Jihokorejský soud zrušil zatykač na sesazeného prezidenta

Jihokorejský soud vyhověl žádosti obhájců prezidenta Jun Sok-jola o zrušení zatykače, který na něj byl vydán kvůli vyhlášení stanného práva loni v prosinci, a připravil tak půdu pro jeho propuštění z vazební věznice. Junovi obhájci rozhodnutí soudu uvítali, ale upozornili, že prezident zůstává ve vězení a nemusí být propuštěn okamžitě, neboť proti rozhodnutí se mohou odvolat státní zástupci. Informují o tom světové tiskové agentury.

Politická krize v Jižní Koreji vypukla loni 3. prosince, když Jun dekretem vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji. Jen o několik hodin později se však proti prezidentovu kroku postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda. Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí a o jeho setrvání ve funkci nebo odvolání rozhodne ústavní soud.

Sesazeného prezidenta v jeho rezidenci 15. ledna zadržel Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) a vzal jej do vazby. Soud vyhověl Junově žádosti o propuštění proto, že zákonná lhůta jeho formálního zadržení uplynula ještě předtím, než jej prokuratura 26. ledna obvinila ze vzpoury.

Lhůta totiž vypršela v devět hodin ráno a prokurátor Juna obvinil krátce před 19. hodinou. S tím ale nesouhlasí obžaloba, podle níž by se lhůta, než prokuratura obvinění podala, měla počítat na dny, a nikoli na minuty a hodiny, napsala agentura Jonhap.

Soud také souhlasil s námitkou ohledně nezákonnosti vyšetřování, které protikorupční úřad prováděl v souvislosti s Junovým obviněním ze vzpoury. Prezidentův právní tým totiž tvrdil, že zatímco CIO spadá do působnosti ústředního okresního soudu, vyšetřovatelé získali zatykač od západního okresního soudu, a neměli tak tudíž pravomoc Juna zatknout.

„Rozhodnutí soulského ústředního okresního soudu schválit zrušení zatčení potvrzuje, že zde stále existuje právní stát. Teď je míč na prokurátorově straně, která musí okamžitě nařídit prezidentovo propuštění,“ řekli Junovi právníci.

Jihokorejský trestní řád podle právníků požaduje, aby podezřelý ve vazbě strávil ještě sedm dní, během nichž se obžaloba může odvolat. Pokud tak neučiní, Jun se dostane na svobodu. Prokuratura se k záležitosti bezprostředně nevyjádřila.

Rozhodnutí vítá Junova Strana lidové moci

Verdikt uvítala Junova Strana lidové moci (PPP) i prezidentská kancelář, která se „spolu s lidmi těší na rychlý návrat prezidenta do služby“. Hlavní opoziční Demokratická strana (DS) vyjádřila rozhořčení nad „propuštěním vůdce vzpoury“ a vyzvala k podání okamžitého odvolání. To ale v případě, kdy je přerušena vazba, ústavní soud již dříve označil za protiústavní.

Po rozhodnutí soudu začali Junovi příznivci jásat a směřovat do prezidentova sídla v centrální obchodní čtvrti Jongsan. S hesly na podporu zadržovaného prezidenta a proti opozici se na střeše jedné z budov zapálil devětasedmdesátiletý muž, kterého museli záchranáři převézt do nemocnice, kde zůstává ve vážném stavu.

Prokuratura kvůli vyhlášení mimořádného stavu 26. ledna obvinila Juna, exministra obrany Kim Jong-hjona a bývalého šéfa velení obranného zpravodajství No Sang-wona ze vzpoury. Policie také 4. března prokuratuře předala obvinění tří zmíněných z vlastizrady. V obou případech se povedou zvláštní soudní slyšení.

O setrvání prezidenta ve funkci nebo jeho odvolání v Jižní Koreji rozhoduje ústavní soud. Ten poprvé zasedl 27. prosince a poslední, jedenácté slyšení ohledně vyhlášení stanného práva se konalo 25. února. Osmičlenný ústavní soud má finální verdikt sdělit tento měsíc. Pokud se nejméně šest soudců shodne na Junově odvolání z funkce, musí se do šedesáti dnů uspořádat nové prezidentské volby.

V zemi se konaly mohutné protesty jak proti Junovým činům, tak za jeho propuštění. Podle policie se jen v sobotu v Soulu sešlo na 150 tisíc demonstrantů z obou táborů. Průzkum z minulého týdne pak ukázal, že s Junovým odvoláním z funkce souhlasí 59 procent lidí a pro jeho setrvání je naopak 35 procent respondentů.

Jun Sok-jola provází více kauz

Jun Sok-jol byl koncem loňského roku rekordně neoblíbený, popularita hlavy státu u voličů klesla v souvislosti s několika korupčními skandály – včetně manipulace s akciemi a toho, že Junova manželka přijala darem luxusní kabelku. Loni v listopadu byl prezident nucen se v celostátní televizi omluvit a prohlásit, že zřídí úřad, který bude dohlížet na činnost první dámy. Odmítl však širší vyšetřování, po kterém volaly opoziční strany.

Konzervativní politik a někdejší generální prokurátor Jun Sok-jol nastoupil do úřadu hlavy státu v květnu 2022 po těsném vítězství v březnových prezidentských volbách. Nominovaný konzervativní Stranou lidové moci těsně porazil kandidáta demokratů I Če-mjonga. Při nástupu do funkce čelil Sok-jol dvěma hlavním problémům – severokorejským testům nových zbraní a chřadnoucí ekonomice.

V jihokorejském politickém systému je sice prezident faktickým šéfem vlády, bez podpory parlamentní většiny je ale jeho manévrovací prostor zúžený. Komplikace to pro Juna přinášelo především v oblastech, které vyžadují schválení nových zákonů, jako jsou například daňová či zdravotnická reforma. V těchto případech nemá prezident prakticky jinou možnost než naslouchat opozici a pokusit se s ní dojednat reformy založené na kompromisu, uvádí političtí analytici.

A právě této situaci Jun čelil, když v loňských dubnových parlamentních volbách jasně zvítězila opoziční Jednotná demokratická strana, vedená někdejším soupeřem nynějšího prezidenta I Če-mjongem. Demokraté v zákonodárném sboru o 300 členech získali 173 mandátů, což jim umožnilo blokovat prezidentovy záměry.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Srbští studenti chtějí volby, Vučić je má za ubohé lháře

Studenti v Srbsku hledají kandidáty do voleb, kteří by dokázali porazit vládnoucí stranu prezidenta Aleksandara Vučiče. Současné vedení země obviňují z korupce a z neprůhledných státních zakázek. Jedna taková podle nich způsobila tragický pád střechy na nádraží v Novém Sadu, který vloni způsobil smrt šestnácti lidí. Prezident Vučić ale předčasné volby odmítá.
před 28 mminutami

Britská policie obvinila muže ze založení požárů spojených se Starmerem

Britská policie obvinila ze žhářství muže, který podle policistů v minulých dnech založil požár v domě premiéra Keira Starmera, v další budově a zapálil auto spjaté s předsedou vlády, informovaly ve čtvrtek tiskové agentury. Podle nich je obviněným jednadvacetiletý Ukrajinec Roman Lavrynovyč.
před 39 mminutami

„Všichni jsme stejní.“ Němci pohřbili přeživší holocaustu Friedländerovou

Říkalo se o ní, že je hlasem svědomí Německa. Na čtvrtečním pohřbu přeživší holocaustu Margot Friedländerové se v Berlíně sešli i dva spolkoví prezidenti či tři držitelé úřadu kancléře. Žena, která se až na sklonku života rozhodla poskytnout klíčové svědectví o odpuštění i recept pro boj proti nenávisti, si získala pozornost i respekt všech generací. Mimo jiné prohlašovala, že „jsme všichni stejní“ a že neexistuje žádná křesťanská, muslimská nebo židovská krev, ale krev jen jedna – lidská. Skonala v nedožitých 104 letech.
před 7 hhodinami

Mexickou influencerku zastřelili během vysílání

Mexickou influencerku Valerii Márquezovou, která propagovala krásu a nákladný životní styl, zastřelil neznámý muž během jejího živého vysílání na TikToku. Případ vyšetřuje policie jako „femicidu“, tedy vraždu ženy kvůli jejímu pohlaví. Influencerka, která mohla podle spekulací mít milostný vztah s vysoce postaveným členem drogového kartelu Jalisco New Generation, při příchodu útočníka nejprve ztlumila zvuk svého přenosu, pak se chytila za břicho a sesunula na stůl. Přivolaná policie následně zjistila, že má několik střelných ran.
před 7 hhodinami

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek. Uskutečnit by se měly také třístranné schůzky mezi Turky, Rusy a Američany, jakož i Turky, Američany a Ukrajinci. Není jisté, zda se uskuteční jednání ve čtyřstranném formátu mezi USA, Ruskem, Ukrajinou a Tureckem. Kyjev posílá do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní poté, co ruský vůdce nevyslyšel jeho apel k přímým jednáním.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celé oblasti od začátku dne stoupl na 103. Úřady jsou zde ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit. USA jsou humanitární situací v Gaze znepokojeny.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Kandidáti na prezidenta Jižní Koreje slibují vyřešení politické krize

V Jižní Koreji začala kampaň před předčasnými prezidentskými volbami, které budou 3. června. Kandidáti dvou hlavních politických stran slibují, že zemi vyvedou z politické krize, kterou před půlrokem odstartovalo neúspěšné vyhlášení stanného práva bývalým prezidentem Jun Sok-jolem. Ten byl následně odvolán a čelí vyšetřování kvůli vzpouře. Podle průzkumů vede kandidát levicové opozice před zástupcem vládnoucích konzervativců.
před 10 hhodinami
Načítání...