Surovinám i úrodě navzdory. „Zapomenuté“ Kongo kvůli bojům a korupci trpí

2 minuty
Kongo sužuje konflikt už přes dvacet let, svět na něj zapomněl
Zdroj: ČT24

Bez jeho nerostných surovin se neobejde žádný počítač ani mobilní telefon. Demokratickou republiku Kongo proslavily také diamanty a měď, přesto patří středoafrický stát mezi sedm nejchudších na světě. Může za to hlavně světem zapomenutý konflikt, který trvá přes 20 let, ale i zkorumpované úřady.

Farmáři na východě Konga pravidelně nemají co jíst, i když tamní úrodná půda nese plody čtyřikrát ročně. Stačí, aby jejich vesnicí prošla jedna z padesáti ozbrojených skupin. „Lidi tu opravdu hodně trpí. Žijeme v poválečné zemi,“ říká obyvatel Minovy Anicef Bougiriri.

V oblasti se bojuje nepřetržitě od roku 1996. Od té doby v konfliktu zemřelo až šest milionů lidí a miliony dalších utekly z domovů. Situaci věrně odráží stav místních silnic ‒ neustálé kličkování mezi nebezpečími střídají tvrdé nárazy.

„Bohužel některé oblasti dřív zajištěné a prohlášené za bezpečné už klidné nejsou. Násilnosti se tam vrátily,“ podotkl koordinátor humanitární pomoci OSN Tobias Schuldt. Největší díry v potřebách obyvatel se snaží zalátat právě OSN a neziskové organizace, i ony ale mají ztráty.

Zapomenuté Kongo
Zdroj: ČT24

Jakoukoli pomoc navíc ztěžuje téměř neexistující infrastruktura. Peněz na opravu přitom stát velikosti západní Evropy může mít dost ‒ díky ohromným zásobám mědi, zlata i čtyř klíčových nerostů pro výrobu elektroniky.

Zisk z nich ale většinou mají jen zkorumpovaní úředníci. Nevymizely ani nechvalně proslulé krvavé diamanty z nezajištěných dolů, kde chudé horníky nutí k práci ozbrojenci. „Většina nerostného bohatství se načerno prodává v sousedních zemích za víc peněz,“ uvedl Gregoire Kasadi.

Konžané z výnosů nemají nic, politikům proto navzdory nedávným dohodám nevěří. Ze špatné bezpečnostní situace viní i 19 tisíc příslušníků největší mírové mise OSN na světě. Naděje na zlepšení zůstává v nedohlednu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo devět lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo devět lidí, oznámila na síti X policie. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04AktualizovánoPrávě teď

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 2 hhodinami

Tisíce věřících proudí k hrobu papeže Františka v Římě

Asi dvacet tisíc lidí se v neděli podle italské televize Sky TG24 přišlo poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, z toho třináct tisíc se už dostalo dovnitř, ostatní čekají ve frontě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
11:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 4 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na 28

Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar Abbás vzrostl na 28, přes tisíc dalších lidí utrpělo zranění. V neděli o tom informovala agentura AFP s tím, že není jasné, kolik zaměstnanců bylo v době výbuchu v přístavu. Oheň už mají hasiči pod kontrolou, stále ale není uhašen. Celní odbavení a nakládka kontejnerů byly obnoveny, oznámilo podle AFP íránské ministerstvo vnitra.
10:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marca Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 10 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...