

Šéf mírové mise OSN v pondělí potvrdil, že v Gomě jsou i rwandští vojáci, kteří bojují na straně povstalecké M23. OSN už v neděli uvedla, že do Gomy vstoupilo na 3500 rwandských vojáků, napsala v pondělí agentura AFP. Rada bezpečnosti OSN vyzvala povstalce k zastavení ofenzivy a „vnější síly“ k okamžitému stažení.

Zatímco povstalci tvrdí, že Gomu obsadili, podle mírové mise OSN se ve městě stále bojuje a „situace je velmi, velmi proměnlivá“. „Boje rozhodně ještě neskončily,“ řekl vysoký představitel OSN Bruno Lemarquis poté, co povstalci z M23 prohlásili, že mají největší město na východě Demokratické republiky Kongo pod kontrolou.

„Je to hodně složité. Snažili jsme se udržet pozice, ale marně. Cíle bombardoval vrtulník. Jak (nepřátelé) postupují, jsou eliminováni. Přicházejí ale stále,“ prohlásil příslušník jednotek Demokratické republiky Kongo.

„Střílí se v celém městě. Nevíme, kdo pálí, jestli hnutí M23, nebo naši (vládní) vojáci. Město prochází velmi komplikovanou situací a máme za to, že nepřátelé (z M23) jsou už v ulicích Gomy,“ sdělila obyvatelka Gomy Patrice Naanga.

Tvrzení vlády a povstalců

„Obsadili jsme Gomu a nařídili jsme (vládním) vojákům, aby se vzdali do 3:00 místního času (2:00 SEČ),“ sdělil agentuře Reuters Corneille Nangaa, vůdce svazu konžských povstaleckých skupin, jehož je M23 součástí. „Goma je v našich rukou,“ dodal s tím, že chce dojít až do metropole Kinshasy, která je podle něj „zdrojem všech problémů“. Hlavní město se nachází asi 1580 kilometrů vzdušnou čarou na západě země.

Reuters nemohl bezprostředně potvrdit, zda povstalci ovládají celé město. Armáda má stále pod kontrolou letiště na východě města, kde jsou i mírové síly OSN. Obyvatelé uvedli, že v blízkosti letiště, centra města a u hranic se Rwandou je slyšet střelba. Neověřená videa sdílená na sociálních sítích ukazují kolony těžce ozbrojených mužů, pravděpodobně bojovníků M23, procházejících severním předměstím města, dodala agentura.

„(Konžská) vláda nadále pokračuje v práci, aby zabránila krveprolití a ztrátám na životech,“ uvedl v pondělí mluvčí vlády Patrick Muyaya na sociální síti X. Jednalo se o první oficiální reakci Konga od vstupu M23 a jejích spojenců do města. Informace k aktuální situaci v Gomě ale podle AFP neuvedl. Armáda také z vyvýšeného místa ostřelovala pozice Rwanďanů na druhé straně hranice, v asi čtyři kilometry vzdáleném městě Gisenyi.

Rwanda v pondělí uvedla, že boje u hranic ohrožovaly její bezpečnost. Tamní vláda nepopřela, že pomáhá M23, a obvinila konžské úřady, že podporují ozbrojené milice usilující o její svržení. Podle agentury Reuters uvedla s odkazem na rwandskou armádu, že konžské ostřelování zabilo pět lidí ve městě Rubavu a 26 dalších osob zabilo.

Uruguayské modré přilby dislokované nedaleko Gomy v noci na pondělí dokumentovaly kapitulaci více než stovky vládních vojáků, kteří složili zbraně. Měli takto vyslyšet ultimátum povstalců a na základně OSN hledali bezpečné útočiště. Někteří příslušníci pravidelné konžské armády měli podobně prchat i do sousední Rwandy.

Na sociálních sítích se v pondělí objevila videa, na nichž jsou obyvatelé Gomy rabující zboží před letištním celním skladem. K chaosu ve městě přispělo i to, že z hlavní věznice ve městě utekly tisíce vězňů, uvedl jeden z vězeňských úředníků, kterého citoval Reuters.

Boje odsoudily Francie, USA i Británie

„Francie důrazně odsuzuje ofenzivu skupiny M23, podporované rwandskými ozbrojenými silami, jež vedla ke smrti příslušníků mírových sil a k vysídlení několika tisíc lidí. Boje musí být zastaveny a musí být obnoven dialog,“ prohlásil v pondělí při příchodu na jednání ministrů zahraničí zemí EU v Bruselu šéf francouzské diplomacie Jean-Noël Barrot.

Rada bezpečnosti OSN ve svém prohlášení citovaném agenturou AFP odsoudila „hrubé nerespektování“ svrchovanosti a územní celistvosti Demokratické republiky Kongo. Žádá také stažení „vnějších sil“, aniž by je konkrétně jmenovala.

Tažení povstalců na regionální metropoli již dříve odsoudily Spojené státy, k zastavení bojů vyzývá i Británie.

Demokratická republika Kongo, která je zhruba stejně velká jako západní Evropa, je domovem stovky milionů lidí a o její bohatá ložiska vzácných kovů a minerálů, včetně zlata, kobaltu, diamantů či coltanu, mají zájem nejen povstalci, ale podle Reuters i čínské a západní společnosti.

K vyhrocené situaci v pohraniční oblasti mezi Rwandou a Kongem přispěly dvě regionální války po genocidě ve Rwandě v roce 1994. Během této genocidy extremisté z kmene Hutu vyvraždili milion Tutsiů a umírněných Hutuů. Do Konga uprchlo mnoho Hutuů – jak těch, kteří se snažili uniknout před genocidou, tak těch, kdo měli na rukou krev. Rwanda už dříve obvinila konžské úřady ze spolupráce s částí těch, kdo byli odpovědní za genocidu ve Rwandě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 1 hhodinou

Sovětské názvy ulic či zabírání bytů. Jak se Rusové chovají na okupovaných územích

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu trvá již přes tři roky a Rusové mezitím pokračují v osídlování okupovaných území. Server BBC informoval o tom, jak okupanti zabavují ukrajinské byty v Mariupolu, přičemž zároveň vystavují domy nové. Podle stejného schématu postupují Rusové také v Berďansku, který chtějí podle plánu přestavět. Odstranit při tom mají například i školu či ulici. Některé názvy berďanských ulic už navíc nesou sovětské názvy.
před 1 hhodinou

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 2 hhodinami

Americký soud zablokoval část Trumpova výnosu o pořádání voleb

Americký soud zablokoval část exekutivního výnosu prezidenta Donalda Trumpa z konce března, který měl zavést nová pravidla pro pořádání federálních voleb včetně požadavku na předkládání úředního dokladu o občanství při registraci voliče. Vedení demokratů a řada občanských sdružení tento výnos kritizovaly s tím, že hrozí, že oprávněným občanům bude odepřeno volební právo. Informovaly o tom tiskové agentury Reuters a AP.
před 2 hhodinami

Se zesnulým papežem se rozloučilo už skoro sto tisíc lidí

Po krátké přestávce se ve čtvrtek ráno znovu otevřela bazilika svatého Petra ve Vatikánu, aby se veřejnost mohla rozloučit s papežem Františkem. Už více než 90 tisíc lidí se od středečních jedenácti hodin do čtvrtečních 19:00 přišlo do baziliky svatého Petra ve Vatikánu rozloučit s hlavou katolické církve, která zemřela v pondělí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 10 hhodinami

Ruské rakety dopadaly na Kyjev. Trump útoky odsoudil

Při ruském nočním raketovém úderu na Kyjev zahynulo nejméně dvanáct lidí a dalších více než devadesát bylo zraněno, uvádějí nejnovější zprávy záchranářů. Výbuchy bylo v noci slyšet i v Charkově na východě Ukrajiny, informovala agentura Reuters s odkazem na místní úřady. Americký prezident Donald Trump útoky odsoudil a vyzval ruského vůdce Vladimira Putina, aby s nimi přestal.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Student zabil ve Francii nožem spolužačku, další žáky zranil

Na střední škole u západofrancouzského města Nantes ve čtvrtek jeden ze studentů zaútočil nožem a zabil spolužačku, další tři žáky zranil. V dalším útoku mu zabránili učitelé. Agentura Reuters s odkazem na policejního mluvčího uvedla, že nic nenasvědčuje teroristickému motivu. Patnáctiletého studenta později zatkla policie. Podle studentů domnělý pachatel před činem rozeslal hromadný e-mail o svých problémech.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...