Izraelský válečný kabinet opustil po Gantzovi další člen, ministr bez portfeje Eisenkot

Izraelský válečný kabinet přišel o dalšího člena. Po opozičním lídrovi a od loňského října ministrovi bez portfeje Bennym Gantzovi, který odchod oznámil v neděli a který vyzval k předčasným volbám, ho opustil i Gadi Eisenkot. Ten v kabinetu zasedal coby ministr bez portfeje jako pozorovatel. Informaci přinesl server The Times of Israel (ToI).

Eisenkot měl na rozdíl od Gantze ve válečném kabinetu jen poradní hlas. Stejně jako Gantz ale dlouhodobě kritizoval strategii izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ve válce v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda bojuje proti teroristickému hnutí Hamás v odvetě za jeho říjnový útok na židovský stát.

„Oba (Eisenkot i Gantz) vyčítají Netanjahuovi, že během jednání válečného kabinetu dostávaly přednost politické argumenty před strategickými. Podle Gantze brání Netanjahu skutečnému řešení této války, a proto odchází i Eisenkot. Oba byli zastánci uzavření nějaké dohody s teroristickým hnutím Hamás, která by umožňovala propuštění zbývajících rukojmí z Pásmu Gazy,“ vysvětlil zpravodaj ČT na Blízkém východě Václav Černohorský.

„Gantz požadoval po Netanjahuovi zveřejnění konkrétního plánu, jakým způsobem má válka v Pásmu Gazy skončit, a co bude po ní. Izraelskému premiérovi dal termín do soboty, aby na jeho otázky odpověděl, jinak kabinet opustí. Původní prohlášení následně po úspěšné vojenské akci odložil o jeden den, ale nakonec ani ta nezměnila nic na jeho rozhodnutí,“ doplnil Černohorský.

7 minut
Studio ČT24 | Studio ČT24 | 610
Zdroj: ČT24

Eisenkot, který byl v letech 2015 až 2019 náčelníkem generálního štábu izraelské armády, minulý měsíc také vyzval k dočasnému zastavení izraelské ofenzivy v Rafahu na jihu Pásma Gazy.

Netanjahu čelí kritice, že před záchranou všech rukojmí upřednostňuje cíl zcela zničit Hamás. To označil za nereálné už několikrát i Eisenkot, jehož syn v prosinci v bojích v Gaze padl. Minulý měsíc Eisenkot odhadl, že boje s Hamásem potrvají „mnoho let“.

Gantz v neděli oznámil, že válečný kabinet opouští, a vyzval Netanjahua k uspořádání předčasných voleb. Svůj krok avizoval už před třemi týdny, kdy dal premiérovi ultimátum, aby vláda schválila strategický válečný plán se šesti jím navrženými body.

Gantz byl jako ministr bez portfeje vedle Netanjahua a ministra obrany Jo'ava Galanta jedním ze tří hlasujících členů válečného kabinetu. Jako pozorovatelé v něm v říjnu usedli Eisenkot a ministr pro strategické záležitosti Ron Dermer. „Izraelský válečný kabinet přichází o zkušené vojáky, o bývalé náčelníky generálního štábu. Premiér Netanjahu tak bude ještě více odkázaný na pravicové radikály ve své vládě,“ upozornil Černohorský a dodal, že Gantz v projevu vyzval k opuštění kabinetu i Galanta.

Nejstarší izraelský deník Ha'arec v komentáři navíc připomněl, že Gantz rezignoval den před příjezdem amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, jímž byl byl dle informací Ha'arecu dlouhodobě považován za klíčového partnera v izraelské vládě.

Ministr národní bezpečnosti volá po zvýšení tlaku na Hamás

Odstoupení Gantze i Eisenkota sice Netanjahuovu vládu zřejmě neohrozí, ale získají v ní nejspíš větší vliv jeho koaliční partneři z řad krajní pravice, kteří mimo jiné navrhli znovuosídlit palestinské Pásmo Gazy židovskými osadníky a rovněž prosazují jako hlavní cíl úplné zničení Hamásu.

„Vyzýváme k pokračování zvýšeného vojenského tlaku (na Hamás), který se opět ukázal jako jediný účinný nástroj k navrácení našich rukojmí bez kapitulace,“ uvedl o víkendu jeden z krajně pravicových členů Netanjahuovy vlády, ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir.

Izraelská armáda během zmíněné sobotní akce osvobodila čtyři z více než stovky rukojmí stále zadržovaných Hamásem v Pásmu Gazy. Při rozsáhlé akci ale zemřelo podle armády asi sto lidí, podle Hamásu na 270, včetně tří izraelských rukojmí.

Ministr Ben Gvir, který si krátce po oznámení Gantzovy rezignace veřejně řekl o uvolněné místo ve válečném kabinetu, nesouhlasí s dohodou o propuštění rukojmí, pokud bude zahrnovat ukončení bojů. Už dříve pohrozil, že jeho poslanci nechají vládu padnout, pokud bude taková dohoda uzavřena.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 1 hhodinou

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 1 hhodinou

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 3 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 3 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 3 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...